- Witamina D to jedna z najważniejszych witamin. Odgrywa niezwykle ważną rolę. Jakie znaczenie ma witamina D dla naszego organizmu?

 

Warto podkreślić jej znaczenie, choćby przez to, że zapotrzebowanie na nią od urodzenia do 60 roku życia wynosi 15 mikrogramów dziennie. To jest dosyć dużo, bo przy normalnie prowadzonej diecie zazwyczaj zjadamy 1 mikrogram, czasem dwa mikrogramy.

 

- 30 minut spaceru dziennie wystarczy, by dostarczyć do organizmu niezbędną dawkę witaminy D. Zimą trudno o słoneczne dni, więc trzeba się suplementować lub jadać produkty bogate w witaminę D, czyli jakie?

 

Jajka, ryby. Troszkę witaminy D znajduje się w tłuszczach roślinnych, czyli w maśle. Coraz więcej naukowców podkreśla na różnych sympozjach, że powinniśmy suplementować witaminę D. Przyjmuje się, że nawet bez wykonywania badań poziomu witaminy D3 w naszym organizmie, możemy stosować suplemementację na poziomie 2 tys. jednostek i ona jest bezpieczna.

 

- Wciąż słyszy się głosy, że można przedawkować witaminę D, dlatego nie należy jej podawać latem, kiedy promienie słoneczne działają na nas w dość dużej ilości.

 

Naddatek witaminy D z naturalnych produktów mógłby być magazynowany w organiźmie i wtedy mogłoby dojść do hiperwitaminozy. Jeśli chodzi o suplementy, to jest to forma nieaktywna i aktywuje się w naszym organizmie w miarę potrzeb.

 

- W jaki sposób witamina D chroni przed próchnicą zębów, zwłaszcza dzieci?

 

Ona wspomaga przyswajanie wapnia, czyli będzie wzmacniała tkankę kostną, dzięki czemu te zęby będą mocniejsze.

 

- Jak rozpoznać niedobór witaminy D?

 

Stwierdzenie niedoboru nie jest proste, dlatego że objawy nie są charakterystyczne. Warto zrobić sobie badanie wysycenia organizmu witaminą D, zwłaszcza w tym okresie, gdy nie ma dużej ekspozycji na słońce. Dzięki temu przekonamy się, czy suplementować witaminę D.