Radio Kraków

zapadlisko w Trzebini

Ulica Górnicza w Trzebini powinna być zamknięta?

Wraz ze świeżym zapadliskiem, które pojawiło się przy ulicy Górniczej w Trzebini, wraca sprawa ewentualnego zamknięcia tej drogi. Na przełomie lutego i marca, gmina Trzebinia wystąpiła do Powiatowego Zarządu Dróg w Chrzanowie z wnioskiem o zamknięcie ulicy dla ruchu samochodowego. Mimo kilku zapadlisk, które utworzyły się w rejonie drogi, do dziś jest ona przejezdna.

Część nagrobków na cmentarzu w Trzebini za ogrodzeniem, w kościele zamówiona msza

Mieszkańcy, których bliscy pochowani są na zagrożonej zapadliskami części cmentarza parafialnego w Trzebini-Sierszy, planują zostawić znicze przed krzyżem znajdującym się na terenie nekropolii i uczcić pamięć bliskich zapaleniem świec wotywnych w kościele.

W Trzebini pojawiło się nowe zapadlisko. Tym razem niewielkie

W Trzebini pojawiło się nowe zapadlisko - obok ulicy Jana Pawła II. Na szczęście nie jest zbyt duże - według straży pożarnej ma około metra średnicy i 20 centymetrów głębokości. Ale ponieważ jest to teren zagrożony tego typu zjawiskami - zostało to przez służby odnotowane.

Mieszkańcy Trzebini nie wejdą na połowę cmentarza na osiedlu Gaj we Wszystkich Świętych

W najbliższych dniach wiele osób w całym kraju będzie odwiedzać cmentarze i porządkować groby swoich bliskich przed zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych. Porządki i modlitwy przy grobach nie są dane jednak mieszkańcom Trzebini, którzy mają bliskich pochowanych na cmentarzu na osiedlu Gaj. Połowa nekropoli jest zamknięta. Zakaz wstępu na zagrożoną zapadliskami część będzie obowiązywał również 1 listopada. Ludzie nie mogą się z tym pogodzić.

Pierwszy raz od roku można wejść na południową stronę cmentarza na os. Gaj w Trzebini

W poniedziałek od godziny 12:00 do 18:00 osoby, które mają bliskich pochowanych na cmentarzu na os. Gaj w Trzebini, mogą zabrać z grobów znicze, ozdoby i pamiątki. To pierwszy raz od roku, kiedy na południowej stronie cmentarza zapadła się ziemia i wchłonęła ok. 40 grobów, gdy oficjalnie można wejść na zagrożoną część cmentarza.

Spółka Restrukturyzacji Kopalń: nieznaczne rozluźnienia gruntu na terenie szkoły w Trzebini; trwa uzdatnianie terenu

Odwierty prowadzone w obrębie terenu Szkoły Podstawowej nr 5 w Trzebini wykazały występujące w tym miejscu nieznaczne rozluźnienia gruntu. Obecnie trwa zatłaczanie substancji stabilizującej – poinformowała PAP Spółka Restrukturyzacji Kopalń. W tym tygodniu prace rozpoczęły się przy Willi NOT.

W Trzebini powstanie nowe osiedle? "To miasto otwarte na inwestycje. Zapadliska dotyczą niewielkiego terenu"

Gmina Trzebinia zyskała nowe tereny, gdzie może umieścić zamknięte przez zapadliska obiekty. Wojewoda małopolski, Łukasz Kmita przekazał na ręce burmistrza Trzebini Jarosława Okoczuka dokument, na podstawie którego gmina może wykupić od Skarbu Państwa 27 ha ziemi za 1 procent wartości terenu.

Mija rok od tragedii na cmentarzu w Trzebini

Rocznica zapadliska na cmentarzu w Trzebini, które pochłonęło ok. 40 grobów to czas podsumowań. Te nie nastrajają pozytywnie. Od miesięcy nie ma specustawy, która miała być w trybie pilnym przygotowana dla Trzebini. Osiedle Gaj i Siersza przez ten rok nękały kolejne zapadliska, które wykluczały następne miejsca z użytku jak boisko sportowe, korty tenisowe czy dom kultury. Wątpliwa sytuacja przy szkole podstawowej nr 5 w Sierszy, brak dostępu do południowej części ogródków działkowych, wykluczenie połowy cmentarza, a w zamian — nic. Mieszkańcy są załamani sytuacją. Strach nie opuszcza ich na krok. W rocznicę tych tragicznych wydarzeń odbyło się spotkanie mieszkańców osiedli Gaj i Siersza z firmą, która ma ustabilizować grunt pod cmentarzem.

OSP w Trzebini będzie miało nową siedzibę. "W związku z zapadliskami to zadanie strategiczne"

Gmina otrzymała 2 miliony złotych z rezerwy ogólnej budżetu państwa na budowę nowej siedziby OSP. Obecnie druhowie stacjonują w dwustanowiskowym garażu na tyłach urzędu miasta.

Są wyniki badań kolejnych obszarów zagrożonych zapadliskami w Trzebini

Główny Instytut Górnictwa przekazał Spółce Restrukturyzacji Kopalń wyniki badań prowadzonych za pomocą grawimetru na ulicach Cyprysowej oraz Młyńskiej na osiedlu Siersza.

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię