Światło i cień stanowią odbicie ludzkiego życia, w którym blask i jasność radosnych chwil nie raz ustępuje mrokowi smutku czy cierpienia. Koncert podzielony został z tego względu na dwie części. W pierwszej, zatytułowanej Cień, wybrzmią pieśni i arie nawiązujące do przemijania, nieszczęśliwej miłości czy wojny. Rozpocznie ją recytatyw i aria Julii z opery Vincenzo Belliniego „Capuleti e i Montecchi”, w których opłakuje ona niemożność poślubienia Romea, a zakończy aria Roksany „Uśnijcie, krwawe sny króla Rogera” z opery „Król Roger” Karola Szymanowskiego, stanowiąca wprowadzenie w drugą, kontrastową pod względem nastroju, część recitalu. Ta – nosząca tytuł „Światło” – gromadzi utwory skupione na radości z życia, pięknie przyrody, spokojnym pogodzeniu ze śmiercią, będącą ostatecznym, lecz nie traktowanym negatywnie, przeznaczeniem człowieka. Przewija się w niej motyw światła księżyca, które stanowi drogowskaz w ciemności, jest blaskiem nadziei i symbolem odrodzenia oraz wyjścia z mroku. Recital spina klamrą ponowne pojawienie się arii Julii, lecz z opery Charlesa Gounod’a „Romeo i Julia”. Julia śpiewa w niej o pragnieniu życia jak w odurzającym śnie, o młodości i szczęściu, które tak przelotne, trzyma w swojej duszy jak skarb.

Podczas całego recitalu będzie można usłyszeć kompozycję takich twórców jak: V. Bellini, F. Schubert, K. Szymanowski, G. Puccini, A. Dvořák, G. Verdi, Ch. Gounod.

Koncert „Chiaroscuro. Światło i cień”
Centrum Kultury Podgórza,
ul. Sokolska 13
29.05.2024, godz. 18.00

Bilety na koncert – w cenie 30 zł (normalny) lub 25 zł (dla posiadaczy karty lojalnościowej Podgórze w Kulturze lub Karty Seniora CKP) można kupić online (tutaj: www.ckpodgorza.pl/ckpg6ouh) lub osobiście, w Punkcie Informacyjnym CKP (ul. Sokolska 13, parter).

Więcej na: www.ckpodgorza.pl/ckpzj24o