Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

"Polski Caruso" - reportaż Ewy Szkurłat

z arch. Opery Krakowskiej

Polski Caruso

Pożegnaliśmy Bolesława Pawlusa - wybitnego śpiewaka operowego, nazywanego przez krytyków "polskim Caruso". Debiutował w Operze Krakowskiej, a uwagę krytyków i widowni zwrócił jako Jontek w "Halce" Stanisława Moniuszki. Partia ta stała się  później jego ulubioną i zachwycającą recenzentów na całym świecie. Śpiewał ją około 1500 razy na różnych scenach i w różnych inscenizacjach.

Bolesław Pawlus pozostał solistą Opery Krakowskiej do 1966. Tu zagrał  Don Jose w „Carmen” Georgesa Bizeta, Geralda w „Lakme” Leo Delibesa, Rinuccio w „Gianni Schicchi” Giaocchimo Pucciniego, czy Canio w „Pajacach” Ruggero Leoncavallo. Ta ostatnia rola stała się  jego “rolą życiową”. Wykonywał ją  w 10 językach i to w tej właśnie roli szczególnie zachwycał publiczność nie tylko walorami pięknego głosu, ale i pełną ekspresji interpretacją. Arią "Śmiej się, pajacu" wzbudzał niezwykły entuzjazm. Dysponował głosem rzadkiej barwy i ekspresji, nazywano go kiedyś tenorem dramatycznym lub "bohaterskim".

W 1964 roku, po ośmiu sezonach na krakowskiej scenie, został stypendystą rządu włoskiego i rezydentem jednej z najsłynniejszych światowych scen operowych - mediolańskiej La Scali. Po powrocie do kraju kontynuował swą karierę zawodową na scenach: Teatru Narodowego Opery Narodowej w Warszawie i Opery Śląskiej w Bytomiu. Po zakończeniu czynnej kariery zawodowej mieszkał w Krakowie, aktywnie uczestnicząc w życiu muzycznym Krakowa.

Bolesław Pawlus miał 91 lat, spoczął  na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.
W audycji wystąpili: Katarzyna Oleś -Blacha, solistka Opery Krakowskiej, profesor Wyższej Szkoły Muzycznej, Irena Celińska-Głodek - akompaniatorka, tenorzy: Andrzej Biegun i Franciszek Makuch oraz Faustyna Dziedzic i Marcin Najduch. W reportażu wykorzystano fragmenty arii wykonywanych przez B.Pawlusa  z: "Halki" S. Moniuszki, "Pajaców" R.Leoncavallo, "Aidy" G.Verdiego.

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

1893167

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię