|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Kaplica z dziełami Jerzego Nowosielskiego zniknęła z ul. Kanoniczej 15 w Krakowie

Fundacja św. Włodzimierza, której artysta podarował swoje ikony - otrzymała wypowiedzenie najmu od Kapituły Metropolitalnej, która jest właścicielem budynku. Ikony musiała wywieźć, bo groziło płacenie kary za bezumowne zajmowanie kamienicy.

Posłuchaj rozmowy Małgorzaty Niecieckiej-Mac z Mykołą Mańko, przewodnikiem

fot: ptj

-  Tutaj obie strony popełniły pewne błędy - mówi historyk sztuki Krystyna Czerni, biografka Jerzego Nowosielskiego. "Strony postępowały zgodnie z prawem, ale wszyscy wiemy, że nie wszystko, co jest zgodne z prawem jest przyzwoite. Nie wszystko co jest dozwolone, jest uczciwe. Tu zbrakło dobrej woli i od początku ja tej dobrej woli nie widziałam. Tu oczywiście odpowiedzialność gospodarza budynku, czyli Kapituły Katedralnej, jest bez porównania większa. Odpowiedzialność rozkłada się na wszystkich, także na nas. Ja odbieram to jako osobistą porażkę, bo od lat pisałam o sztuce Nowosielskiego, o jej wartości - jak widać bezskutecznie" - podkreśla Czerni.

Reprezentująca Fundację mecenas Sroczyńska-Trzebińska, w rozmowie z Radiem Kraków potwierdziła, że ikony zostały przewiezione w bezpieczne miejsce. Ich pozostanie na ulicy Kanoniczej 15 nie było możliwe i, jak dodała Sroczyńska-Trzebińska, nie toczą się już żadne rozmowy, które by mogły taki stan przywrócić.

Los kaplicy stanął pod znakiem zapytania, kilka miesięcy temu po tym, gdy właściciel kamienicy, Kapituła Metropolitalna na Wawelu, zdecydowała przekazać gmach na biura organizatorów Światowych Dni Młodzieży. Do tej pory przez 25 lat w budynku mieściła się Fundacja św. Włodzimierza, której częścią była kaplica.

"Kaplica była przemyślanym i dostosowanym do pierwotnej lokalizacji dziełem, które właśnie zniszczono mówił w rozmowie z Radiem Kraków, Mykoła Mańko, Ukrainiec mieszkający w Krakowie, przez lata związany z kaplica sw. Borysa i Gleba także jako przewodnik. 

Czy kaplica świętych Borysa i Gleba z pracami Jerzego Nowosielskiego zostanie przeniesiona w nowe miejsce czy bezpowrotnie zniknie z mapy Krakowa? Po likwidacji jej pierwotnej lokalizacji nie milkną głosy oburzenia i sprzeciwu. Problemowi przygląda się także Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Krakowie

 

 

Przeczytaj: Kaplica z dziełami Nowosielskiego nie zniknie z ul. Kanoniczej

Przypominamy: Olszyny k. Tarnowa: unikatowa polichromia Jerzego Nowosielskiego została przemalowana

 

 

 

 

Małgorzata Nieciecka-Mac/bp

38%
62%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 6

Goga-goga

Wtorek, 29 grudnia 2015, 21:28

"To byłby skandal i dziadostwo. Nikt nie zamierza tego niszczyć. Kaplica pozostaje i tyle - mówi Radiu Kraków ks. Robert Nęcek" - to że ktoś robi z gęby cholewę, to przykre, tym bardziej przykre, że na słowie niektórych osób chcielibyśmy polegać. Natomiast niszczenie miejsca spotkań ekumenicznych, miejsca, które gościło Jana Pawła II, wyjątkowego dzieła sztuki sakralnej, miejsca, które było łatwo dostępne kojarzy mi się wyłącznie z dżihadystami niszczącymi posagi Buddy, czy zabytki Iraku. Powtórzę za Ks. Neckiem: To JEST skandal i dziadostwo.

Odpowiedz

biały orzeł

Poniedziałek, 7 września 2015, 20:31

pazerność czarnych nie ma granic. Najbogatsza organizacja świata żebrze w kościołach z tacą na kryształowe wanny i inne luksusy i nie odpuści ani grama swojego majątku.

Odpowiedz

biały

Poniedziałek, 7 września 2015, 20:31

pazerność czarnych nie ma granic. Najbogatsza organizacja świata żebrze w kościołach z tacą na kryształowe wanny i inne luksusy i nie odpuści ani grama swojego majątku.

Odpowiedz

bialy-habit

Poniedziałek, 7 września 2015, 16:04

BIZNES FOREVER -SUPER!! proponuje tam najpierw biuro SDM2016..a potem "Catol-travel" im. "przebl" .Abp.W***. z promocyjnymi pobytami na Dominikanie..wszak seminariow w poblizu dostatek, a Balice czekaja na nowych klientow...

Odpowiedz

krakus

Poniedziałek, 7 września 2015, 07:01

tyle kościół na nieruchomości W Krakowie i akurat tu musieli zrobić biura sdm, widać że szukali tylko pretekstu aby się ich pozbyć.

Odpowiedz

krrk

Niedziela, 6 września 2015, 23:53

kościół Łagiewnicki to fikcja !

Odpowiedz