1. Czy najlepiej zarabiający Polacy powinni płacić wyższe niż dotychczas podatki?

Odp. TAK. Najwyższy próg podatkowy mógłby zostać nieznacznie podniesiony bez większego uszczerbku dla najlepiej zarabiających i o dużych dochodach. Równocześnie powinna zostać obniżona stawka podatku dla najmniej zarabiających. Pozwoliłoby to na zwiększenie zamożności, największej przecież grupy Polaków. Przełożyłoby się na większą konsumpcję i tak naprawdę większe wpływy do budżetu państwa!

 

2. Czy  wiek, w którym Polacy przechodzą na emeryturę, powinien być obniżony?

Odp. NIE. Jestem zdecydowanym przeciwnikiem obniżenia wieku emerytalnego. Polaków jest coraz mniej zwłaszcza młodych, jednocześnie przybywa osób starszych. W związku z tym wydatki na emerytury będą drastycznie rosły w najbliższych latach, skądś trzeba wziąć na to pieniądze. Oczywiście chciałbym jak każdy, żebyśmy pracowali jak najkrócej, jednak w obecnej sytuacji demograficznej byłaby to katastrofa dla budżetu państwa a więc dla nas wszystkich! Nie mniej ważnym argumentem jest, że emerytury musiałyby być po prostu niższe a przecież żaden emeryt tego nie chce. Sytuacja oczywiście mogłaby ulec zmianie, gdyby Polki zaczęły rodzić więcej dzieci, ale tu potrzebna jest dobra polityka prorodzinna. Podwyższony wiek emerytalny wcale nie musi być więc czymś trwałym. Nie straszmy Polaków o rok czy dwa lata dłuższą pracą bo może się okazać, że będzie to tylko proces przejściowy.

 

3. Czy Narodowy Fundusz Zdrowia powinien być zlikwidowany, a służba zdrowia finansowana bezpośrednio z budżetu państwa?

Odp. NIE KONIECZNIE. Zdaję sobie sprawę, że NFZ nie kojarzy się Polakom najlepiej. Możemy oczywiście tę instytucję zlikwidować, ale w jej miejsce musielibyśmy utworzyć inną bo ktoś musi służbą zdrowia zarządzać. I tu dochodzimy do sedna sprawy. Problemem polskiej służby zdrowia jest struktura i złe zarządzanie NFZ-tem na poziomie samej instytucji oraz niejasność procedur, zła organizacji pracy oraz sposób działania na poziomie jednostek ochrony zdrowia. To trzeba zmienić!

 

4. Czy euro powinno zastąpić złotówkę?

Odp. TAK. Jestem przedsiębiorcą. Eksportuję produkty do krajów Unii Europejskiej. Rozliczam się w walucie euro i wiem, że kwestia ryzyka kursowego jest dla polskich importerów i eksporterów dużym problemem. Dla tysięcy polskich firm istnieje realna obawa przed niewypłacalnością związaną tylko i wyłącznie z możliwie zbyt niskim lub zbyt wysokim kursem euro. A przecież te firmy zatrudniają setki tysięcy ludzi, płacą miliardy złotych podatków. Z drugiej jednak strony strefa euro przeżywa kryzys związany z nadmiernym zadłużeniem i niegospodarnością krajów południowych takich jak Grecja. Jestem więc za wprowadzeniem w Polsce euro ale za jakiś czas, gdy sytuacja w strefie euro się ustabilizuje.

 

