Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Smętna Dobrodziejka Krakowa

W kościele Franciszkanów w Krakowie znajduje się niezwykły obraz, otoczony od wieków kultem. Jest to późnogotycki wizerunek Matki Boskiej Bolesnej, zwany "Smętna Dobrodziejka Krakowa". Serce zapłakanej Marii przeszywa miecz boleści, w narożach zaś widzimy czterech aniołów, trzymających narzędzia Męki Pańskiej. Obraz ten powstał w początkach XVI wieku. Jakie sekrety kryją się w historii tego dzieła, jakie niezwykłe detale można w nim dostrzec i jaki związek miał ten wizerunek z filmem Potop? Magdalena Łanuszka zaprasza do wysłuchania kolejnej opowieści w ramach programu "Wielka Sztuka Małopolski" - w piątek, o godz. 18:05. Zapraszamy!

Fragment obrazu z ołtarza Matki Boskiej Bolesnej w kościele św. Franciszka przy klasztorze franciszkanów w Krakowie, fot. https://pl.wikipedia.org/wiki/Obraz_Sm%C4%99tnej_Dobrodziejki_Krakowa#/media/File:Smetna_dobrodziejka_Krakow.jpg

 

Ołtarz Matki Boskiej Bolesnej w kościele św. Franciszka przy klasztorze franciszkanów w Krakowie

Fot. https://pl.wikipedia.org/wiki/Obraz_Sm%C4%99tnej_Dobrodziejki_Krakowa#/media/File:Smetna_dobrodziejka_Krakow.jpg

 

Zdjęcia obrazu franciszkańskiej Matki Boskiej Bolesnej dostępne są na stronie  franciszkanska.pl 

 

 

Fragment obrazu Matki Boskiej Bolesnej wg: "Malarstwo Gotyckie w Polsce", red. Adam S. Labuda, Krystyna Secomska, Warszawa 2004, t. III: Ilustracje, il. 604, fot. S. Stępniewski, 1984.

 

Kadr z filmu "Potop" („Potop Redivivus”. Polska, 1974/2014)

 

Kadr z filmu "Potop" („Potop Redivivus”. Polska, 1974/2014)

Tematy:
Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię