Radio Kraków

Ksiądz Józef Tischner

Znamy laureatów 21. edycji Nagrody Znaku i Hestii im. ks. Józefa Tischnera

Czeski filozof, teolog i socjolog ks. prof. Tomáš Halík , dr Łukasz Lamża -filozof przyrody i popularyzator nauki oraz Archidiecezjalny Zespół Domowej Opieki Paliatywnej z Warszawy to tegoroczni laureaci Nagrody im ks. Józefa Tischnera. Nagroda przyznawana jest nieprzerwanie od 2001 roku wybitnym intelektualistom, publicystom i działaczom społecznym, którzy wcielają w życie wartości bliskie księdzu Józefowi Tischnerowi. Gala wręczenia Nagrody odbędzie się 25 listopada w Nowohuckim Centrum Kultury

Gość specjalny 20. Dni Tischnerowskich - prof. Hanna-Barbara Gerl-Falkovitz

Wybitna filozof niemiecka, zajmująca się myślą społeczną i religijną jest w tym roku gościem głównym 20. Dni Tischnerowskich. Myślicielka weźmie udział w najważniejszej debacie spotkań Jaskini filozofów, wygłosi wykład z cyklu Colloquia Tischneriana pt. „Kto może wybaczać historyczne winy" a także będzie uczestniczką dyskusji "Solidarność kobiet".

20. jubileuszowe Dni Tischnerowskie

Planowane na rok poprzedni – w 20. rocznicę śmierci Józefa Tischnera i 40. rocznicę powstania ruchu Solidarności – musiały zostać przesunięte z powodu obostrzeń związanych z pandemią. Odbędą się w tym roku w dniach 13 - 15 października pod hasłem „Solidarność jest wciąż jeszcze przed nami”, które będzie mottem przewodnim Dni.

TISCHNER. TO CO NAJWAŻNIEJSZE – wydarzenie online w NCK

  • date_range 2021-03-24
Z okazji 90. urodzin ks. prof. Józefa Tischnera Nowohuckie Centrum Kultury zaprasza na 23. spotkanie z cyklu „Dorwać Mistrza”.

Z radiowej biblioteki: "To co najważniejsze" ks. Józefa Tischnera

  • date_range 2021-03-22
W cyklu Z radiowej biblioteki w Wielkim Tygodniu "To co najważniejsze" (Wydawnictwo Znak). To 21 najważniejszych i najbardziej aktualnych tekstów ks. Józefa Tischnera, które pomagają rozumieć otaczającą nas rzeczywistość. Od nadziei przez prawdę po miłość. Wyboru tekstów dokonał Wojciech Bonowicz.

To co najważniejsze - zbiór 21 tekstów ks. J. Tischnera na XXI wiek

  • date_range 2021-03-12
Dla wielu ks. Józef Tischner jest i był przewodnikiem. Miał w sobie niezwykły dar przyciągania ludzi. Był ponad podziałami i wielu brakuje jego głosu pełnego nadziei. Zachęcał do tego, by nie patrzeć przez tylko jedno okno... 21 marca ten wybitny filozof dialogu skończyłby 90 lat.

90. rocznica urodzin ks. prof. Józefa Tischnera

  • date_range 2021-03-11
Gdyby żył, skończyłby 90 lat. Józef Tischner - filozof, autor książek, m.in. "Filozofii dramatu", "Etyki Solidarności", "Sporu o istnienie człowieka" oraz "Historii filozofii po góralsku".

"Miłości w czasach niepokoju" nieznane teksty ks.J.Tischnera

  • date_range 2021-02-12
Miłość sama w sobie jest "nie do pojęcia", ale dzięki miłości możemy "pojąć wszystko" - napisał ks.Józef Tischner. Miłość jest odmieniana przez wszystkie przypadki, ale współczesność bardzo ją ogranicza i instrumentalizuje. To spora niespodzianka - nieznane wykłady filozofa z Łopusznej właśnie o miłości, przyjrzyjmy się Jego wizji. "Miłości w czasach niepokoju".J.Tischner. wydawnictwa WAM - "Ta książka w całości poświęcona jest uczuciu, które nas wszystkich nurtuje " - zaczyna wstęp autorka opracowania Joanna Podsadecka - gość "Duchowego koła kultury w Radiu Kraków. Joanna Podsadecka - dziennikarka, redaktorka i pisarka, autorka m.in. książki o Jerzym Turowiczu "Gen ryzyka w sobie miał…" opublikowała wywiad z ks. Janem Kaczkowskim "Dasz radę. Ostatnia rozmowa", redaktorka książki "Grunt pod nogami" autorstwa ks. Jana Kaczkowskiego.

Gala wręczenia nagrody Znaku i Hestii im. ks. Tischnera kończy Nadzwyczajne Dni Tischnerowskie 2020

  • date_range 2020-11-21
Gala Nagrody Znaku i Hestii im ks. J. Tischnera połączona z dyskusją z laureatami oraz projekcją filmu dokumentalnego „Heda” kończą w Krakowie trwające od środy pod hasłem „Nadzieja raz jeszcze” Nadzwyczajne Dni Tischnerowskie. Przyznawane od 20 lat nagrody honorują tych, którzy promują w Polsce style myślenia i postawy łączące w sobie intelektualną rzetelność, odwagę i wrażliwość na „twarz drugiego”.

Nadzwyczajne Dni Tischnerowskie - Nadzieja raz jeszcze

  • date_range 2020-11-17
"Nadzieja" to temat przewodni Nadzwyczajnych Dni Tischnerowskich, które po raz 20 odbędę się w Krakowie od 18 do 21.11 . Program, który w całości realizowany będzie w Internecie przypomni m. in trzy osoby, które w życiu Tischnera odegrały znaczącą rolę: filozofa Romana Ingardena, psychiatrę Antoniego Kępińskiego i Karola Wojtyłę.

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię