|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Marka Radia Kraków za luty dla Muzeum Historycznego

Nagrodziliśmy wystawę w kamienicy Hipolitów pt. "Koronka - Tradycja - Reaktywacja"

Głosują Joanna Targoń, Krzysztof Glondys, Łukasz Gazur, Mateusz Borkowski

Wystawa - "Koronka - tradycja - reaktywacja". Fot. M. Lasyk

Marka Radia Kraków wędruje do Muzeum Historycznego Miasta Krakowa za wystawę "KORONKA – TRADYCJA – REAKTYWACJA". Na wystawie zobaczymy rozmaite wyroby koronkowe, obecne w stroju codziennym i odświętnym oraz będące dekoracją domowych wnętrz. Prezentowana wystawa jest także swego rodzaju pokazem strojów przełomu ubiegłych stuleci, który zestawiono ze współczesnymi projektami i obiektami artystycznymi wykorzystującymi motyw koronki. Na wystawie zobaczyć można m.in. kołnierz światowej sławy aktorki Heleny Modrzejewskiej, koronki projektu Stanisława Witkiewicza (doskonałe przykłady stylu zakopiańskiego w modzie sprzed stu lat), wzory koronkowych kołnierzy autorstwa Karola Kłosowskiego, nagrodzone złotym medalem na wystawie art déco w Paryżu w 1925 roku.

 

Pozostałe nominacje:


Zło, terroryzm, przemoc i nietolerancja - to tematy nowego spektaklu w Narodowym Starym Teatrze. Druga premiera za dyrekcji Marka Mikosa to „Masara”, sztuka litewskiego dramatopisarza Mariusa Ivaškevičiusa w reżyserii Stanisława Mojsiejewa z Kijowa. Akcja, w której odnajdujemy między innymi aluzje do „Fausta” Goethego, toczy się w Donbasie, w Holandii i w piekle.

Teatralna premiera na scenie Criocoteki. „Tod i Trauma” to spektakl na podstawie dramatu krakowskiego pisarza i wykładowcy uniwersyteckiego Włodzimierza Szturca. Bohater tekstu mierzy się ze słabościami, ułomnością, przemijaniem i własnym ciałem. Reżyserem przedstawienia jest Tomasz Kaczorowski, młody artysta, absolwent Wiedzy o Teatrze na Uniwersyteci Jagiellońskim oraz reżyserii na Wydziale Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku. „Tod i Trauma” to przedstawienie na jedną lalkę i aktorkę (w tej roli Alicja Czerniewicz). Niewielkich rozmiarów lalka imituje rzeźby Giacomettiego o wydłużonych i zdeformowanych kończynach i zaburzonych proporcjach.

Na scenie "Groteski" premiera "Pięknej i bestii" w reżyserii Jerzego Jana Połońskiego". Teatralna adaptacja liteackiej baśni, znanej z jej wersji filmowej. Jak czytamy w zapowiedziach: "poruszany w powieści i spektaklu „Piękna i Bestia” temat miłości, która przełamuje bariery i może uczynić szczęśliwym jest obecny w życiu każdego człowieka. Uprzedzenia, strach, upór czy nietolerancja niejednokrotnie zaburzają nam odbiór tego, co najważniejsze – prawdziwej istoty drugiego człowieka".
 

Nominowaliśmy także dwie współczesne produkcje festiwalu Opera Rara: debiutujący w operze Paweł Świątek (twórca m.in kultowego "Pawia królowej" ze Starego Teatru, czy intrygującego "Bolesława Śmiałego" z Teatru im. Słowackiego) sięga po dwa utwory, skomponowane w XX wieku. W Teatrze im. J. Słowackiego zabrzmiała III Symfonia "Pieśń o nocy" Karola Szymanowskiego, którą poprzedziło "Erwartung" Arnolda Schoenberga. Solistom – Evelinie Dobračevej w Erwartung oraz Andrzejowi Lampertowi w Pieśni o nocy towarzyszyła Orkiestra Festiwalowa Kraków, pod batutą Michała Dworzyńskiego.

 

Na scenie Centrum Kongresowego ICE Kraków zobaczyliśmy „The Man Who Mistook His Wife for a Hat” (Mężczyzna, który pomylił żonę z kapeluszem) autorstwa Michaela Nymana. W roli tytułowej wystąpił Tomasz Konieczny, światowej sławy polski baryton. Wystąpiła Sinfonietta Cracovia pod batutą Jurka Dybała, a inscenizację przygotował Kristof Spiewok.

 

"Kimono. Forma. Wzór. Rzecz do noszenia" to nowa wystawa w Muzeum Manggha. Ekspozycja pokazuje formę kimon i pasów obi, które stają się polem działań dla artystów, projektantów, rzemieślników barwiących i tkających tkaniny. Dzięki przedstawieniom świata natury – zmieniającego się wraz z porami roku – możemy podziwiać wzory i odczytywać ich znaczenie symboliczne w kulturze Japonii. W 2017 roku Muzeum Manggha wzbogaciło się o zespół ciekawych kimon, pasów obi oraz akcesoriów do tego tradycyjnego japońskiego stroju.


Nasze nominacje:
- "Masara", reż. Stanisław Mojsiejew, Narodowy Stary Teatr

- "Tod i trauma", reż. Tomasz Kaczorowski, Cricoteka

- "Piękna i bestia", reż Jerzy Jan Połoński, Teatr Groteska

- Erwartung Arnolda Schoenberga , III Symfonia Pieśń o nocy Karola Szymanowskiego, reż. Paweł Świątek oraz The Man Who Mistook His Wife for a Hat Michaela Nymana, reż Kristof Spiewok - oryginalne projekty, przygotowane na Festiwal Opera Rara-

- "KORONKA – TRADYCJA – REAKTYWACJA", kurator Michał Hankus, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa

- "Kimono. Forma. Wzór. Rzecz do noszenia", kurator Jonna Haba, Muzeum Manggha.


jn/mat. prasowe

100%
0%