|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Jak odróżnić fake newsa od prawdziwej informacji?

Jak traktujemy fake newsy? Czy nasze poglądy polityczne mają znaczenie w upowszechnianiu nieprawdziwych wiadomości? W kwietniu tego roku dr Anna Miotk z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie i dr Karolina Karwowska z Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie przebadały 600 osób. Wyniki zaprezentowały podczas trwającej w Krakowie konferencji „Zaufanie w mediach – zaufanie do mediów".

Posłuchaj co mówi Karolina Karwowska

fot: pixabay

- Rezultaty naszych badań są zaskakujące. Badania dotyczyły fake newsów i dotyczyły Polski. To były pierwsze takie badania, w których zapytaliśmy internautów jakich informacji udzielają i zderzyliśmy to z ich poglądami politycznymi i kompetencjami medialnymi. W odróżnieniu od USA, to jakie informacje udostępniamy bez sprawdzenia, nie wiąże się z naszymi poglądami. Osoby o poglądach lewicowych chętnie udostepniają memy. Informacje o politykach udostępniają wszyscy od prawicy do lewicy. Z kolei centrowcy rozkochani są w wykresach i liczbach, których nie sprawdzają, ale chętnie udostępniają - mówi Karolina Karwowska.

Tymczasem istnieje kilka prostych sposobów, by nie rozpowszechniać kłamliwych informacji. "Sprawdźmy domenę. Czy to oficjalny serwis? Ma redakcję? Kto jest autorem? Sprawdźmy na innych portalach, czy ten news się tam pojawił. Najważniejsze serwisy informacyjne mediów to podadzą, jeśli to prawda. Jeżeli tego tam nie znadziemy to nie udostępniajmy, zostawmy, nie poddawajmy się emocjom" - dodaje dr Anna Miotk.

Do Krakowa przyjechali badacze mediów w całej Polski. Organizatorem XI konferencji poświęconej etycznej stronie mediów są: Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Wydziału Nauk Społecznych UPJP II w Krakowie oraz Polskie Towarzystwo Komunikacji Społecznej. Radio Kraków jest patronem medialnym wydarzenia.

 

 

 

 

(Anna Łoś/ko)

0%
0%