Przeprawa została zbudowana zaraz po powodzi, która zniszczyła poprzedni, XII-wieczny most łączący Kraków z Kazimierzem. Jak wynika z dokumentów historycznych, jedno z koryt Wisły biegło dzisiejszą ulicą Dietla. Tamtędy biegła przeprawa łącząca Kraków z Kazimierzem - ówczesną osadą.

Podczas wiercenia dziur pod nowe słupy sieci trakcyjnej dla tramwajów - na głębokości trzech metrów - odkryto przyczółki XIX-wiecznego mostu. Drogowcy przyznają, że wiedzieli iż wcześniej czy później natkną się na takie znalezisko. Nie byli jednak pewni, w którym miejscu. "Most ten posiadał 35 metrów długości, 15 metrów szerokości. Posiadał kamienne filary i drewniane przęsła. Ciekawostką jest to, że budulcem przyczółków mostowych była dawna brama grodzka" - zauważa archeolog Bohdan Chmielewski, który nadzoruje prace remontowe. Z kolei brama wybudowana została w XIII wieku. "Dowodzi to prawdziwości niektórych zapisów dotyczących planów Krakowa, m.in. tego, że Wisła płynęła kiedyś innym torem" - dodaje Chmielewski. 

Prace na skrzyżowaniu zostały wstrzymane. Teraz trzeba będzie podjąć trudną decyzję - czy znalezisko zasypać, czy też w jakiś sposób je zachować.  Gdyby zdecydowano się na tę drugą ewentualność, nie jest wykluczone, że prace w tym miejscu mogą potrwać dłużej. "Remont już negatywnie wpływa na nasze obroty, a jeśli się przedłuży, to będziemy musieli naprawdę zacisnąć pasa" - niepokoją się okoliczni przedsiębiorcy. 

Michał Pyclik z Zarządu Dróg Miasta Krakowa jednak uspokaja - według niego znalezisko nie wpłynie na długość robót na skrzyżowaniu. "Będziemy realizować prace związane z wymianą torowiska. Teren wokół tego mostu będzie zabezpieczony" - podkreśla Pyclik. A w tym czasie pozostałości po moście zostaną zabezpieczone i udokumentowane. O ich dalszym losie zadecyduje już wojewódzki konserwator zabytków. Most prawdopodobnie zostanie jednak zasypany, a budowniczy poprowadzą tamtędy drogę - zgodnie z planem.

 


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

 

 



(Maciej Skowronek/ko)