5 Czy Polska powinna przyjąć określoną liczbę  uchodźców z krajów Bliskiego Wschodu ogarniętych konfliktem?

Odp. TAK. Powinniśmy przyjąć jakąś grupę zweryfikowanych, w miarę możliwości, uchodźców z Bliskiego Wschodu. Polska również była kiedyś krajem, z której masowo uciekali ludzie przed represjami np. komunizmu. Wtedy sama tylko Grecja przyjęła ok. 40 tysięcy uchodźców z Polski mimo, że naszym rodakom groziło dużo mniejsze niebezpieczeństwo niż obecnym uchodźcom z Bliskiego Wschodu. Tylko w ostatnim dziesięcioleciu z Polski wyemigrowało za granicę do bogatszych krajów UE kilka milionów ludzi w poszukiwaniu lepszego życia, czyli ze względów czysto ekonomicznych. Wszyscy ci ludzie jadą tam do pracy, żądają zabezpieczenia socjalnego, dostępu do ochrony zdrowia, równego traktowania. Dlaczego więc mielibyśmy odmawiać tego samego uchodźcom z Bliskiego Wschodu. Jest to skrajny egoizm! To my powinniśmy rozumieć problemy i motywację do migracji tych ludzi najlepiej. Inną kwestią jest, że nawet jeśli znajdą się już u nas to prawdopodobnie większość z nich w krótkim czasie ucieknie do krajów zachodniej Europy i Skandynawii.

 

6. Czy aborcja powinna być całkowicie zakazana, podobnie jak in vitro?

Odp. NIE. Z założenia jestem przeciwnikiem aborcji ale w szczególnych przypadkach, gdy np. ciąża jest wynikiem gwałtu kobieta powinna mieć prawo do usunięcia ciąży!

Zapłodnienie metodą in vitro powinno być dozwolone. Stoimy przed wizją zapaści demograficznej. Wiele kobiet i rodzin chciałoby mieć swoje potomstwo i jeśli dzisiejsza medycyna daje im taką możliwość, to prawo nie może im tego zabraniać! Doprecyzowania w ustawie wymaga natomiast kwestia metodologii pozyskiwania i przechowywania zarodków.

 

7. Czy  ustawa o związkach partnerskich powinna zostać uchwalona czy odrzucona przez parlament?

Odp. TAK. POWINNA ZOSTAĆ UCHWALONA. Jesteśmy krajem cywilizowanym, mamy XXI wiek i nie wyobrażam sobie, żeby jakaś grupa społeczna miała być dyskryminowana. Obywatel powinien mieć więcej wolności w sferze społeczno-obyczajowej. Pary takie powinny mieć np. prawo do zawarcia wspólnoty majątkowej i późniejszego dziedziczenia czy wspólnego rozliczenia się z podatku PIT. Szczegóły takiej ustawy powinny być oczywiście przedyskutowane. Kontrowersje wzbudza przede wszystkim kwestia adopcji dzieci przez pary homoseksualne czemu jestem przeciwny czy przywilejów podatkowych dla par heteroseksualnych itd.

 

8. Czy gimnazja powinny zniknąć z systemu polskiej edukacji?

Odp. TAK. Mam syna w gimnazjum i widzę na co dzień, że wprowadzenie gimnazjów było raczej nie potrzebne. Nie jestem specjalistą w dziedzinie oświaty, ale naszym dzieciom nie służy w mojej opinii zamieszanie związane ze zmianą co kilka lat szkoły, przyjaciół, nauczycieli itp. Wywołuje to w tak młodym człowieku niepotrzebny stres! Kolejnym argumentem jest finansowe obciążenie dla gmin. Zamiast jednej instytucji z jednym dyrektorem, sekretarką itd. utrzymywane są dwie instytucje, które dublują tylko swoje obowiązki.

 

9. W jakim wieku dzieci powinny rozpoczynać naukę szkolną?

Odp. Odkąd pamiętam dzieci idą do zerówki w wieku 6 lat. W mojej opinii różnica jest jedynie w nazewnictwie bo tak naprawdę sześciolatki chodziły do szkoły od dawna ale nazywało się to po prostu „zerówką”.

 

10. Czy  powinna być wprowadzona powszechna opłata audiowizualna?

Odp. TAK. W większości krajów europejskich płaci się jakąś formę opłaty na telewizję publiczną i radio. Powinna więc zostać utrzymana obowiązkowa opłata na ten cel. Z drugiej jednak strony dzisiejsza telewizja i radio, również te publiczne wręcz kipią reklamami, za które pobierane są ogromne pieniądze. Mają więc stałe źródło finansowania na bardzo wysokim poziomie. Są jednak kanały telewizji publicznej czy radia, które reklam praktycznie nie emitują. Są to kanały tematyczne, niszowe, które z założenia mają pełnić misję publiczną. Dlatego też jestem za niewielką opłatą na tego typu cele realizowane przez media publiczne.