Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Audycja z dn.9.10.2016 r.

prof.S.Banach fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

W południe, w piątek 14.10.2016 r. na krakowskich Plantach w pobliżu Wawelu (ul. Podzamcze), nastąpi uroczyste odsłonięcie ławki z figurami matematyków STEFANA BANACHA (1892 Kraków - 1945 Lwów) oraz OTTONA NIKODYMA ( 1887 Zabłotów k/Kołomyi - Utica w stanie N. Jork).

Odbędzie się to w setną rocznicę najsłynniejszej matematycznej dyskusji na krakowskich planach, w której uczestniczył także znany podówczas matematyk HUGO STEINHAUS (1887 Jasło - 1972 Wrocław).

Ławka powstała dzięki staraniom Wydziału Matematyki i Informatyki UJ oraz sponsorskiej hojności jednej z krakowskich firm.

O czym dyskutowali młodzi matematycy, jak potoczyły się ich dalsze życiowe i naukowe losy, w jakich działach matematyki pozostały na trwałe ich nazwiska?  -wyjaśniają i na uroczystość zapraszają członkowie Komitetu d/s Ławki Banacha i Nikodyma: dr DANUTA CIESIELSKA ( Instytut Historii Nauki PAN), prof. KAROL ŻYCZKOWSKI (Instytut Fizyki UJ) oraz przewodniczący dr KRZYSZTOF CIESIELSKI ( Instytut Matematyki UJ). Posłuchaj !
 

od prawej: dr D.Ciesielska, prof.K.Życzkowski, dr K.Ciesielski.

Autor:
Jan Stępień

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię