Radio Kraków

Centrum Cyklotronowe Bronowice

Leczenie kolejnych nowotworów będzie możliwe w Centrum Cyklotronowym w Bronowicach

  • date_range 2016-06-24
Od 1 lipca w Centrum Cyklotronowym w krakowskich Bronowicach wreszcie będzie można leczyć kolejne rodzaje nowotworów. Na początku czerwca minister zdrowia podpisał stosowne rozporządzenie w tej sprawie, a Narodowy Fundusz Zdrowia w trybie ekspresowym przystąpił do działania.

Leczenie raka w Centrum Cyklotronowym jednak od lipca? Jest kolejna deklaracja ministerstwa

  • date_range 2016-06-03
Leczenie raka w Krakowskim Centrum Cyklotronowym będzie możliwe od 1 lipca - taka jest kolejna deklaracja ministerstwa zdrowia. Terapia nowotworów innych niż nowotwór oka miała być możliwa od 1 czerwca.

Jerzy Friediger: "Nasza ochrona zdrowia funkcjonuje dziwnie. Tego nikt nie organizuje"

  • date_range 2016-06-02
Nadal nie wiadomo, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia sfinansuje terapię w Centrum Cyklotronowym w Bronowicach. W oficjalnym piśmie przesłanym przez Ministerstwo Zdrowia do Radia Kraków przedstawiciele resortu informują, że nadal trwają konsultacje dotyczące tej metody.

Terapia protonowa w Krakowie. Wciąż nie ma decyzji ministerstwa zdrowia

  • date_range 2016-06-01
Od czerwca miała być refundowana terapia protonowa w nowoczesnym Centrum Cyklotronowym w Bronowicach. Okazuje się jednak, że projekt ministerialnego rozporządzenia wciąż nie został podpisany przez ministra zdrowia.

Do środy potrwają konsultacje ws. terapii protonowej

  • date_range 2016-03-15
Do środy potrwają konsultacje prowadzone przez ministerstwo zdrowia w sprawie rozpoczęcia leczenia raka nowatorską metodą. Chodzi o terapię protonową, która może być prowadzona w Centrum Cyklotronowym w Bronowicach. Na razie tą metodą leczeni są wyłącznie pacjenci chorzy na nowotwory oka. Pozostali, którzy cierpią na nowotwory zlokalizowane poza narządem wzroku, wciąż czekają. Szef Instytutu Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie, w którym otwarto Centrum - profesor Marek Jeżabek nie kryje irytacji.

Krakowski cyklotron w końcu rozpoczął pracę. Jest umowa między NFZ a szpitalem uniwersyteckim

  • date_range 2016-02-16
Jak dowiedziało się Radio Kraków, we wtorek w Centrum Cyklotronowym w Bronowicach pojawili się pierwsi pacjenci cierpiący na nowotwór oka skierowani do tej placówki z krakowskiego szpitala uniwersyteckiego. Stało się to możliwe dzięki podpisaniu stosownej umowy pomiędzy szpitalem a NFZ. To jednak nie koniec dobrych wiadomości.

Co najmniej 20 chorych na raka oka może liczyć na terapię protonową w Centrum Cyklotronowym

  • date_range 2016-01-15
Do końca czerwca co najmniej 20 pacjentów cierpiących na nowotwory oka będzie mogło skorzystać z nowoczesnej terapii protonowej. Szpital Uniwersytecki w Krakowie podpisał właśnie umowę z Centrum Cyklotronowe Bronowice na realizację takich świadczeń. Koszty terapii protonowej są pokrywane przez NFZ. W przypadku nowotworów oka koszt leczenia jednego pacjenta to ok. 52 tys. zł.

Wojciech Kozak: Wystąpiliśmy do prezesa NFZ o podpisanie kontraktu dla Centrum Cyklotronowego

  • date_range 2015-10-17
Wystąpiliśmy do prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, by jak najszybciej podpisał kontrakt na leczenie w nowo otwartym krakowskim Centrum Cyklotronowym - powiedział na antenie Radia Kraków wicemarszałek małopolski. Wojciech Kozak dodał, że chciałby, by pierwsi pacjenci mogli się tam leczyć już od początku przyszłego roku. Centrum Cyklotronowe Bronowice w Instytucie Fizyki Jądrowej PAN zostało oficjalnie otwarte, choć ciągle bez kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Centrum Cyklotronowe Bronowice doczekało się otwarcia. Może zmienić polską onkologię

  • date_range 2015-10-15
15 października oficjalnie otwarte zostało Centrum Cyklotronowe Bronowice w Instytucie Fizyki Jądrowej PAN. To pierwszy tego typu ośrodek w Polsce i jeden z najnowocześniejszych na świecie. Chorzy na raka będą leczeni nie operacyjnie, a poprzez napromieniowanie guzów. Do użytku oddane zostały dwa stanowiska, oba wyposażone w najnowocześniejszy system, który umożliwia precyzyjne uderzenie w guza wiązką protonów.

Protonami w raka! Czy resort zdrowia zdąży wycenić leczenie?

  • date_range 2015-02-12
Krakowscy naukowcy szykują się do uruchomienia centrum, które zmieni polską onkologię. Chorzy na raka będą leczeni wiązką rozpędzonych w cyklotronie protonów. W Krakowie już teraz leczy się w ten sposób nowotwory oka, a od jesieni będzie można pokonać protonami komórki rakowe zlokalizowane w innych, trudno dostępnych dla skalpela miejscach. Pierwsze w Polsce, Narodowe Centrum Radioterapii Hadronowej powstaje w Bronowicach, w Instytucie Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk. Zakończenie budowy zaplanowano na jesień br. Niestety, leczenie stoi na razie pod znakiem zapytania, bo ministerstwo zdrowia nie wyceniło jeszcze nowych procedur medycznych.

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię