|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Strefa Tischnera w Radiu Kraków

Warsztaty literacko - filozoficzne , debaty o słowie, dialogu, rzeczywistości i wolności oraz filozofia dla najmłodszych to wydarzenia STREFY TISCHNERA towarzyszącej już po raz czwarty Dniom Tischnerowskim. Tematem głównym Strefy Tischnera podobnie jak tegorocznej 18. edycji Dni Tischnerowskich jest "Wolność słowa"

mówi Wojciech Bonowicz sekretarz rady programowej Dni

Fot. Klaudyna Schubert/Tischner.pl., mat.pras DniTischnerowskich /J.Druzynska

 

STREFA TISCHNERA  to różnego rodzaju wydarzenia, ktore poprzedzają Dni Tischnerowskie w Krakowie.  Z jednej strony to spotkania, debaty, dyskusje, warsztaty lileracko - filozoficzne oraz filozofia dla najmłodszych,  z drugiej to konkretne miejsca ( RADIO KRAKÓW, księgarnia DE REVOLUTIONIBUS ) w których można zapoznać się z twórczością patrona Dni a także gościa specjalnego tegorocznej edycji Timothy'ego Gartona Asha.

Tematem głównym Strefy Tischnera podobnie jak tegorocznej  18. edycji Dni Tischnerowskich jest "Wolność słowa"  

"...Relacje  między wolnością a słowem wcalenie są takie proste . Słowa mogą zmi eniać  znaczenia, ustanawiać nową rzeczywistość,wywyższać lub poniżać, krzywdzić lub naprawiać krzywdę – a to wszystko sprawia,że obok gromkiego „tak” dla wolności słowa zawsze pojawia się jakieś „ale”. Co zrobićz owym „ale”? Kiedy warto go posłuchać? Czy słowo zasługuje na wolność bez granic, czyjednak potrzebuje ograniczeń, aby samo nie zniszczyło wolności? ..." ( Wojciech Bonowicz)

 

 

STREFA TISCHNERA  PROGRAM   

9 IV / PONIEDZIAŁEK / GODZ. 11.00
Radio Kraków, Al. Juliusza Słowackiego 22 / Studio im. Romany Bobrowskiej
CZYTAMY! Timothy Garton Ash – Wolne słowo (fragmenty)
warsztaty literacko-filozoficzne
prowadzenie: Wojciech Bonowicz
Choć może się to wydawać nieprawdopodobne, jeszcze 30 lat temu słowo „cyberprzestrzeń” występowało głównie w literaturze science fi cti on. Dziś opisuje ono naszą rzeczywistość. Czy cyberprzestrzeń to obszar nieskrępowanej wolności, czy raczej rozmaitych – choć często dyskretnych – regulacji, restrykcji, a nawet kontroli? Materiału do rozmowy naten temat dostarczą fragmenty najnowszej książki Timothy’ego Gartona Asha. Spotkanie przeznaczone jest przede wszystkim dla młodzieży licealnej, ale ma charakter otwarty – zaproszeni są wszyscy chętni.


13 IV / PIĄTEK / GODZ. 18.00
Radio Kraków, Al. Juliusza Słowackiego 22 / Studio im. Romany Bobrowskiej
„BY Z CZŁOWIEKA WYCIĄGNĄĆ JEGO MĄDROŚĆ”
ROZMOWA O SŁOWIE, DIALOGU I RZECZYWISTOŚCI
uczestnicy: ks. Manfred Deselaers, Piotr Kłodkowski, Michał Łuczewski
prowadzenie: Jolanta Drużyńska
Większość współczesnych kryzysów politycznych i społecznych zaczyna się od słów. Żeby je przezwyciężyć, trzeba także sięgnąć po słowa. Słowo posiada ogromną moc – zarówno dzielenia i niszczenia, jak pojednania i budowania. Do rozmowy o tym, jak radzą sobie słowa w naszym świecie, zaproszeni zostali laureaci Nagrody Tischnera z lat ubiegłych:ks. Manfred Deselaers, prowadzący w Oświęcimiu Centrum Dialogu i Modlitwy, Piotr Kłodkowski, orientalista i dyplomata, oraz Michał Łuczewski, socjolog badający związki tożsamości narodowej z religijną.

 

15 IV / NIEDZIELA / GODZ. 11.00
Radio Kraków, Al. Juliusza Słowackiego 22 / Studio im. Romany Bobrowskiej
POFILOZOFUJ-MY – ILE WAŻY SŁOWO? spotkanie dla dzieci w wieku 6–9 lat, które lubią mieć własne zdanie
poprowadzenie: Jolanta Kogut i Wojciech Bonowicz
„Słowa mają swoją wagę”, mówimy. Ale co to właściwie znaczy? Czy można słowo wziąć do ręki? Czy są słowa lżejsze i cięższe? Rozmawiając i bawiąc się z dziećmi, organizatorzy spotkania będą jednocześnie zapraszać je do refl eksji nad tym, czym jest słowo i jak się z nim obchodzić.


17 IV / WTOREK / GODZ. 11.00
Radio Kraków, Al. Juliusza Słowackiego 22 / Studio im. Romany Bobrowskiej
CZYTAMY! Ks. Józef Tischner Jacy jesteśmy?
warsztaty literacko-filozoficzne
prowadzenie: Łukasz Tischner
Napisany przeszło 26 lat temu artykuł ks. Józefa Tis chnera jest tak aktualny, że aż wprawia w zakłopotanie. Pogłębiające się podziały między Polakami, niechęć do Europy, cierpiętnictwo – oto zjawiska, które niepokoją autora. Czyżbyśmy znaleźli się w zaklętym kręgu, z którego nie ma wyjścia? Jacy jesteśmy naprawdę? Zachęcamy do włączenia się w rozmowę. Spotkanie przeznaczone jest przede wszystkim dla młodzieży licealnej, ale ma charakter otwarty – zaproszeni są wszyscy chętni.

 

UWAGA :
Bezpłatne wejściówki na wydarzenia STREFY TISCHNERA w RADIU KRAKÓW  rozdajemy na antenie


17 IV / WTOREK / GODZ. 18.00
KSIĘGARNIA DE REVOLUTIONIBUS, ul. Bracka 14
WOLNOŚĆ SŁOWA: NARZĘDZIE DLA DEMOKRACJI CZY POPULISTÓW?
Inspiracją spotkania jest książka Timothy`ego Gartona Asha Wolne słowo
fragmenty przeczyta Jacek Romanowski
uczestnicy: Janusz A. Majcherek, Henryk Woźniakowski
prowadzenie: Przemysław Skrzyński
Zanim będziemy mogli posłuchać samego autora, warto nieco uważniej przyjrzeć się jego najnowszej książce i stawianym w niej tezom. Nie będzie to łatwe, bo Wolne słowo Timothy`ego Gartona Asha liczy sobie przeszło 650 stron! Dzieło to zawiera mnóstwo konkretnych informacji, a jednocześnie podsuwa interesujące interpretacje poszczególnych faktów. Wyciąć ścieżkę w tej pasjonującej dżungli pomogą nam fi lozof i publicysta Janusz A. Majcherek oraz wydawca Henryk Woźniakowski.


21 IV / SOBOTA / GODZ. 11.00
WYŻSZA SZKOŁA EUROPEJSKA, ul. Westerplatt e 11
KTO SIĘ BOI PRAWDY?
DYSKUSJA O SŁOWIE, WOLNOŚCI I MEDIACH
gość specjalny: Wojciech Bojanowski – dziennikarz
Zadaniem mediów jest docieranie do prawdy i wydobywanie jej na światło dzienne, jeśli wymaga tego dobro społeczne. Prawda jednak nie zawsze bywa wygodna dla rożnych grup interesów. Wojciech Bojanowski jest autorem niezwykle przejmującego reportażu o śmierci Igora Stachowiaka na jednym z wrocławskich komisariatów. Spotkanie organizowane przez miesięcznik „Znak” we współpracy z Wyższą Szkołą Europejską im.
ks. J. Tischnera.

 

 

J.Drużynska/mat.pras Dni Tischnerowskich

100%
0%