Radio Kraków

Małopolska bez smogu

Polski Alarm Smogowy sprawdził aktywność samorządów w programie "Czyste powietrze"

Program przewiduje dofinansowanie do wymiany pieców, a także ocieplenia budynków czy wymiany okien. W drugim kwartale, czyli wiosną, małopolskie gminy wypadły słabo.

Naczelny Sąd Administracyjny odrzucił skargę sprzedawców węgla na zapisy uchwały antysmogowej dla Małopolski

  • date_range 2021-05-19
Naczelny Sąd Administracyjny odrzucił skargę sprzedawców węgla na zapisy uchwały antysmogowej dla Małopolski. To ostateczne rozstrzygnięcie. - To doskonała wiadomość. Nie mieliśmy wątpliwości, że przepisy antysmogowe, które zresztą stały się wzorcem dla reszty kraju, są zgodne z prawem i pożytkiem publicznym - komentuje wicemarszałek Małopolski Tomasz Urynowicz.

Polski Alarm Smogowy pozytywnie o zmianach w programie Czyste Powietrze

  • date_range 2020-03-03
Uproszczenie wniosków i skrócenie czasu ich rozpatrywania, a także preferencje dla bezdymnych rozwiązań i odnawialnych źródeł energii to niektóre elementy zmian w programie Czyste Powietrze, które pozytywnie ocenił Andrzej Guła z Polskiego Alarmu Antysmogowego.

To "krakowski obwarzanek" truje Kraków?

  • date_range 2019-12-11
W ramach naszej akcji "Małopolska bez smogu" jeden czujników zanieczyszczeń powietrza Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska stoi w krakowskim Tyńcu. Co noc powtarza się podobna sytuacja - około północy znacząco wzrasta zanieczyszczenie powietrza. To może oznaczać, że smog spływa do Krakowa z gmin sąsiednich, w których nie obowiązuje, tak jak w Krakowie, zakaz palenia węglem i drewnem. Między innymi o tym rozmawiała z Danielem Wrzoszczykiem - dyrektorem stowarzyszenia Metropolia Krakowska - nasza reporterka - Katarzyna Jabłońska.

Krakowa walka ze smogiem. Czas na podsumowania

  • date_range 2017-12-29
Koniec roku to czas podsumowań, więc i my w Radiu Kraków podsumujemy walkę z tym, co krakowianom najbardziej w ciągu roku przeszkadza i dokucza, czyli ze smogiem. Choć dni z zanieczyszczonym powietrzem w tym roku było dużo mniej, niż w poprzednim to można śmiało powiedzieć, że wciąż nie mamy się czym poszczycić.

Mała liczba wniosków o wymianę pieca w Krakowie

  • date_range 2017-09-04
Wg najnowszych danych do Urzędu Miasta Krakowa w tym roku wpłynęło zaledwie 900 wniosków o wymianę pieca węglowego, dodatkowo w czasie weryfikacji odrzuconych zostanie od 10 do 20 procent złożonych podań. Dla porównania - w zeszłym roku było ich prawie siedem i pół tysiąca.

W niedzielę znów może pojawić się III stopień zagrożenia smogowego. Prognozy dla Krakowa nie są optymistyczne

  • date_range 2017-02-03
Po jednym dniu oddychania czystszym powietrzem, smog znów nadciąga nad Kraków. Według prognoz IMGW dopuszczalny poziom stężeń pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5 będzie w niedzielę przekroczony nawet czterokrotnie.

Małopolska bez smogu – czas przestać truć!

  • date_range 2016-12-07
Kolejna Otwarta Debata Radia Kraków na podsumowanie akcji Radia Kraków i Polskiego Alarmu Smogowego "Małopolska bez smogu".

W walce z krakowskim smogiem pomogą drony? Taki pomysł ma klub radnych Przyjazny Kraków

  • date_range 2016-11-29
Drony wyposażone w specjalny czujnik sprawdzą, w których piecach spalane są śmieci. To pomysł klubu Przyjazny Kraków, który przygotował uchwałę kierunkową w tej kwestii. Urządzenia latające nad kominami miałyby zbierać dane, a w przypadku wykrycia substancji pochodzących ze spalonych śmieci - alarmować straż miejską. Przez to kontrole pieców byłyby bardziej efektywne.

Konstrukcja z mchem pochłaniającym smog najlepszym pomysłem Smogathonu

  • date_range 2016-11-29
Konstrukcja wypełniona mchem pochłaniającym smog autorstwa niemieckiego zespołu uznano za najlepsze rozwiązanie drugiej edycji Smogathonu w Krakowie. Jego uczestnicy przez dobę szukali najlepszych rozwiązań w walce ze smogiem.

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię