- A
- A
- A
Centrum Cyklotronowe Bronowice doczekało się otwarcia. Może zmienić polską onkologię
15 października oficjalnie otwarte zostało Centrum Cyklotronowe Bronowice w Instytucie Fizyki Jądrowej PAN. To pierwszy tego typu ośrodek w Polsce i jeden z najnowocześniejszych na świecie. Chorzy na raka będą leczeni nie operacyjnie, a poprzez napromieniowanie guzów. Do użytku oddane zostały dwa stanowiska, oba wyposażone w najnowocześniejszy system, który umożliwia precyzyjne uderzenie w guza wiązką protonów.W Bronowicach działa już jeden cyklotron, ale o mniejszej mocy. Leczone są nim nowotwory gałki ocznej. Centrum Cyklotronowe ma pełnić dwie funkcje - leczniczą i badawczą. W Ośrodku prowadzone będą eksperymenty w dziedzinie fizyki jądrowej, radiobiologii i inżynierii materiałowej.
Niestety otwarcie Centrum wcale nie oznacza, że pacjenci będą mogli już teraz z niego korzystać. By leczenie w ramach ubezpieczenia było możliwe, Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji musi zdecydować, które nowotwory mogą być leczone tą metodą. Dopiero wtedy NFZ będzie mogł rozpisać konkurs i podpisać kontrakt z Centrum.
AOTMiT dostała listę rekomendowanych przez onkologów nowotworów na przełomie czerwca i lipca, i teraz nad nią pracuje. Profesor Marek Jeżabek, dyrektor Insytutu Fizyki Jądrowej PAN ma nadzieję, że Agencja zakończy pracę na przełomie października i listopada, tak by od stycznia Centrum rozpoczęło pracę. - "Sprawa posuwa się już energiczniej, proces trwa i mam ogromną nadzieję, że już wkrótce dokument będzie gotowy" - powiedział profesor Jeżabek w rozmowie z Radiem Kraków.
Lista wskazań przygotowana przez onkologów, która za pośrednictwem resortu zdrowia trafiła do AOTMiT obejmuje 10 nowotworów. -"Są to nowotwory okolicy głowy i szyi, kręgosłupa i rdzenia kręgowego, nowotwory podstawy czaszki i wybrane nowotwory mózgu" - mówił prof. Rafał Dziadziuszko, Konsultant Krajowy do Spraw Radioterapii Onkologicznej. W przyszłości lista ta ma być jednak rozszerzana.
Gdy Agencja zakończy wycenę, dokument powędruje do Ministerstwa Zdrowia, resort wyda odpowiedni zestaw aktów prawnych i to otworzy drogę Narodowemu Funduszowi Zdrowia do rozpisania konkursu. W Centrum mają być leczeni pacjenci z całego kraju. Wyznaczono trzy ośrodki w Krakowie, które będą mogły kierować na terapię do Centrum Cyklotronowego. Mają to być Centrum Onkologii, Szpital Uniwersytecki i Szpital Dziecięcy. Rocznie Centrum Cyklotronowe ma leczyć około 200 pacjentów.
Centrum Cyklotronowe otwarte. Wstęga przecięta. Leczenie wciąż pod znakiem zapytania.@RadioKrakow pic.twitter.com/d9s8jpg7uB
— Aleksandra Ratusznik (@ARatusznik) październik 15, 2015
Przypominamy: Protonami w raka! Czy resort zdrowia zdąży wycenić leczenie?
(Aleksandra Ratusznik/ew)
Obserwuj autorkę na Twitterze:
Pliki
Komentarze (0)
Najnowsze
-
14:53
Joga w Strefie Klocków dla rodzin z małymi dziećmi
-
13:56
Stulecie powstania grupy kapistów w MNK
-
13:46
Han Kang laureatką Literackiej Nagrody Nobla
-
13:20
2 tys. prób samobójczych wśród małopolskich uczniów. Południowy region Polski przoduje w mrocznych statystykach
-
13:17
Pobyty w SPA i zakupy na koszt Grupy Azoty? Jest zawiadomienie do prokuratury
-
13:04
Czy włosy są naszą wizytówką? Zamiast łysieć z godnością, udaj się do specjalisty!
-
12:59
Czy włosy są naszą wizytówką?
-
12:52
Tarnów przez dwa lata bez inwestycji? Miasto musi złapać finansowy oddech
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze