|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Wojciech Kozak: "Ci z radnych, którzy nie podniosą ręki za uchwałą antysmogową, będą bajokami"

- Kto nie podniesie ręki za uchwałą ten bajok - mówił na antenie Radia Kraków wicemarszałek Małopolski, Wojciech Kozak. Chodzi o uchwałę antysmogową, zakazującą palenia w Krakowie węglem i drewnem. Dziś zajmie się nią sejmik województwa. "Bez względu na kolory polityczne uchwała powinna zostać przyjęta" - przekonywał wicemarszałek Kozak.

Posłuchaj porannej rozmowy w Radiu Kraków

fot: RK

Jego zdaniem uchwałę powinni poprzeć nie tylko radni PO i PSL, ale także PiS-u, zwłaszcza ci wybrani w okręgu krakowskim. Wicemarszałek Kozak potwierdził, że zakaz palenia drewnem nie zagraża pizzeriom. Piece, które wytwarzają żywność dla pięciuset osób w ciągu doby, są bowiem wyłączone z ograniczeń środowiskowych.


Zapis rozmowy Jacka Bańki z wicemarszałkiem województwa z PSL, Wojciechem Kozakiem.

 

Dzisiaj sejmik zdecyduje o zakazie palenia węglem i drewnem w Krakowie od 2019 roku. Jest pan pewien, że głosów koalicji PO - PSL wystarczy? Po stronie koalicji nie wszyscy są przekonani.

- Faktyczne trwają dyskusje. Trochę mnie to dziwi. Do uchwały podchodzimy drugi raz. 3 lata temu była przyjęta. Teraz wymuszane są dodatkowe informacje. Bez względu na kolory polityczne, ta uchwała powinna być przyjęta. Liczę, że PiS i radni z okręgu krakowskiego, powinni poprzeć uchwałę w całości. Sądzę, że dzisiaj po Sejmiku wchodzimy do akcji. 1 września 2019 zobaczymy perspektywę czystego powietrza.

 

Podobno radni PiS mają wstrzymać się od głosu. Problem w tym, że tak czy inaczej głosów może zabraknąć. Weźmy ludowców – nieobecności i nie wszystkich można być pewnym, na przykład Jacka Soski.

- Nie zakładam takiego scenariusza wśród ludowców. Będziemy rozmawiali. Nie powinno być wątpliwości. Podobnie było przed głosowaniem budżetu. Stawiliśmy się w całości. Jak byłyby absencje to po stronie koalicji będzie co najmniej 25 głosów. Liczę, że PiS nas poprze. Ci, którzy mieszkają w Krakowie, rozumieją ideę i konieczność, żeby powietrze się poprawiło. Wskazuję na to. Mieliśmy wątpliwości jak prezydent miał podpisać ustawę prawo ochrony środowiska. Byłem przekonany, że podpisze, bo prezydent pochodzi z Krakowa. To też wskazówka dla radnych, którzy mają wątpliwości.

 

Co się dzieje? Wszyscy mówią, że potrzebujemy przepisów a na 2 godziny przed sesją okazuje się, że może zabraknąć jednego głosu.

- Jesteśmy w Polsce i Galicji – 3 partie, 7 odmiennych głosów. Jesteśmy w sytuacji ekstremalnej. Musimy podjąć jedną z bardziej decydujących uchwał. Są wątpliwości, chociaż takich nie powinno być. Było takie określenie - bajok. Ci, którzy nie podniosą ręki za uchwałą, będą bajokami.

 

Takiego bajoka będzie chciał przekonać pan przed głosowaniem, który nie jest przekonany? Nie podoba mu się sprawa pieców restauracyjnych, które ma objąć zakaz.

- Tak. Wątpliwości mamy wszyscy. Kominki czy pizzerie mogą budzić wątpliwości. To jest wyjaśnione. 10-20 lat temu kominek zdobił. Teraz służy do grzania. Emisja pyłów jest tak duża, że mam wątpliwości czy benzoalfapiren przebija pyły. Wyraziłem żal, że pizzerie mogą zniknąć, ale jest alternatywa. Jednostka, która posiada instalację, która może obsłużyć do 500 klientów na dobę, może uzyskać pozwolenie od prezydenta i nasza uchwała pozwala na działanie takiej jednostki. Może prezydent wskazać dodatkowe elementy – filtry – ale sądzę, że wszystkie pizzerie będą istniały po 2019 roku.

 

Im więcej luk, tym więcej możliwości unieważnienia uchwały. Już jedną uchwałę unieważniono. Teraz ważą się losy uchwały o darmowej komunikacji podczas smogu. Jak stworzy pan jeszcze jedną lukę to może się okazać, że wszystko znowu zostanie unieważnione.

- Dlatego nie stwarzamy luki dla kominków. Polak potrafi i byłoby sporo kłopotów. Co do pizzerii to ci najbardziej zatwardziali, którzy walczą o czyste powietrze, wykażą zrozumienie.

 

Przy okazji mieszkańcy Swoszowic testują błękitny węgiel. Radni tej dzielnicy przekonują, że to eksperyment, z którego docelowo mogą skorzystać gminy ościenne. To jest do zrobienia? To jest dość drogie paliwo.

- Tak. Błękitny węgiel jest fantastyczny. Ma kilkanaście % wyższą wartość energetyczną od zwykłego węgla. Jak wskazałem, że palenie węglem dobrej jakości jest możliwe. Co do błękitnego węgla to tak. Jakbyśmy założyli, że on będzie w cenie węgla, który jest na składzie, byłoby fantastycznie. Czy to możliwe? Trzeba się zastanowić czy nie należy wspierać tej technologii. Narodowy fundusz może dofinansować produkcję tego węgla. To możliwe, ale przy działaniu ogółu. Od rządu, po samorządy.

 

Samorząd wojewódzki będzie zachęcał gminy ościenne, żeby spróbowali takiego paliwa? Zachęty finansowe są możliwe?

- Mówiłem, że my stwarzamy warunki i przepisy, ale dofinansować nie możemy. Jakby dziś było powiedziane, że w ramach innowacji to dofinansujemy to tak. Technologia jest, trzeba by zbudować duży zakład i wesprzeć go finansowo. Może MPEC by się podjął wyzwania. Biorąc pod uwagę środki europejskie jest to możliwe.

 

Ten eksperyment potrwa jeszcze kilka miesięcy. Wtedy się dowiemy co wydobyło się z kominów i będzie ostateczna wiedza na ten temat.

- Muszę wspomnieć o czymś. Mówimy o spalaniu węgla i ograniczeniu emisji. Niestety na obrzeżach Krakowa pali się wszystkim. Jakbyśmy powiedzieli, że w Małopolsce i Polsce palimy tylko węglem to benzoalfapiren jest obniżony o 20%. To by był sukces. Niestety wiedza o zagrożeniach – chorobach nowotworowych, alergii, umieralności niemowląt – istnieje. Mówiąc o przyszłości, czyli inwestowaniu w błękitny węgiel, nie możemy teraz uruchomić programu Life. On jest blokowany przez ten sam narodowy fundusz ochrony środowiska, który wskazałem przy możliwości dofinansowania błękitnego węgla. To przykre. W ramach polemiki, to decyzja polityczna, fundusz na to co już zadeklarował środki, na uruchomienie programu Life, czyli 38 gmin ościennych Krakowa się edukuje, teraz nie mamy środków. Świecimy oczami przed wspólnotą europejską. Jest mi wstyd.

 

Marszałek Krupa mówił wczoraj, że idea Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Krakowie nie umarła. To na serio czy żart? Jak to przyjmować?

- Ta idea odżywa przy wielkich wydarzeniach. Teraz mamy szczypiornistów. Sądzę, że przy kolejnych inwestycjach komunikacyjnych jest to możliwe. Chciałbym doczekać ZIO w Krakowie.

 

Czyli od czasu do czasu możemy pomarzyć?

- Sądzę, że to właściwe określenie. Mamy rozrywki, są Mistrzostwa Europy. Mam nadzieje, że biało-czerwoni będą na podium.

36%
64%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 24

bees

Sobota, 16 stycznia 2016, 15:40

Pan Kozak chyba nie z Krakowa. W gwarze krakowskiej "bajok" to ktoś, kto plecie bzdury, opowiada bajki. Według Wikisłownika: " rzeczownik, rodzaj męski (1.1) reg. krak. umiarkowanie obraźliwe pleciuga, mitoman". Zgodnie z tą definicją bajki to on opowiada, więc sam jest bajokiem.

Odpowiedz

Wojtuś

Sobota, 16 stycznia 2016, 14:05

Wojciech Kozak takimi określeniami zastrasza radnych. I jest to mobbing - zastraszanie przez ośmieszenie. A mobbingiem powinna się zająć prokuratura.

Odpowiedz

abc

Piątek, 15 stycznia 2016, 20:54

Czyli są równi i równiejsi. Normalka. Chyba sobie przerobię kominek na piec do pieczenia pizzy.... A Łęg rozumiem tez będzie mógł palić węglem ? :)

Odpowiedz

brawo pizza z pieca

Piątek, 15 stycznia 2016, 20:32

już widzę, jaka będzie kontrola pizzerii, czy obsługują 500 osób czy mniej. Takie są właśnie radykalne rozwiązania. Furtki otwiera się tylko niektórym. Biedota niech zamarznie w swoich domach albo niech umrze z głodu. Ważne , żeby pan Kozak zjadł pizze z pieca opalanego drewnem...hmmm. ten smak!

Odpowiedz

wuemgie

Piątek, 15 stycznia 2016, 19:17

@jan

skąd wiesz że jest większy?

Odpowiedz

erwin

Piątek, 15 stycznia 2016, 14:20

Już byli tacy co mówili że ręka podniesiona na Polskę Ludową zostanie odcięta.

Odpowiedz

kk

Piątek, 15 stycznia 2016, 12:37

A skad wiadomo ze od smogu umarli? Maja tak w karcie zgonu? A moze było ich 1000, a może tylko 100 a może 5 tys.. Nie szermujmy liczbami których nie znamy, smog jest szkodliwy i powinno się go zlikwidować,.

Odpowiedz

kk

Piątek, 15 stycznia 2016, 12:34

@jan

Drogi Janie pamięć cię zawodzi, dzisiejszy smog ma się nijak (jest strawniejszy) niż ten z lat 70 i 80. , Pamiętam jak wyglądał wtedy balkon po zimie a jak wygląda dziś. Powietrze zaczęło się poprawiać w latach 90 gdy likwidowana przemysł ciężki w Krakowie. Przecież przez wiele lat nikt nie mierzył smogu w Krakowie. Odkąd zaczęto mierzyć jego poziom i ogłaszać wyniki, ludzie zaczęli się burzyć ze musza żyć w smogu. A samochody śa i będą, sam jezdzij rowerem jak możesz i potrafisz, sa tacy co nie potrafią bo sa chorzy starzy albo niesprawni albo po prostu słabi.

Odpowiedz

Krakus

Piątek, 15 stycznia 2016, 12:21

Jak sobie wyobrażasz podłączenie do miejskiej sieci osiedli peryferyjnych? Jak wytłumaczysz nieopłacalność podłączenia miejskiego ciepła do domów w okolicy EC w Łęgu?

Odpowiedz

Krakó

Piątek, 15 stycznia 2016, 12:17

Jestem za, tylko wytłumacz to np. mieszkańcom najbliższej okolicy elektrociepłowni w Łęgu. Tam się nie opłaca podłączenie do miejskiej sieci - oczywiście wg EDF Kraków. Jak sobie wyobrażasz podłączenie do miejskiej sieci osiedli peryferyjnych?

Odpowiedz

szer

Piątek, 15 stycznia 2016, 12:14

@Bardzo ciekawe ;)

Teraz też nic nie robi, oprócz tego, że "bywa".

Odpowiedz

Bardzo ciekawe ;)

Piątek, 15 stycznia 2016, 11:47

dobry człowieku, jakby Marszałek miał po Krakowie jeździć MPK czy komunikacją zbiorową po Województwie to byś go linczował, że wszędzie się spóźnia, spędza czas pracy w drodze i przez to mało robi ;) Taka już polska mentalność - narzekać - oj bajoku bajoku...

Odpowiedz

Piątek, 15 stycznia 2016, 11:39

@Krakus

Jak sie zacznie przymusowo przyłączać ludzi do sieci miejskiej to nie będzie palenia w piecach. Tu nie może być demokracji. Tu ma być szybkie i skuteczne działanie.

Odpowiedz

2cv

Piątek, 15 stycznia 2016, 11:04

W sprawie smogu najwięcej nakłamało Radio Kraków. Ale przecież nie bezinteresownie.

Odpowiedz

Piątek, 15 stycznia 2016, 10:55

@zart

Mniej więcej 250 od kominów, a 150 od samochodów.

Odpowiedz

m

Piątek, 15 stycznia 2016, 10:35

Uszy opadaja jak sie slucha tych glupot

Odpowiedz

Krakus

Piątek, 15 stycznia 2016, 10:21

Przyjdą mrozy to nikt i tak nie będzie patrzył na to, że nie wolno palić w piecach. Panie Kozak, proponuję zacząć zakazy od siebie, czyli na początek gmina Wieliczka.

Odpowiedz

jan

Piątek, 15 stycznia 2016, 10:13

A ja się tak zastanawiam, przedtem było więcej pieców w mieście, a nie było takiego smogu jak jest teraz. Pieców ubywa a smog jest coraz większy.Skąd się to bierze? więcej jest palaczy papierosów ? Może Kraków wprowadzi zakaz palenia papierosów w mieście bo też to rodzaj spalania, itd... może całkowity zakaz jazdą samochodami, tylko rowerami i meleksami? trzeba po prostu pizzeriom i innym lokalom nakazać montowanie filtrów czy jakoś tak.

Odpowiedz

Piątek, 15 stycznia 2016, 10:13

upublicznijcie tych, ktorzy zaglosuja za uchwala - ja na ich partie juz nie bede glosowal

Odpowiedz

urabasy

Piątek, 15 stycznia 2016, 10:07

upublicznijcie tych, ktorzy nie zaglosuja za uchwala - ja na ich partie juz nie bede glosowal

Odpowiedz