- A
- A
- A
Hotel Forum - "Miastoszpeciciel" Krakowa. ZDJĘCIA
Trzy małopolskie obiekty "zasłużyły" w tym roku na miano najbardziej zeszpeconych reklamami. To Hotel Forum w Krakowie, Willa Poraj w Zakopanem i Przełęcz Snozka w Kluszkowcach.Hotel Forum otrzymał wyróżnienie w konkursie na "Miastoszpeciciela"
Wyróżnienia, które z pewnością nie są powodem do dumy, otrzymały: Hotel Forum w Krakowie - na decyzję jury wpływ miał fakt, że hotel ten uważany jest przez specjalistów za przykład ciekawej architektury drugiej połowy XX w. zasługującej na miano dobra kultury współczesnej, a nie wieszaka na reklamy i Willa Poraj w Zakopanem za niszczenie zabytkowej architektury.
Hotel Forum
Okrąglak z Olsztyna
Willa Poraj w Zakopanem
Reklamy na Przełęczy Snozka w Kluszkowcach
crop_free
1
/ 4
"Miastoszpeciciel"?
Wyróżnienie specjalne "Krajobrazoszpeciciel" przyznano reklamom na Przełęczy Snozka w Kluszkowcach , które zasłaniają widok na Tatry w pobliżu słynnych organów Hasiora.
Pierwsze miejsce i tytuł "Miastoszpeciciela" otrzymał "Okrąglak" z Olsztyna , znajdujący się przy placu Jana Pawła II.
Stowarzyszenie, które zorganizowało konkurs podaje, że miał on na celu poruszenie mieszkańców i władz, ale szczególnie reklamujących się firm, by kupując reklamy zwracały uwagę na jakość przestrzeni publicznej.
Hotel Forum w Krakowie to kolejny przykład miejskiej ruiny, na którą nie ma pomysłu.
Jego budowa trwała 10 lat ( od 1978 r.). Powstał według projektu Janusza Ingardena. Było w nim 278 pokoi i 6 sal konferencyjnych. Hotel miał cztery gwiazdki - były tam dwie restauracje i drink bar a także sauna, basen, solarium, korty tenisowe i pole golfowe a także pierwsze w Polsce kasyno. Była w nim klimatyzacja, był też, jako jeden z pierwszych w Polsce, całkowicie skomputeryzowany: drzwi otwierały fotokomórki a czasu pilnowały elektroniczne zegary.
Do 2001 r. właścicielem Forum był Orbis. Później, ale tylko przez rok, zarządzał nim francuski Sofitel. Ostatecznie zamknięto go 9 listopada 2002, tłumacząc to złym stanem technicznym.
W obronie architektonicznych walorów Forum występują od lat architekci, podkreślając, że jest to jeden z nielicznych w Krakowie przykładów modernistycznej zabudowy.
Opuszczony hotel był w ostatnich latach planej zdjęciowym w kilku filmach a jego opuszczone wnętrza były inspiracją dla fotografki Moniki Wierzchowskiej.
Pierwsze miejsce i tytuł "Miastoszpeciciela" otrzymał "Okrąglak" z Olsztyna , znajdujący się przy placu Jana Pawła II.
Stowarzyszenie, które zorganizowało konkurs podaje, że miał on na celu poruszenie mieszkańców i władz, ale szczególnie reklamujących się firm, by kupując reklamy zwracały uwagę na jakość przestrzeni publicznej.
Hotel Forum w Krakowie to kolejny przykład miejskiej ruiny, na którą nie ma pomysłu.
Jego budowa trwała 10 lat ( od 1978 r.). Powstał według projektu Janusza Ingardena. Było w nim 278 pokoi i 6 sal konferencyjnych. Hotel miał cztery gwiazdki - były tam dwie restauracje i drink bar a także sauna, basen, solarium, korty tenisowe i pole golfowe a także pierwsze w Polsce kasyno. Była w nim klimatyzacja, był też, jako jeden z pierwszych w Polsce, całkowicie skomputeryzowany: drzwi otwierały fotokomórki a czasu pilnowały elektroniczne zegary.
Do 2001 r. właścicielem Forum był Orbis. Później, ale tylko przez rok, zarządzał nim francuski Sofitel. Ostatecznie zamknięto go 9 listopada 2002, tłumacząc to złym stanem technicznym.
W obronie architektonicznych walorów Forum występują od lat architekci, podkreślając, że jest to jeden z nielicznych w Krakowie przykładów modernistycznej zabudowy.
Opuszczony hotel był w ostatnich latach planej zdjęciowym w kilku filmach a jego opuszczone wnętrza były inspiracją dla fotografki Moniki Wierzchowskiej.
-
-
-
-
-
-
crop_free
1
/ 6
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
17:12
Nawet 40 stopni w Małopolsce. Służby w gotowości przed falą upałów
-
16:06
Seria wypadków w Małopolsce. Duże utrudnienia
-
15:40
Kracik, Gibała i wybory w Krakowie. Politolog: „Oczy całej Polski mogą być zwrócone na Kraków”
-
15:25
Skąd zmiana terminu budowy metra w Krakowie? Stanisław Kracik: koniec kampanii życzeniowej
-
14:45
Krakowski Festiwal Komiksu w nowej odsłonie
-
14:16
Fundacja Akcja dla Dzikich Zwierząt świętuje 13 lat i zaprasza na "Dziki Fest"
-
14:10
Wybrzuszone szyny, złamane pantografy. Utrudnienia dla pasażerów
-
13:52
Lato daje popalić!
-
13:31
Sinéad O’Connor tak, jak i Kora w zwierciadle rewelacyjnej Katarzyny Chlebny. "To nie jest spektakl o Kościele"
-
13:25
Pobicie pacjenta w krakowskim szpitalu. Dwóch ochroniarzy odsuniętych od pracy
-
12:24
Skąd bierze się niechęć do Ukraińców? Badanie pokazuje, że Wołyń to tylko część problemu
-
12:21
Fala upałów pokrzyżowała plany. MPK przekłada paradę historycznych tramwajów
-
12:00
Pętla zadłużenia to nie wyrok - rozmowa z ekspertką finansową
-
11:25
Serial "Bait". Kto może zostać Jamesem Bondem?
-
11:19
Burmistrz Zakopanego z wotum zaufania, porażka Prokuratury i niebezpieczne manewry na Zakopiance. Głosuj na Wyczyn i Blamaż Tygodnia
-
11:19
Drewniana komoda do salonu – jak wybrać mebel, który przetrwa pokolenia? Poradnik eksperta
-
10:45
Kraków prof. Agnieszki Chłosty-Sikorskiej - Służba zdrowia - odc. 2. - Powojenny Kraków leczy rany
-
15:05
Zdrowie zaczyna się w jamie ustnej
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze