|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Krakowska uchwała antysmogowa rozszerzona na "obwarzanek"?

Akcja - krakowski obwarzanek bez smogu. To najnowszy pomysł walki ze smogiem w Krakowie. Przedstawili go radni prezydenckiego Klubu Przyjazny Kraków.

Fot. arch. M. Lasyk

Radni chcą nowelizacji uchwały antysmogowej dla Krakowa tak, by objęła również czternaście sąsiadujących z miastem gmin, czyli mówiąc wprost chodzi o rozszerzenie zakazu palenia węglem i drewnem. Zakaz w 14 ościennych gminach zacząłby obowiązywać za 5 lat. "To nie jest tak, że Kraków sam sobie poradzi ze smogiem, jest enklawą" - mówi radny Rafał Komarewicz, przewodniczący klubu Przyjazny Kraków.

Nie od dziś wiadomo, że nierzadko źródłem smogu nad Krakowem są właśnie gminy "obwarzanka". Na razie to dopiero pomysł. Radni mają dopiero przedstawić petycję, pod którą będą zbierać podpisy. Chcą też, by przy jednym stole zasiedli marszałek Małopolski Witold Kozłowski, prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, jego doradca do spraw smogu i przedstawiciele Metropolii Krakowskiej zrzeszającej gminy "obwarzanka". Mieliby wspólnie przedyskutować to jak gminy radzą sobie z wymianą pieców i skąd wziąć na to dodatkowe pieniądze. 

 

 

(Joanna Orszulak/ew)

65%
35%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 27

Zielona Wyspa

Sobota, 16 marca 2019, 08:14

OBNIŻCIE CENĘ GAZU WARZ Z AKCYZAMI, VATAMI, OPŁATAMI STAŁYMI,ABONAMENTAMI DO AKCEPTOWALNEGO POZIOMU DOCHODÓW W POLSCE. MAMY NAJDROŻSZY GAZ W EUROPIE A ZAROBKI 1/4 LUB 1/5 TEGO CO W EUROPIE. NIKT W EUROPIE NIE PRACUJE ZA 400 EURO JAK W POLSCE, CO WIĘCEJ RACZEJ NIKT W EURPIE NIE CHCE PRACOWAĆ PONIŻEJ 2000 EURO

Odpowiedz

slvk

Piątek, 15 marca 2019, 10:57

Alarmowi smogowemu chyba coś nie wyszło. Pomimo likwidacji pieców na paliwa stałe w dalszym ciągu jest smog. Na siłę szuka się teraz winnego aby potwierdzić swoje teorie.

Odpowiedz

Piątek, 15 marca 2019, 08:47

ostatni raport NIK nie pozostawia złudzeń. w dużych miastach sprawcą

Odpowiedz

BenedyktXVIII

Piątek, 15 marca 2019, 07:52

Mimo smogu długość życia w Krakowie jedna z najdłuższych. Cale ten Alarm Antysmogowy to ruskie trolle sprzedające putinowy gaz. Jak się wszyscy przestawią na gaz to zobaczycie ile będziecie płacić i płakać a smog jak był tak będzie. A co z ludźmi, którzy nie maja gazu a przyłącz to koszt kilkunastu tysięcy + kocioł i instalacja?

Odpowiedz

Józek

Piątek, 15 marca 2019, 06:31

Łapy precz od innych gmin! Wara!

Odpowiedz

Nie od dziś wiadomo

Piątek, 15 marca 2019, 00:33

Prościej będzie, jak radni przegłosują, by silny wiatr we wtorki i w czwartki wiał od południowej strony.

Odpowiedz

DobryPomysl

Czwartek, 14 marca 2019, 23:49

Bardzo potrzebna spraw. Wprowadzic jak njaszybciej

Odpowiedz

Tak

Czwartek, 14 marca 2019, 23:48

Bardzo swietnai wazna sprawa!

