|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Jury wybrało Markę Radia Kraków za kwiecień

Marka Radia Kraków za kwiecień dla spektaklu "Salto w tył" w Teatrze Ludowym.

głosowanie jury: Justyna Nowicka, Magdalena Szumiec, Łukasz Gazur, Krzysztof Glondys, Joanna Targoń.

"Salto w tył" w Teatrze Ludowym, foto. Katarzyna Chmura – Cegiełkowska

Jury nie miało wątpliwości i wyjątkowo było jednomyślne - Teatr Ludowy w fantastycznej, pełnej energii formie. Prowadzeni przez Maćka Prusaka artyści sworzyli spektakl wzruszający i czuły, poetycki i pełen zwyczajności. A jednocześnie efektowny wizualnie, zagrany z wyczuciem, świetnie zatańczony. Gratulujemy!

Jiří Raška pierwsze swoje narty zrobił z beczki, Emil Zátopek trenował biegi w butach wojskowych, Jan Kubr i Jan Veselý zasłynęli tym, że zostali oskarżeni o zdradę narodu po tym jak przerwali Wyścig Pokoju. Czescy sportowcy czasów komunizmu – kochały ich tłumy, święcili triumfy, a ich sportowe zmagania śledził cały świat.  Ale spektakl „Salto w tył”  to nie opowieść o splendorze, sławie i bogactwie, które dziś kojarzą się z postaciami znanych sportowców. To nie opowieść o półbogach, oderwanych od rzeczywistości. To historia o sile charakteru, ludzkiej niezłomności, marzeniu o wolności  i wielkiej pasji, jaką był dla tych ludzi sport. To również fantazja samego autora - Ostatniego Gościa czeskiej gospody, o jego ulubionych bohaterach codzienności. Ota Pavel wspomina swoje dawne życie, jeszcze nie naznaczone chorobą psychiczną, zaprasza nas do podróży przez wyobraźnię i prowadzi nas przez opowieść o biednym chłopaku, którego największym marzeniem jest „skakać jak pstrąg”.

 

Pozostałe nominacje:

W krakowskich teatrach spore zainteresowanie twórczością Stanisława Lema. Na scenie MOS  Agnieszka Olsten wyreżyserowała "Bajki robotów" wg opowiadań Stanisława Lema. Jak mówi reżyserka, w opowiadaniach Lema interesuje ją przede wszystkim uniwersalny wymiar tych opowieści. W "Bajkach robotów" przewijają się fundamentalne pytania: o tajemnicę stworzenia, o to skąd się wzięło zło, dokąd jako ludzie, jako planeta zmierzamy. Spektakl powstaje na podstawie opowiadań:„Jak Mikromił i Gigacyan ucieczkę mgławic wszczęli”, „O królewiczu Ferrycym i królewnie Krystali” i „Jak ocalał świat”.

W powołaniu do życia scenicznego mikrokosmosu reżyserce pomagał m.in Olaf Brzeski, rzeźbiarz, autor m.in. cyklów „Tylko dla ludzi” i „Tylko dla zwierząt”. Oprawę muzyczną przygotowuje Aleksandra Gryka, jedna z najbardziej utalentowanych polskich kompozytorek, na której twórczość silnie wpływa zainteresowanie naukami o wszechświecie.

„Kongres (nie do końca) futurologiczny”- to spektakl dyplomowy studentów IV roku Wydziału Aktorskiego AST w Krakowie. Intrygująca opowieść o świecie (bez) przyszłości, gdzie bezradność wobec nowych technologii przeplata się z bezradnością na poziomie podstawowych relacji międzyludzkich. Tytułowy kongres nie jest pełną nadziei debatą o przyszłości, jest raczej spotkaniem pełnym obaw, zadziwień naszą rzeczywistością – pazernością i krótkowzrocznością człowieka, brakiem wyobraźni. Na scenie ciekawa grupa młodych, prowadzona, a trochę może i zwodzona przez Pawła Miśkiewicza.  

Premiera także na scenie Łaźni Nowej. Bartosz Szydłowski sięga po głośną powieść Alberta Moravii "Konformista", znaną także z kultowego filmu Bernardo Bertolucciego. Dla Łaźni Nowej tekst zaadaptował na scenę Mateusz Pakuła. W spektaklu oglądamy m.in Krzysztofa Globisza, któremu towarzyszą aktorzy Narodowego Teatru Starego m.in Iwona Budner, Szymon Czacki, Roman Gancarczyk. Alberto Moravia napisał swoją powieść w 1951 roku, odnosząc się do czasów faszyzmu we Włoszech. Bartosz Szydłowski szuka analogii do naszej rzeczywistości.

„Z drugiej strony rzeczy. Polski dizajn po roku 1989” - to nowa wystawa w Głównym Gmachu Muzeum Narodowego w Krakowie. Ekspozycja przedstawia zmiany w polskim dizajnie po transformacji ustrojowej. Pokazuje, jak radzili sobie twórcy w latach 90. w warunkach rodzącego się kapitalizmu i jakie piętno odcisnęły na ich pracach prądy postmodernistyczne. W wystawie udział bierze blisko 170 projektantów, którzy pokazują ponad 200 prac.

jn

 

Nasze nominacje:

・    "Bajki robotów" , reż. Agnieszka Olsten, scena MOS, Teatr im. Słowackiego
・    „Kongres (nie do końca) futurologiczny”, reż. Paweł Miśkiewicz, AST
・    "Konformista", reż. Bartosz Szydłowski,  Łaźnia Nowa
・    „Salto w tył”, reż. Maćko Prusak, Teatr Ludowy
・    „Z drugiej strony rzeczy. Polski dizajn po roku 1989”, kurator Czesława Frejlich, Muzeum Narodowe w Krakowie

 

71%
29%