Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

#13 - Miasteczko Galicyjskie w Nowym Sączu

Miasteczko Galicyjskie w Nowym Sączu to muzealna rekonstrukcja powstała w latach 2005-2010. Architektura obiektów nawiązuje do oryginalnych budowli z przełomu XIX i XX wieku. Forma miasteczka odtwarza modelowy fragment dawnej zabudowy o typowym kształcie dla tego okresu.

Fot. Marek Lasyk

Posłuchaj audycji
Miasteczko Galicyjskie w Nowym Sączu

Wszystkich obiektów w Miasteczku jest 20. W centralnej części jest ratusz, a po przeciwnej stronie karczma. Pomiędzy nimi budynki, gdzie prezentowane są funkcje tradycyjne: sklep kolonialny, zakład szewski czy remiza strażacka. Zrekonstruowane obiekty inspirowane były prawdziwymi budowlami między innymi ze Starego Sącza, Łososiny Górnej, Ciężkowic czy Zakliczyna.

Miasteczko Galicyjskie jest jednym z oddziałów Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu. W każdym z obiektów czeka na turystów przewodnik, który opowiada o konkretnej funkcji, wyposażeniu i historii budynku. Na pełne zwiedzenie trzeba sobie zarezerwować około 1,5 godziny.

Goście programu to przewodnicy po Miasteczku Galicyjskim: Anna Kmak, Karolina Tworzydło-Ruchała, Maciej Turski, Justyna Franczak-Skubisz, Jadwiga Chronowska, Stanisław Sobczyk oraz Krzysztof Hołyst.

Zaprasza Magdalena Zbylut-Wiśniewska

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię