|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Pożar Archiwum Urzędu Miasta Krakowa

Strażacy gaszą pożar Archiwum Urzędu Miasta Krakowa przy ulicy Na Załęczu. Walczy z nim 12 zastępów straży pożarnej. W pożarze nikt nie ucierpiał, nie jest też zagrożony budynek administracyjny Urzędu Miasta, połączony z archiwum. W archiwum znajduje się 20 tysięcy metrów bieżących dokumentów.

Posłuchaj co mówi brygadier Łukasz Szewczyk

Fot. PAP/Łukasz Gągulski

Jak podkreślają strażacy - akcja gaśnicza jest bardzo trudna. W archiwum przechowywane są papierowe dokumenty - do ich gaszenia początkowo używano specjalnego proszku, teraz strażacy używają też piany gaśniczej. Ogień nadal może się rozprzestrzeniać. Strażakom wciąż nie udało się zlokalizować jego dokładnego źródła.

Objęte pożarem są dwie hale archiwum. Zagrożone są niemal wszystkie dokumenty, które przez wiele lat gromadził Urząd Miasta i które przeniósł
ponad dwa lata temu do tego nowo wybudowanego budynku. Znajdują się tam faktury, akta pracowników, dokumenty z wielu miejskich jednostek, na przykład z wydziału architektury czy też zawierane przez miasto umowy i inna dokumentacja, w tym ta dotycząca przetargów. Natomiast nie ma w tym archiwum akt z Urzędu Stanu Cywilnego.

Nie wszystkie dokumenty posiadają jednak kopie, nie wszystkie zostały też zdigitalizowane. Nie wiadomo wciąż jakie i ile z nich mogło ulec zniszczeniu. Pracownicy urzędu miasta przenoszą te akta, które nie zostały objęte pożarem.

"Dostęp do budynku jest utrudniony ze względu na jego charakter i układ konstrukcyjny. W środku mamy bardzo duże nagromadzenie materiałów palnych i wąskie korytarze, co jest specyfiką archiwum" - przekazał w niedzielę rano Sebastian Woźniak.

"Podzieliliśmy teren akcji na trzy odcinki bojowe. Pierwszy z nich obejmuje parter hali dwukondygnacyjnej od strony drogi, gdzie prowadzone są działania i gdzie jest pożar. Drugi i trzeci odcinek są w drugiej hali, na parterze i na pierwszym piętrze - bo tam pożarem objęte są dwie kondygnacje" - tłumaczy Sebastian Woźniak. Jak wyjaśnił, prowadzenie działań gaśniczych jest bardzo trudne, ponieważ strażacy muszą poruszać się w ograniczonej przestrzeni.

Strażakom udało się przebić przez ścianę budynku, akcja gaśnicza może teraz przyśpieszyć. Przede wszystkim oddymiło to pomieszczenie, dzięki czemu łatwiej gasić ogniska pożaru.  Podobny otwór ma zostać także zrobiony z drugiej strony budynku. To jednak wcale nie oznacza, że pożar został już opanowany. Wciąż nie ma pewności, w ilu miejscach pali się archiwum. Wszystkie prace prowadzone są w konsultacji z inspektorem nadzoru budowlanego.

Pożar wybuchł w budynku w sobotę wieczorem. Nie wiadomo, jak długo potrwa akcja gaśnicza.

Budowa dwóch z trzech hal nowego archiwum oraz parkingu dla potrzeb użytkowników zakończyła się wiosną 2019 r. Do budynków przewożono archiwalia z dawnego archiwum urzędowego przy ul. Dobrego Pasterza. Docelowo, w nowym archiwum urzędowym w Czyżynach, składającym się z trzech hal przewidziano miejsce dla 35 tys. metrów bieżących papierowych dokumentów.

 

(Tomasz Bździkot/MarekProszek/PAP/krakow.pljp)

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

 

 

14%
86%