1. Czy najlepiej zarabiający Polacy powinni płacić wyższe niż dotychczas podatki?
Odp. Tak. Osoby o wyższych dochodach powinny w większym stopniu dokładać się do budżetu państwa, bo korzystają one z publicznej infrastruktury, a także pracy innych. Obecnie mniej zamożni płacą proporcjonalnie wyższe podatki – większa część ich zarobków trafia do skarbu państwa w postaci podatku VAT i akcyzy.

2. Czy wiek, w którym Polacy przechodzą na emeryturę, powinien być obniżony?
Odp. Wiek emerytalny powinien być uzależniony od długości i charakteru pracy. Ponadto emerytury powinny być finansowane bezpośrednio z podatków.

3. Czy Narodowy Fundusz Zdrowia powinien być zlikwidowany, a służba zdrowia finansowana bezpośrednio z budżetu państwa?
Odp. Tak. W ten sposób zmniejszyłyby się koszty utrzymywania administracji NFZ.

4. Czy euro powinno zastąpić złotówkę?
Odp. W obecnej sytuacji nie, ponieważ w strefie euro kraje peryferyjne tracą na konkurencji z największymi gospodarkami. Jeżeli zostaną wprowadzone mechanizmy chroniące słabsze gospodarki, wtedy można rozważyć przyjęcie euro.

5 Czy Polska powinna przyjąć określoną liczbę uchodźców z krajów Bliskiego Wschodu ogarniętych konfliktem?
Odp. Po uwzględnieniu naszych możliwości i równolegle z tworzeniem kompleksowych programów integracyjnych powinniśmy przyjąć tych, którzy potrzebują pomocy, bez względu na ich wiek, płeć, pochodzenie czy wyznanie. Polacy w przeszłości wielokrotnie korzystali z gościnności innych; czas pokazać, że też potrafimy być solidarni.

6. Czy aborcja powinna być całkowicie zakazana, podobnie jak in vitro?
Odp. Nie. Decyzja o przerwaniu ciąży powinna pozostawać w rękach kobiety. Obecne prawo nie zapobiega aborcji, a zmusza do przeprowadzania jej nielegalnie lub do wyjazdów do krajów, w których jest legalna. Zabiegi in vitro powinny być refundowane przez państwo.

7. Czy ustawa o związkach partnerskich powinna zostać uchwalona czy odrzucona przez parlament?
Odp. Parlamentarzyści muszą nadążyć za zmianami w społeczeństwie, które już nastąpiły. Mnóstwo ludzi żyje w związkach w żaden sposób nieuznawanych przez państwo – powinni oni mieć zapewnioną ochronę państwa, niezależnie od płci swoich partnerów. Ponadto należy umożliwić zawieranie małżeństw parom jednopłciowym.

8. Czy gimnazja powinny zniknąć z systemu polskiej edukacji?
Odp. Nie mam w tej dziedzinie kompetencji umożliwiających jednoznaczną odpowiedź.

9. W jakim wieku dzieci powinny rozpoczynać naukę szkolną?
Odp. Sześciolatki są w stanie i powinny chodzić do szkoły, oczywiście pod warunkiem, że uwzględni ona ich specyficzne potrzeby.

10. Czy powinna być wprowadzona powszechna opłata audiowizualna?
Odp. Lepszym rozwiązaniem byłoby finansowanie mediów bezpośrednio z budżetu.