Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Audycja z dn.29.01.2017 r.

(fot. Zygmunt Put/Wikipedia)

ZAGADKA HISTORYCZNA (29.01.)

 

615 lat temu 29. stycznia 1402 r. w Katedrze na Wawelu odbył się ślub króla Władysława Jagiełły z Anną - wnuczką Kazimierza Wielkiego. Termin uroczystości został ustalony rok wcześniej w BIECZU, a koronacja Anny na królową Polski odbyła się w lutym 1403 r.

Dyspensy, ze względu na pokrewieństwo Anny z pierwszą żoną Jagiełły królową Jadwigą, udzielił przyszłym małżonkom papież Bonifacy IX.

Druga żona Jagiełły przeszła do historii z przydomkiem odnoszącym się do rodu, który wywodził się z miasta, leżącego dziś w Słowenii.

Proszę podać jak nazywała się, zmarła w 1416 r. królowa Anna, druga żona Władysława Jagiełły.

 

 

ADRES INTERNETOWY: [email protected]

do godz. 7. 30. dnia 29.01.2017 r.

 

 

UPOMINKI:

książki MACIEJA PINKWARTA - pisarza i dziennikarza związanego w Podhalem.

2 egzemplarze książki " ZAKOPANE HENRYKA SIENKIEWICZA"

3 egzemplarze książki "PRASA ZAKOPIAŃSKA W LATACH 1891 - 1939 ".

 

 


 

 

Minęła 154. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego. O walkach toczonych w okolicach SKAŁY i OJCOWA w 1863 r. dowiemy się od historyka, mieszkańca Skały, PIOTRA TRZCIONKI.

Kim byli ochotnicy, którzy z terenu Galicji stawili się w Ojcowie w obozie APOLINAREGO KUROWSKIEGO? Gdzie zginął ANDRIJ POTEBNIA - ukraiński rewolucjonista, oficer armii rosyjskiej, walczący w Powstaniu po stronie polskiej ? Posłuchaj!

 

(fot.Wikipedia).

 


(fot.Wojciech Bieńkowski/Wikipedia)

 

CELINA CEMPA jest Prezesem Towarzystwa Miłośników Ziemi Łabowskiej.

Z wykształcenia polonistka (UJ), długoletni pedagog i dyrektorka łabowskich szkół, jest także autorką regionalnych publikacji.

Pierwsza "ŁABOWA- ŚLADAMI MINIONYCH WIEKÓW" ukazała się w 1998 r. Kolejna "ZIEMIA ŁABOWSKA" to monografia pod wspólną redakcją z Jerzym Chronowskim.    Dziś opowiada o trzeciej książce "SZKICE ŁABOWSKIE". Posłuchaj!

 


 

 

(fot.Wikipedia)

 

Historyk PIOTR BOROŃ powraca do dziejów Krakowa w XVIII w. Rządzili nim najpierw burmistrzowie, a potem prezydenci, także prawnik FILIP NEREUSZ LICHOCKI (1749 - 1806), prezydent miasta z ramienia konfederacji targowickiej.

Zdymisjonowany przez Tadeusz Kościuszkę w 1794 r. powrócił na stanowisko cztery lata później.

Posłuchaj!

 


 

Tylu wybitnych krakowskich artystów  podczas jednego koncertu?  To rzadko się zdarza, ale zdarza!

W niedzielę 29.01. 2017 r. o godz. 15. 20 w krakowskiej Kolegiacie św. Anny  rozpocznie się  III  Charytatywny  Koncert na rzecz Kliniki Kardiochirurgii Dziecięcej  prof. JANUSZA SKALSKIEGO.
W koncercie " KOLĘDY DO NIEBA" zabrzmią najpiękniejsze polskie pieśni bożonarodzeniowe oraz utwory wielkiej klasyki. W koncercie wystąpi  pianistka i kameralistka, pedagog Akademii Muzycznej  dr hab. RENATA ŻEŁOBOWSKA - ORZECHOWSKA , która informuje o gronie wspaniałych  wykonawców, a JOLANTA JANUS autorka projektu  "Kolędy do nieba"  przybliża cele , na które prowadzona będzie kwesta podczas koncertu. Posłuchaj!
 

JOLANTA JANUS ( z prawej) i RENATA ŻEŁOBOWSKA- ORZECHOWSKA

Autor:
Jan Stępień

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię