Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Centrum Cyklotronowe Bronowice doczekało się otwarcia. Może zmienić polską onkologię

  • Kraków
  • date_range Czwartek, 2015.10.15 08:29 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 08:15 )
15 października oficjalnie otwarte zostało Centrum Cyklotronowe Bronowice w Instytucie Fizyki Jądrowej PAN. To pierwszy tego typu ośrodek w Polsce i jeden z najnowocześniejszych na świecie. Chorzy na raka będą leczeni nie operacyjnie, a poprzez napromieniowanie guzów. Do użytku oddane zostały dwa stanowiska, oba wyposażone w najnowocześniejszy system, który umożliwia precyzyjne uderzenie w guza wiązką protonów.

Na czym taka terapia polega tłumaczy profesor Jerzy Jakubowicz dyrektor Centrum Onkologii w Krakowie
Centrum Radioterapii Hadronowej w Bronowicach/ fot. Instytut Fizyki Jądrowej PAN

W Bronowicach działa już jeden cyklotron, ale o mniejszej mocy. Leczone są nim nowotwory gałki ocznej. Centrum Cyklotronowe ma pełnić dwie funkcje - leczniczą i badawczą. W Ośrodku prowadzone będą eksperymenty w dziedzinie fizyki jądrowej, radiobiologii i inżynierii materiałowej. 

Niestety otwarcie Centrum wcale nie oznacza, że pacjenci będą mogli już teraz z niego korzystać. By leczenie w ramach ubezpieczenia było możliwe, Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji musi zdecydować, które nowotwory mogą być leczone tą metodą. Dopiero wtedy NFZ będzie mogł rozpisać konkurs i podpisać kontrakt z Centrum. 

AOTMiT dostała listę rekomendowanych przez onkologów nowotworów na przełomie czerwca i lipca, i teraz nad nią pracuje. Profesor Marek Jeżabek, dyrektor Insytutu Fizyki Jądrowej PAN ma nadzieję, że Agencja zakończy pracę na przełomie października i listopada, tak by od stycznia Centrum rozpoczęło pracę. - "Sprawa posuwa się już energiczniej, proces trwa i mam ogromną nadzieję, że już wkrótce dokument będzie gotowy" - powiedział profesor Jeżabek w rozmowie z Radiem Kraków.

Lista wskazań przygotowana przez onkologów, która za pośrednictwem resortu zdrowia trafiła do AOTMiT obejmuje 10 nowotworów. -"Są to nowotwory okolicy głowy i szyi, kręgosłupa i rdzenia kręgowego, nowotwory podstawy czaszki i wybrane nowotwory mózgu" - mówił prof. Rafał Dziadziuszko, Konsultant Krajowy do Spraw Radioterapii Onkologicznej. W przyszłości lista ta ma być jednak rozszerzana.

Gdy Agencja zakończy wycenę, dokument powędruje do Ministerstwa Zdrowia, resort wyda odpowiedni zestaw aktów prawnych i to otworzy drogę Narodowemu Funduszowi Zdrowia do rozpisania konkursu. W Centrum mają być leczeni pacjenci z całego kraju. Wyznaczono trzy ośrodki w Krakowie, które będą mogły kierować na terapię do Centrum Cyklotronowego. Mają to być Centrum Onkologii, Szpital Uniwersytecki i Szpital Dziecięcy. Rocznie Centrum Cyklotronowe ma leczyć około 200 pacjentów.   

 

Przypominamy: Protonami w raka! Czy resort zdrowia zdąży wycenić leczenie?

 

(Aleksandra Ratusznik/ew)

Obserwuj autorkę na Twitterze: 

 


Pliki

download
.docx (48 KB)
Tematy:
Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię