Radio Kraków

zapadlisko w Trzebini

Trzebinia: dwie koncepcje Nowej Sierszy, obydwie skupione na terenach zielonych

Zostały stworzone dwie koncepcje tak zwanej Nowej Sierszy w Trzebini. Po drugim i ostatnim spotkaniu z mieszkańcami ustalono jak ma wyglądać 40-hektarowy obszar w Górach Luszowskich, który częściowo gmina tanio odkupiła od Skarbu Państwa. Sugestie mieszkańców zostały wysłuchane i wzięte pod uwagę w stworzeniu planu terenu, który jest rekompensatą za utracone przez zapadliska obszary.

Nowe zapadlisko w Trzebini. Wielki lej pojawił się w lesie

Lej o średnicy 9 metrów i głębokości 6 metrów ujawniono w czwartek w terenie leśnym w okolicach ulicy Kopalnianej na osiedlu Siersza w Trzebini. Jak informuje Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Chrzanowie, zapadlisko zostało zabezpieczone taśmami, a docelowo ma zostać zasypane.

Są wyniki badań gruntu kolejnych obszarów w Trzebini

Mieszkańcy ulicy Dembowskiego w Trzebini mogą spać spokojnie. Wykonane tu badania gruntu nie wykazały, by na ten moment istniało ryzyko powstania zapadlisk.

Najwyższa Izba Kontroli kontroluje Spółkę Restrukturyzacji Kopalń

Na wniosek burmistrza Trzebini Najwyższa Izba Kontroli wzięła pod lupę m.in. Spółkę Restrukturyzacji Kopalń. Jak informuje Jarosław Okoczuk, kwestie związane z górnictwem na terenie Trzebini zostaną zbadane od 1999 roku do chwili obecnej. Burmistrz poddaje w wątpliwość działania podejmowane przez SRK w związku z zapadliskami

Trzebinia: będą konsultacje w sprawie przeniesienia utraconych przez zapadliska obiektów z os. Siersza

Burmistrz Trzebini zapowiedział przeprowadzenie konsultacji społecznych z mieszkańcami osiedla Siersza. Z powodu zapadlisk na tym terenie nie działa dom kultury, zamknięte są korty tenisowe i boisko piłkarskie. Część ogródków działkowych również wyłączona jest z użytku. Te obiekty mogłyby się znaleźć na ponad dwudziestohektarowej działce, którą jesienią gmina przejęła od Skarbu Państwa. Właśnie na ten temat burmistrz chce rozmawiać z mieszkańcami w lutym i marcu.

Rozpoczęły się prace zabezpieczające grunt na osiedlu Trentowiec w Trzebini

Osiedle Trentowiec to kolejny - po cmentarzu na osiedlu Gaj - obszar, który wytypowano do ustabilizowania na podstawie badań wykonanych georadarem. Wszystko po to, by nie powstawały tu kolejne zapadliska. Na ulicach Grunwaldzkiej i Sportowej pojawiły się maszyny budowlane.

Lasy w Olkuszu z zakazem wstępu, w Trzebini woda zbliża się do domów

Powodem jest między innymi podnoszenie się poziomu wód gruntowych, a co za tym idzie, wypłukiwanie terenów, często piaszczystych i powstawanie zapadlisk. Opublikowano zaktualizowaną mapę prognozowanych zapadlisk. Z tym samym problemem borykają się mieszkańcy osiedla Siersza w Trzebini. Woda zaczyna podchodzić pod ich domy i zalewać piwnice. Ostrzeżenia o podnoszeniu się wód gruntowych są wydawane od kilku lat. Teraz naocznie widać, co woda zaczyna robić z terenem Trzebini i Olkusza.

Ulica Górnicza w Trzebini powinna być zamknięta?

Wraz ze świeżym zapadliskiem, które pojawiło się przy ulicy Górniczej w Trzebini, wraca sprawa ewentualnego zamknięcia tej drogi. Na przełomie lutego i marca, gmina Trzebinia wystąpiła do Powiatowego Zarządu Dróg w Chrzanowie z wnioskiem o zamknięcie ulicy dla ruchu samochodowego. Mimo kilku zapadlisk, które utworzyły się w rejonie drogi, do dziś jest ona przejezdna.

Część nagrobków na cmentarzu w Trzebini za ogrodzeniem, w kościele zamówiona msza

Mieszkańcy, których bliscy pochowani są na zagrożonej zapadliskami części cmentarza parafialnego w Trzebini-Sierszy, planują zostawić znicze przed krzyżem znajdującym się na terenie nekropolii i uczcić pamięć bliskich zapaleniem świec wotywnych w kościele.

W Trzebini pojawiło się nowe zapadlisko. Tym razem niewielkie

W Trzebini pojawiło się nowe zapadlisko - obok ulicy Jana Pawła II. Na szczęście nie jest zbyt duże - według straży pożarnej ma około metra średnicy i 20 centymetrów głębokości. Ale ponieważ jest to teren zagrożony tego typu zjawiskami - zostało to przez służby odnotowane.

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię