Radio Kraków

Strefa Czystego Transportu w Krakowie

Od 1 lipca 2025 roku Kraków będzie miał Strefę Czystego Transportu. To szybciej niż planowano

Nie 1 stycznia 2026, ale 1 lipca 2025 - to nowa data wejścia w życie Strefy Czystego Transportu w Krakowie. Przypomnijmy, dwa tygodnie temu Rada Miasta nie pozwoliła na zmianę uchwały o strefie ze względu na wady prawne. Według radnych do wprowadzenia zmian potrzebne byłyby konsultacje społeczne, a miasto nie zdążyłoby ich przeprowadzić, bo zgodnie z dotychczasowymi założeniami strefa miała wejść w życie pierwszego lipca, czyli za niecałe dwa tygodnie.

Ciąg dalszy zamieszania ze Strefą Czystego Transportu w Krakowie. Strefa wejdzie w życie i nie będzie egzekwowana?

Prezydent Aleksander Miszalski chciał, by radni sprawnie przegłosowali przesunięcie wejścia w życie ograniczeń dla starych aut - do stycznia 2026 roku. Radni jednak zauważyli błędy w projekcie uchwały.

Strefa Czystego Transportu w Krakowie wejdzie w życie 1 stycznia 2026 roku? Jest projekt zmian

Jest nowa data ewentualnego wejścia w życie Strefy Czystego Transportu w Krakowie. To 1 stycznia 2026 roku. Zarząd Transportu Publicznego przedstawił projekt zmian w uchwale. Pierwotnie pierwsze restrykcje miały obowiązywać od lipca tego roku. Dzięki zmianie terminu będzie więcej czasu na kampanię informacyjną, konsultacje z mieszkańcami i odpowiednie przygotowanie nowych przepisów.

Strefa Czystego Transportu w Krakowie jednak od 1 lipca? Unieważniający uchwałę wyrok nie jest prawomocny

Przepisy o Strefie Czystego Transportu w Krakowie wejdą jednak w życie 1 lipca? Fundacja Frank Bold zaskarżyła wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego ze stycznia tego roku. Sąd unieważnił wtedy w całości uchwałę o strefie. Tłumaczył, że uchwała nie określa dokładnych granic strefy i sposobu organizacji ruchu w mieście. Zaskarżenie do Naczelnego Sądu Administracyjnego powoduje jednak, że uchwała wciąż obowiązuje – przepisy na ten moment wchodzą zgodnie z planem.

Czy Kraków jest gotowy na wprowadzenie SCT w całym mieście?

Fundacja Frank Bold, która chce jak najszybszego wprowadzenia Strefy Czystego Transportu w całym Krakowie, zaskarżyła decyzję sądu o uchyleniu strefy dla całego miasta. Strefa miała obowiązywać od pierwszego lipca, ale już wiadomo, że to jest mało realne. Magdalena Zbylut Wiśniewska rozmawiała na temat SCT z Maciejem Sergiuszem Piotrkowskim z Zarządu Transportu Publicznego w Krakowie i Radosławem Zającem z Politechniki Warszawskiej i ruchu Zrównoważona mobilność.

Radni przyjęli rezolucję do premiera ws. rekompensat za wprowadzenie SCT

Na sesji Rady Miasta w Krakowie gorąca dyskusja dotycząca Strefy Czystego Transportu, czyli zakazu wjazdu starych samochodów do miasta. Poprzednia uchwała, która miała wejść w życie w połowie tego roku, została unieważniona przez Wojewódzki Sąd Administracyjny. Powodem był brak jasnego określenia granic strefy. Teraz urzędnicy miejscy, radni i przeciwnicy strefy muszą dojść do porozumienia.

55 organizacji pozarządowych apeluje, by nie rezygnować z wprowadzenia Strefy Czystego Transportu

W ubiegły czwartek Wojewódzki Sąd Administracyjny unieważnił uchwałę o wprowadzeniu Strefy Czystego Transportu w lipcu tego roku. Miejscy urzędnicy już zapowiedzieli, że przygotują nową uchwałę. Tymczasem inicjatywa "Kraków dla Kierowców" chce, aby strefa nigdy nie została wprowadzona.

Wojewódzki Sąd Administracyjny unieważnił uchwałę o Strefie Czystego Transportu w Krakowie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie unieważnił uchwałę o Strefie Czystego Transportu. Tłumaczy, że uchwała nie określała dokładnie jakie mają być granice strefy. Sąd wskazał też na niejasność w sposobie przyszłej organizacji ruchu w mieście.

Badanie: ponad połowa mieszkańców Krakowa nie wie, kiedy zacznie obowiązywać strefa czystego transportu

Ponad połowa mieszkańców nie wie, kiedy zacznie obowiązywać strefa czystego transportu (SCT), a 70 proc. uważa, że miasto nie informuje wystarczającą o jej zasadach – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Krakowskiego Alarmu Smogowego (KAS).

Rada miasta 17 stycznia zajmie się obywatelskim projektem uchwały ws. SCT

17 stycznia Rada Miasta Krakowa zajmie się obywatelskim projektem uchwały, mogącej unieważnić strefę czystego transportu (SCT), która - na mocy decyzji radnych z listopada ubiegłego roku - ma zacząć obowiązywać na terenie całego miasta od lipca przyszłego roku.

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię