|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Senior na drodze. Jestem świadomy - będę bezpieczny

Otwarte, bezpłatne warsztaty w ramach akcji „Senior na drodze. Jestem świadomy- będę bezpieczny” w Radiu Kraków.

fot: Marek Lasyk

Otwarte warsztaty dla seniorów i dzieci w Studiu im. Romany Bobrowskiej, zajęcia dla najmłodszych uczestników ruchu w holu Radia Kraków, bezpłatna strefa serwisowa dla rowerów i pokaz aut elektrycznych na radiowym dziedzińcu. W piątek 21 września od godz. 9.00 do 15.00 zapraszaliśmy do Radia Kraków na krakowską odsłonę ogólnopolskiej akcji „Senior na drodze. Jestem świadomy - będę bezpieczny”.

W studiu im. Romany Bobrowskiej od godz. 9.00 policjanci i eksperci ds. ruchu drogowego prowadzili warsztaty dla seniorów i dla dzieci. Zajęcia dla najmłodszych uczestników ruchu prowadzone były także w holu Radia Kraków.

Fot. Marcin Koczyba

Na radiowym dziedzińcu działał serwis rowerowy, w którym seniorzy rowerzyści mogli bezpłatnie dokonać przeglądu swoich rowerów oraz doposażyć je w obowiązkowe światła, dzwonki i odblaski.

Fot. M. Lasyk

Obok rowerowej strefy serwisowej oglądaliśmy najnowsze modele aut elektrycznych, a przy radiowej recepcji stanął wyjątkowy eksponat - to 100-letni samochód z biało-czerwoną flagą dla uczczenia rocznicy niepodległości pod hasłem „Drogi wolności”.


W programie imprezy także emisja filmów dotyczących bezpieczeństwa seniorów na drodze oraz konsultacje eksperckie i porady na temat unikania zagrożeń w ruchu drogowym.

 

Wydarzenie organizowane we współpracy z Krajową Radą Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

 

 


- Wzrost liczby osób powyżej 60. roku życia w naszym społeczeństwie ma wpływ także na bezpieczeństwo ruchu drogowego. Ryzyko wypadku w tej grupie uczestników ruchu drogowego jest na zbyt wysokim poziomie – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podczas inauguracji akcji.

- Podczas tegorocznej akcji naszym celem było przeszkolenie z zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego 1000 osób po 60 roku życia, teraz liczymy na to, że tę liczbę uda nam się znacznie przekroczyć – powiedział Sekretarz Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Konrad Romik.

Działania KRBRD na rzecz poprawy bezpieczeństwa seniorów prowadzone są od 2016 roku. Trzecia edycja ogólnopolskiej akcji informacyjno – edukacyjnej, skierowanej do osób powyżej 60 roku życia, jest prowadzona pod hasłem „Senior na drodze. Jestem świadomy – będę bezpieczny”. W tym roku zaplanowano trzykrotnie więcej spotkań niż w latach poprzednich. Partnerem strategicznym akcji jest Policja.

Celem podejmowanych działań jest kształtowanie prawidłowych postaw i zachowań pieszych i rowerzystów w ruchu drogowym, a także budowanie poczucia współodpowiedzialności za bezpieczeństwo swoje i innych oraz wzrost świadomości społecznej w zakresie bezpiecznego zachowania się na drodze. Policja, która jako partner akcji bierze udział we wszystkich warsztatach, omawia zagrożenia najczęściej występujące w miejscowościach wytypowanych do przeprowadzenia warsztatów oraz przypomina zasady bezpiecznego poruszania się w ruchu drogowym. Każdemu warsztatowi towarzyszy serwis rowerowy, w którym dokonywane są bezpłatne serwisy jednośladów, w razie potrzeby rowery doposażane są w oświetlenie oraz elementy odblaskowe.

Osoby powyżej 60 roku życia stanowią ok. 18% wszystkich ofiar wypadków drogowych. Jak wynika z danych Policji, w 2017 roku uczestnicy ruchu drogowego powyżej 60 roku życia (piesi, rowerzyści i kierowcy) uczestniczyli w 10 588 wypadkach drogowych, w których zginęło 905 osób, a 7 355 zostało rannych. Piesi z tej grupy wiekowej brali udział w 2 936 wypadkach, w których zginęło 435 osób, a 2543 zostało rannych. Natomiast rowerzyści powyżej 60 roku życia uczestniczyli w 1204 wypadkach, zginęło w nich 117 osób, a 1054 zostało rannych.

Zapraszamy do śledzenia akcji www.seniornadrodze.pl

 

 

Zespół Radia Kraków, Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Ministerstwo Infrastruktury

89%
11%