|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Niszczejący budynek obok dawnej plaży nad Wisłą znika z krakowskiego krajobrazu

Znika barak przy dawnej plaży nad Wisłą! Od 2016 roku bezużytecznie stał niedaleko dawnego hotelu Forum. Kilka temu funkcjonowała tam restauracja. Jej działalność zakończyła się, gdy miasto stworzyło plan zagospodarowania dla tego terenu i okazało się, że budynek zasłania widok na Wawel. Mimo kilkuletniej batalii z miastem, milionowej kary i ponaglań właściciel nie kwapił się, by usunąć niszczejącą konstrukcję.

Posłuchaj materiału Katarzyny Maciejczyk

Fot. Katarzyna Maciejczyk

Aktualnie teren jest porządkowany, a budynek po dawnej restauracji powoli znika. To za sprawą nowego zarządcy terenu, który jest także właścicielem balonu widokowego. Atrakcja po kilkuletniej przerwie ponownie stanęła nieopodal hotelu Forum i prawdopodobnie w przyszłym tygodniu znów zostanie udostępniona turystom i mieszkańcom.

„Plan jest taki, by teren doprowadzić do stanu zgodnego z planem zagospodarowania przestrzennego” - mówi Marek Kufel, prezes spółki zarządzającej terenem. Właścicielem terenu nadal jest miasto Kraków, ale taki obrót spraw cieszy urzędników.

„Ten widok był niedobry, myślę, że nikogo nie cieszył. Sprawa jednak nie jest jeszcze zakończona dla urzędu. Choć jest jakieś światełko w tunelu” - zastrzega Dariusz Nowak z Urzędu Miasta Krakowa.

Fot. Katarzyna Maciejczyk

Nowy zarządca terenu chciałby by to miejsce zostało ponownie oddane mieszkańcom. Trwają rozmowy z miastem na ten temat. W planach jest dużo zieleni, przestrzeni do odpoczynku, a być może i zupełnie nowy pawilon. „Pawilon ma być wkopany w wał, zupełnie niewidoczny. Ma być też zachowana funkcja kawiarniano-restauracyjna” - dodaje Marek Kufel.

Z propozycji nie do końca zadowolony jest Paweł Hałat - aktywista z Krakowskiego Stowarzyszenia Przestrzeń-Ludzie-Miasto. „Znika ruina, bo to nie jest plaża, tylko właśnie ruina plaży ogrodzona płotem. Natomiast wciąż nie jest to to, na co zasługuje ten odcinek bulwarów” - komentuje w rozmowie z reporterką Radia Kraków Paweł Hałat. Jego zdaniem odcinek Wisły w centrum miasta i jej brzegi wymagają jednego spójnego planu.

Rozbiórka starego baraku zakończy się prawdopodobnie do końca roku, a w ciągu kilku tygodni nowy właściciel przedstawi projekt zagospodarowania terenu. Musi też zapłacić ponad milion złotych kar za bezprawne wykorzystanie terenu przez swojego poprzednika.

 

 

(Katarzyna Maciejczyk/ew)


Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

83%
17%