|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Krakowscy sędziowie protestują przeciwko odwoływaniu zgromadzeń

Krakowscy sędziowie protestują przeciwko odwoływaniu zgromadzeń sędziów przez obecną prezes Sądu Okręgowego w Krakowie Dagmarę Pawełczyk-Woicką. W przyjętym w środę stanowisku wyrazili oburzenie i wezwali do wyznaczenia nowego terminu.

By No machine-readable author provided. Tennessee123 assumed (based on copyright claims). [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html), CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/) or CC BY-SA 2.5-2.0-1.0 (https://creativecommons.org/lice

Według zapowiedzi, podczas środowego Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Okręgu Krakowskiego jego uczestnicy mieli m.in. wyrazić krytyczną oceną sposobu sprawowania funkcji przez Pawełczyk-Woicką, odnieść się do działań KRS i do sposobu traktowania w areszcie byłego prezesa Sądu Apelacyjnego Krzysztofa S. oraz wybrać kandydatów na zastępcę rzecznika dyscyplinarnego.

Dzień wcześniej prezes odwołała zgromadzenie, powołując się na pismo prezesa Sądu Apelacyjnego. Zdaniem sędziów, był to jedynie pretekst, by po raz drugi odwołać zgromadzenie.

Sędziowie, którzy zebrali się w środę na korytarzu krakowskiego sądu, przyjęli w tej sprawie stanowisko. "W związku z Zarządzeniem Prezesa Sądu Okręgowego w Krakowie SSR Dagmary Pawełczyk-Woickiej z dnia 15 maja wyrażamy głębokie oburzenie wobec bezpodstawnego odwoływania Zgromadzeń Przedstawicieli Sędziów Okręgu Krakowskiego, które miały się odbyć w dniach 17 kwietnia oraz 16 maja" – napisali.

"Zwracamy uwagę, że udział w Zgromadzeniu wymaga, zwłaszcza od sędziów sądów spoza Krakowa, skrócenia godzin rozpoznania spraw na sesjach. W związku z powyższym odwoływanie Zgromadzeń w przeddzień ich terminów i bez istotnych powodów stanowi nie tylko przejaw złej organizacji pracy, braku umiejętności zarządzania sądem i lekceważenia sędziów oraz organów samorządu sędziowskiego, ale prowadzi także do obstrukcji toczących się postępowań" – stwierdzili sędziowie.

Zapowiedzieli również, że "mimo wskazanych decyzji Pani Prezes, jak i zapowiadanych przez nowo powołaną Krajową Radę Sądownictwa działań, nie zrezygnują z wyrażenia swojego stanowiska zarówno co do sposobu sprawowaniu przez nią funkcji, jak i w innych sprawach istotnych dla niezależności sądów i niezawisłości sędziów".

Wezwali także prezes do zwołania Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Okręgu Krakowskiego w terminie wcześniejszym niż wyznaczony obecnie na 22 czerwca 2018 r.

Jak ustaliła PAP, stanowisko zostało podpisane przez 59 sędziów będących przedstawicielami na zgromadzenie, oraz 38 sędziów nie będących przedstawicielami; kolejne osoby, które nie były obecne za zebraniu, zadeklarowały złożenie podpisów w terminie późniejszym.

 

 

PAP/jgk

47%
53%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 4

KBZ

Czwartek, 17 maja 2018, 13:25

@ps

Rzeczywiście przemknęła w mojej wypowiedzi nuta kpiny z sądownictwa, które przez ostatnie ćwierć wieku tylko udawało, że się reformuje. A tak na marginesie czy kontroler, którego jak Pan pisze - brak, nie kontrolowałby również wg własnego widzimisię? To tylko kwestia przyjętego sposobu realizacji reformy. Ten, przygotowany przez PIS zapewnia w miarę sprawne wprowadzenie zmian zgodnych z postulatami wyborczymi. Jeśli uważa Pan tą drogę za błędną, to przecież nic nie stoi na przeszkodzie wyrazić swoje zdanie przy najbliższych wyborach parlamentarnych. Natomiast proszę wziąć pod uwagę fakt, że tylko szybka i skuteczna realizacja postulatów jest jedynym gwarantem dla partii rządzącej wygrania kolejnych wyborów. Stąd te zdecydowane i konsekwentne działania.

Odpowiedz

kra

Czwartek, 17 maja 2018, 13:14

Konieczna będzie "depisyzacja" wymiaru sprawiedliwości i likwidacja układu jego politycznego sterowania. Obecnie został on upolityczniony ponad cywilizowane normy i zbliża się do wschodnich wzorców

Odpowiedz

ps

Czwartek, 17 maja 2018, 09:35

@KBZ

Chyba kpisz, niezależność. Jak ona teraz wygląda niejaki "zero" odwołuje i powołuje sędziów wdł własnego widzimisię bez żadnej kontroli. Sędzia z Suwałk który wydał wyrok niezgodny z oczekiwaniami pisu jest teraz szykanowany i ma mieć postępowanie dyscyplinarne bez żadnych powodów. Oczywiście reforma jest potrzebna ale nie taka jak teraz , po za tym w sądzie zawsze jedna strona będzie niezadowolona więc 50% ocen będzie negatywnych.

Odpowiedz

KBZ

Czwartek, 17 maja 2018, 08:37

No tak, w momencie, kiedy zaczęto rozbijać skostniałe układy i układziki podniosło się larum. Boli nadzwyczajną kastę, że wreszcie ktoś zaczął się przyglądać rzetelności ich jej pracy. Weście się drodzy Państwo za robotę, skupcie się na pracy i przestańcie politykować. Z drugiej strony dobrze, że tak skrupulatnie patrzycie na ręce swoim nowym przełożonym. Bez reakcji z Waszej strony ich działania nie będą wystarczająco skuteczne. Reforma sądownictwa może być przeprowadzana tylko na zasadzie współpracy wszystkich bezpośrednio zainteresowanych stron. Angażowanie mediów w Wasze wewnętrzne sprawy tylko szkodzi Waszemu wizerunkowi. A jeśli chodzi o niezawisłość sądów, to wybaczcie, ale popsuty mechanizm sam się nie naprawi (co możemy obserwować przez ostatnie 28 lat). Jestem przekonany, że ideą partii rządzącej jest gruntowna reforma (bezwzględnie oczekiwana przez wyborców), a następnie pozostawienie Was niezawisłymi (relatywnie niezawisłymi - jak sami doskonale wiecie pełna niezależność sądów od polityki jest czysto teoretyczna).

Odpowiedz