Odpowiedz

Znafca

Czwartek, 14 marca 2019, 22:21

Może mi się tylko wydaje ale władzę w gminach sprawują wójtowie i rada gminy a nie ten prezydencina który tak chętnie zezwala na zabudowę korytarzy powietrznych w Krakowie. Także tą petycją to od razu mogą sobie wsadzić

Odpowiedz

prtacownik Łęgu

Czwartek, 14 marca 2019, 22:01

@mieszkaniec Zielonek

dla Krakowa nie ma żadnej drogi do czystego powietrza. Wszystkie działania prowadzone są po omacku. Czujniki i tak swoje pokażą, bo tak są zrobione i ustawione. Czyżby zauroczył cię Anioł z filmu Bareji? Kolejny nawiedzony naprawiacz świata... (i niedouczony - tacy są najgorsi)

Odpowiedz

kominiarz

Czwartek, 14 marca 2019, 20:37

@krakowianka

To samo co dziś albowiem na wsiach praktycznie nikt nie zamawia kominiarza do czyszczenia kominów

Odpowiedz

chłopka

Czwartek, 14 marca 2019, 20:14

Ale nie ułatwiać dojazdów' nie budować dróg i ścieżek rowerowych do obwarzanka, podnosić ceny biletów dla tych "spoza" to ci sami radni pierwsi głosować. Może więcej symetrii w działaniach, bo w ten sposób nie buduje się współpracy.

Odpowiedz

kiełbasalisiecka

Czwartek, 14 marca 2019, 19:39

a kto będzie zbierać głosy przeciwko tej petycji, bo chcę się dopisać? Utwórzmy kontrpetycję, zobaczymy których głosów jest więcej.

Odpowiedz

krakowianka

Czwartek, 14 marca 2019, 19:24

@kominiarz

TO CO TY BIEDNY KOMINIARZU BEDZIESZ ROBIL??????

Odpowiedz

krakowianka

Czwartek, 14 marca 2019, 19:21

@jędrek

Palą naszymi smieciami i zielonymi odpadami z naszych OGRODOW A MY JESZCZE MUSIMY PLACIĆ 56ZŁ NA MIESIĄC ZA ODEBRANIE TYCH ODPADOW A SEGREGACJA TO MYŚLISZ NA CO JEST IM POTRZEBNA??????????

Odpowiedz

krakowianka

Czwartek, 14 marca 2019, 19:18

@palacz

100% to minimum !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Odpowiedz

Czwartek, 14 marca 2019, 19:02

@23stopniewdomu

Ciekawe, czy staruszkowie by zamarzali, gdyby pis, zamiast rozdawać "+" na prawo i lewo, zajął się poważnymi sprawami np zdrowiem Polaków oddychających fatalnym powietrzem (pewnie nie, bo przecież oni kochają węgiel, a w smog nie wierzą)

Odpowiedz

23stopniewdomu

Czwartek, 14 marca 2019, 18:07

@jędrek

jedrek ma na drugie jarzabek i jest pracownikiem elektrocieplowni. Baran. Ciekawe ilu staruszkow zamarznie na smierc w przyszlym roku i ile bedzie umorzen w wyniku zbyt niskich dochodow.

Odpowiedz

Czwartek, 14 marca 2019, 16:27

@jędrek

skąd Ty masz takie info o tych kontrolach węgla? Wystarczy zobaczyć co wwożą wagony do elektrociepłowni

Odpowiedz

jędrek

Czwartek, 14 marca 2019, 16:15

@palacz Skąd ty się dziecko urwałeś? Jakby w prywatnych domach mieli takie filtry na kominach i taki wypasiony system spalania jak mają w Łęgu to by żadne zakazy palenia węglem nie były potrzebne (zakładając, że zwykły śmiertelnik będzie miał dostęp tylko do węgla tak dobrej jakości jak ma elektrociepłownia, która każdy transport węgla poddaje sprawdzenia na jego jakość).

Odpowiedz