Rezultatem jest Smalltown Stardust , uduchowiona, czuła i ostatecznie radosna płyta, która może być szokiem dla tych, którzy mają tylko przelotną wiedzę o dotychczasowym katalogu artysty. W Smalltown Stardust Thomas zabiera nas w podróż do miejsca, w którym przeszłość zderza się z teraźniejszością, gdzie może być marzycielem zakochanym we wszystkim, co widzi. Mnóstwo zdjęć z młodości: z trasy 91, która przebiega przez jego rodzinne miasto (w „Smalltown Stardust”); do Redtootha, upiora, który wałęsał się po ulicach („Bandits Of Blue Sky”); starym przyjaciołom, starym miejscom i starym snom („Always Find Me”); do rzeki Rock River w Vermont, która dała nazwę pieśni o pochodni wciąż płonącej dla dawnej miłości:Te dni minęły i nie możemy ich cofnąć. / Bo ludzie rosną, a miejsca się zmieniają. / Ale moja miłość do ciebie nigdy nie przeminie.

Dzięki orkiestrowym tonom „Love Letter to Plants” od razu widać, że Thomas deklaruje szerszą wizję tego, czym jest jego muzyka. Zniknęło wiele wrzeszczących gitar z poprzednich płyt King Tuff, zastąpionych przemyślanymi, czułymi akcentami wiolonczeli i skrzypiec w „Love Letter to Plants”, „ Pebbles In A Stream” i „The Bandits Of Blue Sky”; żałosny saksofon w „ Always Find Me ”; i orkiestrowe harmonie wokalne z Ashworthem, które wznoszą piosenki na niebiański plan. (Chociaż wesołe, radosne solówki w „Portrait of God” pokazują, że Thomas nie stracił kontaktu z gitarą). W „How I Love” Thomas wyjaśnia, że ​​wszystko to jest zamierzone : przez tyle lat zapomniałem kochać.”

W końcu Smalltown Stardust to nie tylko nostalgiczna podróż. Tworząc płytę, Thomas nie tylko wyczarował wyjątkowy czas w swoim życiu, ale znalazł nową inspirację, otoczony małym kręgiem współpracowników oraz poczuciem miłości i podziwu dla natury. Jeśli pierwsza płyta King Tuff ograniczała się do stwierdzenia, że ​​Thomas już nie żyje, Smalltown Stardust jest peanem na cześć tego, co oznacza to życie. Wyznanie wiary i hymn na cześć magii, która wciąż jest widoczna wokół nas. „Jestem teraz inną osobą niż 20 lat temu, kiedy zaczynałem. Ale, co dziwne, kiedy po raz pierwszy założyłem zespół, wyglądało to mniej więcej tak” – mówi.


Lista utworów:

1. Love Letters To Plants

2. How I Love

3. A Meditation

4. Portrait of God

5. Smalltown Stardust

6. Pebbles in a Stream

7. Tell Me

8. Rock River

9. The Bandits of Blue Sky

10. Always Find Me

11. The Wheel