Daniel Szczechura (ur. 1930)

Polski twórca filmów animowanych. Najważniejsze filmy: ‚Konflikty’ (1960) ‚Fotel’ (1963), ‚Hobby’ (1968), ‚Podróż’ (1970), ‚Dobranocka’ (1997).

Podczas 57 edycji Krakowskiego Festiwalu Filmowego Daniel Szczechura i Witold Giersz uhonorowani zostali nagrodą SMOK SMOKÓW za całokształ twórczości

Daniel Szczechura, swoją działalnością artystyczną, był przez lata energią napędową polskiego filmu animowanego. Jego twórczość przyczyniła się w znacznym stopniu do powstania zjawiska artystycznego nazywanego „polską szkołą filmu animowanego”, co jest naszym istotnym wkładem w światowy dorobek tej dyscypliny sztuki.Daniel Szczechura jest nieustannie aktywny twórczo i zawodowo, równocześnie jest historią animacji. Nie do przecenienia jest jego działalność pedagogiczna. Wykształcił pokolenia naszych twórców, którzy decydują teraz o kształcie i znaczeniu filmu animowanego.”( Jerzy Kucia )

“Kino Daniela Szczechury  - zaczęło się od opisu rzeczywistości, satyrycznego, przejaskrawionego, szyderczego, ale jednak opisu. Szybko tonację buffo zastąpiło spojrzenie bardziej serio, a dokumentowanie naszej „zewnętrzności” – penetrowanie spraw, które siedzą ukryte gdzieś głęboko w nas ( Jerzy Armata)

 

jd/mat.pras KFF