|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Małgorzata Wassermann zapowiada walkę ze smogiem i budowę metra w Krakowie

Walka ze smogiem oraz budowa metra - to niektóre z pomysłów, które przedstawiła kandydatka Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Krakowa, posłanka Małgorzata Wassermann, podczas regionalnej konwencji partii. "Krakowa nie stać dłużej na to, aby nie mieć metra" - podkreśliła.

fot: PAP/Jacek Bednarczyk

"140 proc., 160 proc., 180 proc. normy - to nie są wyniki krakowskich przedsiębiorców, to nie są wzrosty w sklepach na półkach, to jest smog, to są przekroczenia norm powietrza, z którymi stykamy się przez jedną trzecią roku - ponad 130 dni w roku w Krakowie są przekroczone normy powietrza" - mówiła Wassermann.

Podkreśliła, że jej plan walki ze smogiem obejmie: wymianę pieców, pełną termomodernizację budynków, dofinansowanie dla najuboższych oraz ulgi dla "budujących ekologicznie".

"To, że Kraków jest lepszy od Warszawy, to chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Kraków to muzea, to parki, to centra kultury, Kraków ma Wawel, Kraków ma obwarzanki" - powiedziała Wassermann.

Kandydatka zapowiedziała również budowę metra w Krakowie. "Krakowa nie stać na to dłużej, aby nie mieć metra" - mówiła Wassermann.

Wśród innych priorytetów wymieniła m.in. budowę żłobków, przedszkoli oraz stworzenie systemu monitoringu we wszystkich placówkach edukacyjnych w mieście. Wassermann zapowiedziała także rewitalizację Bulwarów Wiślanych, przeciwdziałanie wycince drzew oraz budowę domów opieki dla seniora.

Wybory samorządowe - serwis specjalny

 

Nie ma nie tylko w Krakowie, ale w Polsce, osoby równie dobrze przygotowanej do funkcji prezydenta miasta, zarówno pod względem intelektualnym, merytorycznym, jak i moralnym, jak Małgorzata Wassermann - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński. Dodał, że wierzy w jej wygraną w wyborach w Krakowie.

"Sądzę, że nie ma nie tylko w Krakowie, ale w Polsce nie ma osoby równie dobrze przygotowanej do tego, żeby to zrobić (zostać prezydentem Krakowa) - zarówno pod względem intelektualnym, merytorycznym, jak i pod względem moralnym, jak właśnie pani poseł, pani mecenas" - powiedział Kaczyński.

Podkreślił, że Wassermann była i jest "doskonałym prawnikiem", która zdecydowała się porzucić karierę w kancelarii adwokackiej, aby walczyć o mandat posła do Sejmu.

"Trzeba mieć dużo determinacji, patriotyzmu, żeby przenieść się z tego świata do trudnego, ryzykownego, no i nieprównanie skromniejszego pod względem finansowym - świata polityki. Pani Małgorzata się na to zdecydowała" - powiedział prezes PiS.

Jak wskazał, "oddajemy tutaj - Prawo i Sprawiedliwość - to co mamy najlepszego". "A jednoczesnej wiemy, bo znamy naszą koleżankę z parlamentu, że jest też osobą bardzo niezależną, czasem kłopotliwą w tej niezależności" - powiedział Kaczyński.

fot: PAP/Jacek Bednarczyk

W Krakowie mieliśmy królową Jadwigę, teraz najwyższy czas na prezydent Małgorzatę Wassermann; to ona sprawi, że miasto będzie nie tylko polskim i europejskim, ale również światowym ośrodkiem nauki, innowacyjności i nowoczesnego przemysłu - mówił w niedzielę premier Mateusz Morawiecki.

Morawiecki powiedział - podczas konwencji regionalnej PiS - że Kraków to miasto, "gdzie każdy kamień opowiada swoją historię, wspaniałą historię Polski, wspaniałą historię tych ziem". "Kraków to miasto symbol, miasto które jest nie tylko perłą Małopolski, ale też perłą Polski i diamentem Europy" - podkreślił szef rządu.

"Mieliśmy już w Krakowie królową Jadwigę, teraz najwyższy czas na panią prezydent Małgorzatę Wassermann" - oświadczył premier.

Morawiecki przekonywał, że jeśli kandydatka Zjednoczonej Prawicy zostanie prezydentem Krakowa, to wdroży w nim nowe i innowacyjne rozwiązania, które sprawią, że Kraków będzie nie tylko polskim i europejskim ale również światowym ośrodkiem nauki, innowacyjności i nowoczesnego przemysłu. "Wierzę w taki Kraków pod kierunkiem pani Małgorzaty Wassermann" - zaznaczył szef rządu.

Zwrócił uwagę, że Kraków to także "wielkie miasto polskiej historii, które symbolizuje - w swoich czasach świetności - świetność Polski". "W czasie, kiedy Kraków był stolicą Polski, Polska była mocarstwowa i ta mocarstwowość była wyjątkowa, bo nie brała się przede wszystkim z podbojów, ale w głównej mierze brała się z porozumień, podmiotowości, z prawa i z rozprzestrzeniania naszej kultury, która jak magnes przyciągała wielu wybitnych przedstawicieli tamtych czasów (...) budując wielkość I Rzeczpospolitej" - mówił Morawiecki.

Premier wskazał również, że konwencja w Krakowie jest podsumowaniem, jednocześnie "etapem końcowym i początkowym" dla PiS. "Początkowym etapem rozpoczęcia kolejnej fazy walki w tym maratonie wyborczym, w tym poczwórnym maratonie wyborczym, który jest przed nami, walki od której będzie zależeć, czy będziemy mogli zmieniać Kraków, Małopolskę i Polskę w takim tempie - albo w jeszcze szybszym - jak do tej pory" - podkreślił Morawiecki.

Protestujący na ulicy przed Centrum Kongresowym Holiday Inn w Krakowie, gdzie  odbywa się regionalna konwencja wyborcza Prawa i Sprawiedliwości.  PAP/Jacek Bednarczyk

Martyna Masztalerz/PAP/bp

50%
50%