|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Marka Radia Kraków za maj dla Muzeum Manggha

Projekt "Buddyzm" to sześć wystaw, kilkanaście wykładów, sesja naukowa, pokazy filmów, spotkania.

Głosowali: Magdalena Szumiec, Łukasz Gazur, Krzysztof Glondys, Joanna Targoń, Justyna Nowicka.

fragment wystawy "Poznanie, zapominanie, przebudzenie. Japońska sztuka buddyjska z kolekcji polskich", fot. Muzeum Manggha

Jurorzy Marki Radia Kraków tym razem nie byli jednomyślni. 3 głosy dla Muzeum Manggha, 2 głosy dla wystaw w krakowskim Bunkrze Sztuki.   -Ekspozycje w Muzeum Manggha przenika atmosfera wyciszenia i kontemplacji - mówiła Magdalena Szumiec z Gazety Krakowskiej.

W roku 2018 Muzeum Manggha podejmuje temat buddyzmu, historycznej i kulturowej roli, jaką ten ważny ruch religijny i filozoficzny odegrał w krajach Dalekiego Wschodu, oraz jego wpływu na kulturę Zachodu. Projekt Buddyzm to sześć wystaw, kilkanaście wykładów, sesja naukowa, pokazy filmów, spotkania i oprowadzania kuratorskie. To spotkanie z jak najszerzej interpretowanym tematem buddyzmu w Krajach Dalekiego Wschodu, jego historyczną i kulturową rolą oraz wpływem na kulturę Zachodu. Tytuł jednej z wystaw to "Poznanie, zapominanie, przebudzenie. Japońska sztuka buddyjska z kolekcji polskich". Zobaczymy rzeźby przedstawiające bóstwa z buddyjskiego panteonu, mandale, figury mnichów, religijne malarstwo na zwojach. - Taka wystawa odbywa się w Polsce po raz pierwszy - podkreśla Anna Król z Muzeum Manggha.

W Operze Krakowskiej premiera spektaklu "Anna Bolena" Donizettiego.Tragiczne losy jednej z żon króla Henryka VIII interpretuje w Krakowie reżyserka filmowa Magdalena Łazarkiewicz. Przedstawienie przygotowane zostało przez kierownika muzycznego Opery Krakowskiej Tomasza Tokarczyka. W tytułową postać, jedną z najtrudniejszych w literaturze operowej wcieliły się: Katarzyna Oleś-Blacha oraz Karina Skrzeszewska. - W tym przedstawieniu skupiam się na psychologii, na relacjach oraz napięciach między postaciami - mówi reżyserka. I dodaje
"najważniejsze są tutaj wyraziste postaci kobiet i ich konflikt".

Młoda kobieta z wyższych sfer i gęsta atmosfera nocy letniego przesilenia. W Teatrze Ludowy w Krakowie młody reżyser Radosław Stępień sięga po głośny tekst Strindberga pt. "Panna Julia". Co tak naprawdę wydarzyło się między trójką bohaterów podczas tamtej jednej nocy, nocy świętojańskiej, nocy niewinnych zabaw? Chcąc uciec od życia zamkniętego w konwenansach, tytułowa bohaterka zatraca się w świętojańskiej zabawie i wdaje w pozornie niezobowiązujący flirt z lokajem. Ich wzajemna relacja przeradza się w brutalną walkę o władzę nad drugim człowiekiem.

Na pięć nowych wystaw zaprasza Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK. Największa z nich to to kolejna odsłona cyklicznego projektu "Sztuka w...", tym razem poświęona ojczyźnie w sztuce. W galeriach Mocaku zobaczymy także nową odsłonę kolekcji muzeum oraz rysunki niemieckiego artysty Dietricha Helmsa (ur. 1933) z lat 1954–2006. Najstarsze z nich powstały w czasie studiów artysty w Akademii Sztuk Pięknych w Hamburgu. Jak podkreśla Maria Anna Potocka, dyrektorka muzeum, programową wystawą otwarcia jest tym razem "Ojczyzna w sztuce". - To nasz flagowy projekt - przypomina dyrektorka muzeum, pomysłodawczyni i kuratorka cyklu. i dodaje: "szukając odpowiedzi na pytanie: „czym jest dla nas ojczyzna?”, warto zaglądnąć do katalogu odpowiedzi artystycznych. Wystawa Ojczyzna w sztuce zamierza zebrać i przedstawić najciekawsze rozwiązania.

 

Odwiedzimy także wystawy w krakowskiej Galerii Bunkier Sztuki.
Pierwsza wystawa zat. "Zwierzęta domowe" prezentuje prace artystów młodego pokolenia związanych z regionem Małopolski i Śląska. W Galerii Dolnej Bunkra zobaczymy projekt wystawienniczy zat. "Niewyczerpalność", którego celem jest wypracowanie nowej formuły prezentacji dźwięku.
Wystawa zat. "Zwierzęta domowe" prezentuje prace artystów i artystek młodego pokolenia, dla których wspólnym mianownikiem jest osobisty charakter twórczości. Wystawa stanowi próbę diagnozy sytuacji współczesnych twórców, którzy w działaniach artystycznych skupiają się na swoich przeżyciach i myślach oraz najbliższym otoczeniu. Ich prace oddają tęsknotę za ciałem, materialnością, zakorzenieniem w realnej przestrzeni. Twórcy prezentowani na wystawie to wybrani uczestnicy dwóch pierwszych edycji projektu SEJSMOGRAF, odbywającego się w Galerii Bunkier Sztuki w latach 2016 i 2017.


Nasze nominacje:
"Anna Bolena", reż. Magdalena Łazarkiewicz, Opera Krakowska
"Panna Julia", reż. Radosław Stępień, Teatr Ludowy
"Ojczyzna w sztuce",  Muzeum MOCAK, zespół kuratorów
"Zwierzęta domowe", kuratorka Marta Lisok, "Niewyczerpalność" kurator Paweł Szroniak, Bunkier Sztuki
"Buddyzm", Muzeum Manggha, zespół kuratorów

80%
20%