Radio Kraków

krakowskie szopki

Trwa 79. edycja Konkursu Szopek Krakowskich

  • date_range 2021-12-02
Po przerwie spowodowanej pandemią pod pomnikiem Adama Mickiewicza na krakowskim Rynku swoje dzieła znów ustawili w czwartek szopkarze. Bajecznie kolorowe budowle podziwiali i fotografowali krakowianie oraz turyści. Muzeum Krakowa po raz 79. organizuje Konkurs Szopek Krakowskich.

79. Konkurs Szopek Krakowskich

Szopki ze zbiorów Muzeum Krakowa umilą święta w szpitalu

  • date_range 2020-12-16
Cztery szopki ze zbiorów Muzeum Krakowa umilą święta pacjentom, którzy czas Bożego Narodzenia spędzą w szpitalu im. Żeromskiego. Mamy nadzieję, że to początek nowej tradycji - powiedziała PAP rzeczniczka szpitala specjalistycznego im. Żeromskiego Anna Górska.

Rusza 78 Konkurs Szopek Krakowskich

  • date_range 2020-11-04
Do konkursu można się zgłaszać do 30 listopada. W związku z pandemią należy to zrobić telefonicznie lub mailowo. Gotowe szopki trzeba dostarczyć w dniach od 16 do 30 listopada (w umówionych wcześniej terminach) do Celestatu. Wszelkie niezbędne informacje znajdują się na stronie Muzeum Krakowa. Obrady jury konkursowego odbędą się 3 grudnia, a wyniki zostaną ogłoszone trzy dni później, 6 grudnia. Pokonkursowa wystawa szopek krakowskich będzie czynna do końca lutego przyszłego roku.

Krakowskie szopkarstwo już oficjalnie z certyfikatem UNESCO

  • date_range 2019-05-22
W Warszawie uroczyście wręczono potwierdzenie wpisu na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości.

Na spacer szlakiem Krakowskiej Szopki zapraszało Muzeum Historyczne Miasta Krakowa

  • date_range 2019-01-06
Historię krakowskich szopek zainteresowani mogli poznać podczas „Spaceru wokół szopki”, który odbył się w Krakowie w niedzielę. Spacerowicze zobaczyli tradycyjne konstrukcje w przestrzeni miasta oraz na wystawie w Celestacie.

O krakowskim szopkarstwie

  • date_range 2018-12-30
Choć konkurs rozstrzygnięty, to szopkarzy już na nowo ogarnia szaleństwo planowania i projektowania nowych szopek. Opowiada o tym Wiesław Barczewski, który specjalizuje się w szopkach małych i miniaturowych, jest autorem książki "Szczypta iluzji, trochę kleju, czyli jak się robi szopkę krakowską".

Krakowskie szopki w Pod Lupą

  • date_range 2018-12-24
Zachęcamy do oglądania wystawy szopek krakowskich w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa, w Celestacie. Przychodzą i dorośli i dzieci. Sami twórcy szopek - jak 5-letnia Klara. Przyjeżdżają też goście z całej Polski, by podziwiać te cudeńka.

Świąteczne szopki ...jak zegarki!

  • date_range 2016-12-19
Ruchome szopki bożonarodzeniowe nie są wymysłem współczesności. Ich tradycja sięga 1223 roku, kiedy nikt jeszcze nie myślał o przystrajaniu domów kolorowymi lampkami, a Boże Narodzenie dopiero nabierało podniosłej atmosfery. Właśnie wtedy święty Franciszek po raz pierwszy urządził szopkę bożonarodzeniową w grocie koło Greccio.

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię