|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Remont dawnej siedziby Muzeum Okręgowego w Tarnowie jest na półmetku

Ten remont da mieszkańcom Tarnowa pierwszą nowoczesną multimedialną wystawę o dziejach miasta. Wystawa powstanie w kamienicy przy tarnowskim Rynku, w której kiedyś znajdowała się główna siedziba tamtejszego muzeum. Dawne gabinety i sale wystawiennicze znikną, a pojawi się nowa przestrzeń ekspozycyjna. Remont jest już prawie na półmetku, przyznaje Andrzej Szpunar dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie.

Posłuchaj o remoncie

Fot. Paweł Topolski

- Mamy już w tej chwili położony nowy dach w oficynie od strony ulicy Kapitulnej, z pięknymi miedzianymi okuciami. Ze względu na porę roku prace koncentrują się we wnętrzu budynku - mówi Szpunar.

Prace nad nowa wystawą w Tarnowie i remontem kamienicy przy Rynku kosztują ponad 12 milionów złotych. Spora część tej kwoty to unijne wsparcie. Zakończenie całości inwestycji planowane jest na koniec 2019 roku. 

- Dobrze realizujemy harmonogram, nie mamy większych opóźnień. Mamy nadzieję, że te 12,5 miliona złotych zużyjemy w sposób całkowity z pożytkiem dla naszego miasta i dla muzeum, bo przy okazji zrobimy dwie piękne kamienice przy Rynku, którymi będziemi się mogli chwalić przez wiele lat - ocenia dyrektor muzeum.

Już po zakończeniu remontu w starej siedzibie muzeum powstanie nowoczesna wystawa o dziejach miasta. Wystawa będzie opowiadała o dziejach Tarnowa od czasów prehistorycznych po obecne. Będą ją tworzyć nowoczesne gadżety jak np. hologramy, pojawi się też piaskownica, w której najmłodsi będą mogli bawić się w archeologów. 

Na nowej wystawie wyeksponowane zostaną także odnalezione jeszcze na początku prac remontowych zabytkowe malowidła. Freski odkryto już podczas pierwszych prac w gabinetach znajdujących się na piętrze i w dawnym sekretariacie muzeum. Odnalezione malowidła są wielowarstwowe z różnych czasów i nakładają się na siebie od fazy renesansowej po XIX w.  

- Program konserwatorski tych nowo odkrytych malowideł został wkomponowany w całą inwestycję - mówi Andrzej Szpunar.

Zakończenie remontu starej siedziby tarnowskiego muzeum okręgowego planowane jest na koniec 2019 roku. 

 

 

(Agnieszka Wrońska/łk)

100%
0%