Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Audycja z dn.29.07.2018 r.

(fot.S.Tworkowski, 1937 /Wikipedia)

 

ZAGADKA REGIONALNA ( 29.07.)

 

Czterokondygnacyjne Sanatorium Wiktor w ŻEGIESTOWIE -ZDROJU zostało wybudowane w latach 1934–1936 i wówczas uważane było za najnowocześniejszy i jeden z najbardziej ekskluzywnych budynków Polski Południowej.

Obiekt został zaprojektowany przez dwóch lwowskich architektów.

Jeden z nich, ZBIGNIEW WARDZAŁA po II wojnie światowej,po wysiedleniu Polaków ze Lwowa, zamieszkał w Łodzi, gdzie zmarł w 1956 r. mając 53 lata.

Drugi z architektów, od 1933 r. był profesorem Politechniki Lwowskiej. Podczas ekspatriacji Polaków ze Lwowa podjął decyzję o pozostaniu w mieście.

Od 1950 rozszerzył zakres swoich wykładów o dekoratorstwo, Wykształcił 370 architektów, na emeryturę przeszedł z końcem 1966. Zmarł 12 czerwca 1967 i spoczął na Cmentarzu Łyczakowskim w grobowcu Wurstów I Szymonowiczów.

Proszę podać jego imię i nazwisko.

 

 

ADRES INTERNETOWY: [email protected]

                                     do godz. 7. 30. dnia 29.07.2018 r.

 

 

 

UPOMINKI:

3 książki BARBARY RUCKIEJ " Dwa wieki uzdrowiska Żegiestów. Historia Zakładu Zdrojowo -Kąpielowego w Żegiestowie Zdroju.

 

10 map "ŻEGIESTÓW ZDRÓJ i okolice. Osobliwości Doliny Popradu"

 


 

 

(fot. Joanna Dziubińska)

 

Do 24. sierpnia w SZCZAWNICY w Galerii Sztuki Ludowej i Rękodzieła "KRZYWA JABŁONKA" przy ulicy Pienińskiej 4. można oglądać akwarele DANUTY FRANCZAK z Mszany Dolnej.

Autorka, zdeklarowana kolorystka, opowiada o tematyce prezentowanych prac oraz o radości tworzenia.

Posłuchaj!

 

 

(fot. Joanna Dziubińska)

 

 

 

(fot.Pesell/Wikipedia)

 

 

To propozycja wakacyjnych, sierpniowych, odwiedzin w ŻEGIESTOWIE - ZDROJU.

W piątek 24.08. oraz w sobotę 25.08. odbędzie się tam V Festiwal Piosenki Turystycznej "BABIE LATO".

W pięknej scenerii parku obok Sanatorium "Wiktor" na Łopacie Polskiej, na plenerowej scenie wystąpią tak znani artyści nurtu zwanego "Krainą łagodności" jak ELŻBIETA ADAMIAK oraz JERZY FILAR .

Młode pokolenie wykonawców reprezentować będzie duet "Kwiat Jabłoni", czyli rodzeństwo Kasia i Jacek Sienkiewiczowie, nota bene dzieci znanego wokalisty, neurologa Kuby Sienkiewicza.

A jakie inne, nie tylko muzyczne. atrakcje przygotowało na ten czas Towarzystwo Przyjaciół Doliny Popradu ? - wyjaśnia ZUZANNA DŁUGOSZ, przewodnik, animator wolnego czasu - "Baba z gór".

Posłuchaj!
 

(fot.Andrzej Błaszczak/Wikipedia)

 

 

Historyk i regionalistka BARBARA RUCKA jest autorką książki "Dwa wieki uzdrowiska Żegiestów. Historia Zakładu Zdrojowo - Kąpielowego w Żegiestowie Zdroju", która ukazała się przed dwoma laty z okazji 170. lecia powstania uzdrowiska.

Autorka opowiada o początkach żegiestowskiej balneologii, o eksploatacji źródeł wód mineralnych i o twórcach sukcesu tej nadpopradzkiej miejscowości.

Posłuchaj!

 

 

 


 

 

 


 

 

W poniedziałek 30.07. 2018 r. o godz. 18.30 w MIECHOWIE, w Galerii "U JAKSY" odbędzie się wernisaż wystawy warszawskiego artysty ALEKSANDRA MYJAKA,  zatytułowanej "ECHA ANTYKU - BESTIARIUSZ 2.0".

O grafikach prezentowanych na tej wystawie i o rozpoczynającym się w niedzielę 29.07. XIX Międzynarodowym Plenerze Malarskim "BARWY MAŁOPOLSKI" - opowiada KRYSTYNA OLCHAWA, dyr. Biura Wystaw Artystycznych "U Jaksy" w Miechowie.

Posłuchaj!

 

 

 


 

 

(fot. Władysław Miernicki/Wikipedia).

 

 

Botanik i historyk botaniki BOLESŁAW HRYNIEWIECKI,urodził się w 1875 r. w Międzyrzecu Podlaskim, a zmarł w roku 1963 w Brwinowie.

Całe życie był patriotą.

W 1894 r. za udział w manifestacji ku czci Jana Kilińskiego został usunięty z Uniwersytetu Warszawskiego i wywieziony w głąb Rosji, do guberni tulskiej.

Objęty amnestią, trafił do Dorpatu (dziś to estońskie miasto Tartu).

Tam działał w organizacjach patriotycznych takich jak m. in. Koło Młodzieży Polskiej.

W latach 1914–1919 był dyrektorem ogrodu botanicznego w Odessie.

Od 1915 r. jako profesor. działał w instytucjach polonijnych, jak Polska Macierz Szkolna czy Dom Polski, przewodnicząc Radzie Organizacji Polskich.

Do niepodległej Polski w 1919 r. powracał z Odessy kanonierką.

Więcej informacji o Bolesławie Hryniewieckim w rozmowie z prof. STEFANEM WITOLDEM ALEXANDROWICZEM z Polskiej Akademii Umiejętności.

Posłuchaj!

 

Autor:
Jan Stępień

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię