|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Zofia Gołubiew rezygnuje z funkcji dyrektora Muzeum Narodowego w Krakowie

Zofia Gołubiew pokieruje Muzeum Narodowym w Krakowie tylko do grudnia. Taką decyzję dyrektor MNK ogłosiła podczas spotkania z minister kultury Małgorzatą Omilanowską. Kończąca się 31 grudnia kadencja Gołubiew będzie jej ostatnią. Na razie nie wiadomo, kto zastąpi na stanowisku obecną dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie.

Posłuchaj: mówi Małgorzata Omilanowska, szefowa resortu kulturyy

Zofia Gołubiew jest dyrektorem Muzeum Narodowego w Krakowie od 2000 roku. Ukończyła historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Dwa lata po studiach związała się z Muzeum Narodowym w Krakowie. W krakowskim Muzeum Narodowym, pełniła funkcję redaktora wydawnictwa (1974-1980), Kierownika Działu Nowoczesnego Polskiego Malarstwa i Rzeźby (1980-1996) oraz Wicedyrektora ds. Naukowych i Oświatowych (1996-2000).

Pod kierownictwem Zofii Gołubiew w Muzeum Narodowe w Krakowie przeprowadzono liczne remonty konserwatorskie : Kamienicy Szołayskich, Kamienicy Łozińskich, Pałacu Biskupa Erazma Ciołka, Domu Jana Matejki i Domu Józefa Mehoffera wraz z ogrodem. Zakończono czteroletni remont i modernizację Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach. Rozpoczęto modernizację kolejnych oddziałów - Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma” w Zakopanem, i powstanie nowych – jak Ośrodek Kultury Europejskiej EUROPEUM.

Dyrektor otrzymała liczne ordery i odznaczenia: Order Księżnej Olgi III klasy (Ukraina, 2005), Nagroda Miasta Krakowa w dziedzinie kultury i sztuki (2008), Order Księżnej Olgi II klasy (Ukraina, 2008), Złoty Medal za Długoletnią Służbę (2010), Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (2011), Kawaler I Klasy Norweskiego Orderu Zasługi (2012).

W 2013 roku Zofia Anna Gołubiew otrzymała tytuł "Najbardziej Wpływowej Kobiety Małopolski". 29 maja 2014 Dyrektor MNK Zofia Gołubiew odebrała z rąk Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego statuetkę Honorowej Dorocznej Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie ochrony dziedzictwa kulturowego.

 

Zofia Gołubiew wielokrotnie współpracowała z Radiem Kraków. Wystawy organizowane podczas jej kadencji wielokrotnie nagradzaliśmy Marką Radia Kraków.

 

Małgorzata Nieciecka-Mac/kp

72%
28%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 28

ZłotyRaróg - IDOTA NAD IDIOTAMI

Poniedziałek, 21 grudnia 2015, 10:06

@ZłotyRaróg

Anonimowość w sieci. KLASA Panie Złoty Raróg. Jak zwykle szczekają Ci, którzy potem biegają z podkulonym ogonkiem, skamląc i prosząc o więcej. Żenujące. Żenujące.

Odpowiedz

Poniedziałek, 21 grudnia 2015, 10:03

@Muzealniczek

żenujące

Odpowiedz

Muzealniczek

Czwartek, 27 sierpnia 2015, 12:47

@ZłotyRaróg

Brawo ZłotyRaróg Do Twojej wypowiedzi można tylko dodać ze Siwa zawsze wiedziała jak dbać o własne interesy . Dlatego wytapetowała pałac Prezydenta Komorowskiego obrazami z Sukiennic teraz pewnie już kombinuje jak wypłakać się Prezydentowi Dudzie w kamizelkę jak to ją PO skrzywdziło. I na 100 % juz kombinuje jak wrócić - bo niech nikt nie ma złudzeń że odpuściła . Przyczai się na chorobowym do wyborów - tak jak zawsze robi kiedy coś jest dla niej niewygodne lub niebezpieczne - tak jak było w czasie śledztwa kiedy wicedyrektor beknął.Potem podczepi się pod zwycięską partię i będzie się starała wrócić. Trzeba wszystkich we wszystkich opcjach politycznych uprzedzać, żeby nie dali się jej zwieść i żeby ktoś w przypływie pomroczności Siwej nie przywrócił . Radze pełna czujność bo ona cały czas kombinuje a w walce o własne interesy jest naprawdę dobra i w walce nie ma skrupułów

Odpowiedz

Muzealniczek

Czwartek, 27 sierpnia 2015, 12:30

@Muzelnik

Którym z wicedyrektorów jesteś muzealniku -? jasne ze ci żal bo tylko przy feudale który niszczył wszelka indywidualność i inteligencję - ty mogłeś zostać zatrudniony. Wybierała tylko takich którzy w sprawach merytorycznych posiadali wiedzę jeszcze mniejsza od nie , a to spora trudność.był w muzeum które zastała jak dyrekturę objęła. Dlatego wywaliła wszystkich kompetentnych fachowców i zatrudniła pożal się Boże specjalistów od promocji jej osoby

Odpowiedz

MoSad

Wtorek, 21 lipca 2015, 07:37

@ZłotyRaróg

Przecież to tylko wierzchołek góry lodowej, coś slabo zorientowany czy też ma jakieś profity?

Odpowiedz

@ZłotyRaróg

Poniedziałek, 20 lipca 2015, 10:43

@skąd się wziął tutaj

Jeśli w samych faktach (skrzętnie zamiatanych pod dywanik muzealny) coś cię żenuje, to skąd ty się wziąłeś (-łaś) nie tylko tu, miernoto? Jak widać, z moim opisem dokonań Pani Siwej inni też się zgadzają. Ty jej pewnie ołówki strugasz... n

Odpowiedz

erem

Niedziela, 19 lipca 2015, 16:05

@ZłotyRaróg

Też mam takie zdanie.

Odpowiedz

skąd się wziął tutaj

Niedziela, 19 lipca 2015, 14:05

@ZłotyRaróg

Jaki paskudny wpis, prostacki i chamski. Jakim nieokrzesanym człowiekiem całkowicie pozbawionym jakiejkolwiek kindersztuby, nie mówiąc już o podstawowej kulturze musi być ten osobnik. Szkoda wielka, że tu się dostał bo to nie jego miejsce. Znalazłby sobie w Faktach lub Super Ekspresie. Taki po prostu żałosny dupek ( po stokroć pardon)

Odpowiedz

h

Sobota, 18 lipca 2015, 22:50

@Muzelnik

Eeee,,,

Odpowiedz

bd

Sobota, 18 lipca 2015, 22:45

@47pedro

akurat!

Odpowiedz

47pedro

Sobota, 18 lipca 2015, 10:13

@ZłotyRaróg

Hejt najgorszego gatunku - wydawać by się mogło, że w sprawach kultury tego nie powinno być. Bezczelny typ ocenia w ten sposób osobę, której nie dorasta do pięt. "Szkalujcie śmiało - zawsze coś przylgnie" mówi przysłowie i to jest zasada tego "mistrza słowa". Gdyby było można to takim typom warto by było dać po prostu w pysk

Odpowiedz

ZłotyRaróg

Piątek, 17 lipca 2015, 16:08

Nareszcie! Siwa leci :) To za jej kadencji jej wicedyrektor dostał wyrok za malwersacje, to ona doprowadziła do oddzielenia się Mangghi i do konfliktu z Czartoryskimi. To jej sprawozdania nie zaakceptowała rada muzeum (z najważniejszymi dyrektorami w tym kraju) i podała się do dymisji wobec przywiezienia na zebranie rady ówczesnego ministra kultury prywatnym autem przez męża Siwej Pani. To ona nieustannie flirtowała z lokalną Wyborczą, która piórem niesławnej KaBik nieustannie tendencyjnie Siwą Panią wybielała. I co? KaBik dostała potem etacik w Muzeum. Koniec Siwej Ery, hurraaaaa!!!!!!!!

Odpowiedz

Ewa

Piątek, 17 lipca 2015, 11:03

@likermus

1400 to mało? Jak dobrze pokombinujesz to i na wakacje wystarczy,myślę że taka kwota jest adekwatna jakbyśmy zarabiali po 2500 na rękę to byśmy jeżeli chleb z prawdziwym masłem i szynką... To zbytni luksus jak dla mnie, wolę smalec albo margarynę, jeszcze została ta co chce zabrać jubileusze, sama nie bierze bo już nie może to innym zabierze a sama kosi kasę siedząc na emeryturze... Młodzi nie mają gdzie pracować? Mają, mają.... Cha cha tylko muszą poczekać jeszcze z parę lat...

Odpowiedz

boom

Piątek, 17 lipca 2015, 08:45

I teraz przyjdzie ktoś pokroju Klaty i będzie pozamiatane całkowicie.

Odpowiedz

krakus

Piątek, 17 lipca 2015, 06:46

Już ma 73 lata dawno powinna iść na emeryturę a nie blokować etat dla młodych .

Odpowiedz

Koszałek, itd

Czwartek, 16 lipca 2015, 23:37

@Jadwiga68

No własnie. Cień Damy położył się na damie (mała litera... tak ma być). Pani minister jest odważną i dzielną kobietą i nikogo się nie boi.

Odpowiedz

Jadwiga68

Czwartek, 16 lipca 2015, 22:59

@Koszałek, itd

A czego się boi Pani Minister Koszałku że tak usuwa w cień Damę?

Odpowiedz

słuchacz

Czwartek, 16 lipca 2015, 22:41

Kariera wzniesiona na uwalaniu wszystkich, którzy mogli coś dodać indywidualnego. Zero wsparcia dla rozwoju zawodowego zespołu muzeum poza wybraną paczką osobistości. W ten sposób buduje się wielkość ...

Odpowiedz

likermus

Czwartek, 16 lipca 2015, 22:15

jesli jest tak dobrze w tym muzeum i takie nagrody, efekty - to dlaczego pracownicy z nędznymi pensjami w Noc Muzeów pikietowali przed Mocakiem i gmachem vis a vis Cracovii ?

Odpowiedz

h-torianka sztuki

Czwartek, 16 lipca 2015, 22:00

za kadencji pani dyrektor nastąpiła degrengolada kompletna. a tu nagrody, nagrody i wyróżnienia. Muzeum liczy 600 osób, z tego tzw. pracowników merytorycznych to 90 pare osób - czyli tych co zajmuja sie zbiorami, wystawami a część kadry zarządzającej (8 wicedyrektorów!!!) uważa, że to i tak za dużo !!! : reszta to administracja, Za ostatnie 15 lat - brak ciągłości pokoleń w działach, niektóre działy na wymarciu, brak perspektyw i polityki na kilka lat naprzód. Pewnie w śród dyrekcji popłoch - czy "sie utrzymamy przy nowej dyrekcji". Muzeum to takie małe państwo - jak za Tuska przybyło 300 tys. administracji tak samo za ostatnie 15 lat administracja przytłoczyła muzeum. Pensje 10 osób z tzw. zarządu to grubo ponad 200.000 zł miesięcznie, a zwykli pracownicy są najgorzej uposażeni z muzealników w Krakowie. Zniknęły pensje kominowe , a dla zarządzających pojawiły sie kontrakty i odprawy !!!

Odpowiedz