|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Fatalne skutki przeciągów i klimatyzacji

Uwaga, latem nietrudno o... gwałtowne zmarznięcie! Przy zmianie temperatur, przy przeciągach i klimatyzacji możemy narazić się na regionalny przykurcz mięśni. O popularnym zawianiu rozmawiają dr Katarzyna Kasprzyk - neurolog z Kliniki Neurologii Szpitala Uniwersyteckiego i Wiola Gawlik.

Posłuchaj rozmowy Wioli Gawlik z dr Katarzyną Kasprzyk

Fot. RK

- W lecie, przy gwałtownej zmianie temperatur, gdy rozgrzani letnim słońcem wejdziemy do klimatyzowanego pomieszczenia, może nas zawiać. To popularne określenie. Co się wówczas dzieje i jak nazwiemy to zjawisko medyczne?

Dr Katarzyna Kasprzyk - Oznacza to przykurcz mięśnia związany ze zmianą temperatury. Zjawisko klimatyzacji nie jest do końca zdrowe. 5 stopni różnicy między pomieszczeniem a zewnętrznym otoczeniem jest dobrze tolerowana przez organizm. Różnice powyżej 5-7 stopni mogą się skończyć infekcją, ogólnym zmarznięciem, objawami związanymi z przykurczem regionalnym mięśni - popularnie zwanym zawianiem. 

- Czyli ustawiając klimatyzację w samochodzie musimy mieć na uwadze tę różnicę 5-7 stopni.

Dr Katarzyna Kasprzyk - To jest bezpieczna różnica temperatury. Te różnice temperatur sprzyjają infekcjom górnych dróg oddechowych. Klimatyzacja nieprawidłowo konserwowana jest źródłem infekcji w drzewie oskrzelowym, źródłem bakterii.

- Jak się objawia to gwałtowne zmarznięcie?

Dr Katarzyna Kasprzyk - Pojawia się przeszywający ból w miejscu, które uległo ochłodzeniu. Najczęściej jest to ramię, kark, szyja, czyli są to te miejsca, które w lecie mamy odkryte. Ból bywa tak ostry, że poruszanie się powoduje dyskomfort. Jeśli nie ustępuje do drugiego dnia, warto skonsultować się z lekarzem.

- Czym grozi takie gwałtowne zmarznięcie? Czy od przeciągu można być chorym?

Dr Katarzyna Kasprzyk - Chorobą z przeciągu jest obwodowe porażenie nerwu twarzowego. Najczęściej spotykane jest to po podróży z uchyloną szybą w samochodzie lub pociągu. I wtedy może dojść do niedowładu mięśni połowy twarzy. To poważny problem neurologiczny, który ustępuje po 6 tygodniach.

- Jak sobie radzić z tym gwałtownym zmarznięciem? Na pewno unikać przeciągów, ale co jeszcze?

Dr Katarzyna Kasprzyk - Przede wszystkim profilaktyka - unikajmy przeciągów, różnicy temperatur, nakładajmy chustę na ramiona. Prócz tego są dostępne w aptekach leki przeciwzapalne, maści rozgrzewające i plastry żelowe. 

82%
18%