Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Audycja z dnia 16.10.2016 r.

ZAGADKA REGIONALNA (16.10.)

Generał brygady Wojska Polskiego. Urodził się przed 124. laty,16 października 1892 r. w Stryju, ale młodość spędził w NOWYM SĄCZU, gdzie osiadła jego rodzina.

W czasie Wojny Obronnej Polski 16. września 1939 r. dowodząc 21 Dywizją Piechoty Górskiej Armii " Kraków", zginął w UŁAZOWIE po bitwie pod OLESZYCAMI, na południowej Lubelszczyźnie.  Dopiero w 1953 r. jego grób przeniesiono do Nowego Sącza.

Proszę podać imię i nazwisko tego generała.

(fot.Zbigniew Czernik/Wikipedia)

 

ADRES INTERNETOWY:  [email protected]

                                      do godz. 7. 30. dnia 16.10.2016 r.

 

 

 

UPOMINKI:

5 egzemplarzy książki( wraz z płytą audio) "WIERSZE PRZECZYTANE" Tadeusza Różewicza.

5 egzemplarzy jubileuszowego wydawnictwa "POMIĘDZY PRZESZŁOŚCIĄ A PRZYSZŁOŚCIĄ - 40 lat działalności Towarzystwa Miłośników Andrychowa".


 

W piątek 21.10. 2016 r. w Izbie Regionalnej w Pałacu Bobrowskich, odbędą się uroczystości jubileuszowe 40.lecia TOWARZYSTWA MIŁOŚNIKÓW ANDRYCHOWA. Towarzystwo zostało założone 15. maja 1976 r. a jego pierwszym prezesem został prawnik dr JAN STWORZEWICZ. Piątkowe uroczystości wypełni sesja popularnonaukowa oraz wernisaż jubileuszowej wystawy.

Obecny prezes JAN ZIELIŃSKI opowiada o działalności Towarzystwa. Posłuchaj!
 

 


(fotografia ze zbiorów prof. Jana Pluty)

Dzień Edukacji Narodowej (14.10.) to dobry pretekst do przypomnienia zasług wiejskiej nauczycielki ZOFII PLUTY (z domu Zawada), urodzonej w 1909 r. we Lwowie, która w trudnych powojennych czasach w ŻUKOWICACH NOWYCH (dziś Gmina Lisia Góra, w powiecie tarnowskim) doprowadziła do wybudowania nowej szkoły, ponoć pierwszej piętrowej szkoły w okolicy.

Od 1955 r. Zofia Plutowa pracowała w PŁAWNEJ. Tam też aktywnie uczestniczyła w rozwoju wsi, organizując działania prowadzące do budowy mostu na rzece Białej, elektryfikacji, czy budowy nowego budynku szkoły. Zmarła w 1996 r. w wieku 87 lat i została pochowana na cmentarzu parafialnym w Zborowicach k/Ciężkowic.

Sylwetkę ZOFII PLUTOWEJ, w 20. rocznicę śmierci, przypomina związany rodzinnie z Żukowicami krakowski historyk MICHAŁ KOZIOŁ. Posłuchaj !

 

 

 

 


Kościół z Ryczowa (WYGIEŁZÓW)  fot. Dariusz Biegacz/Wikipedia

 

WYGIEŁZÓW - to małopolska wieś w gminie BABICE w powiecie chrzanowskim.

Znana jest dzięki skansenowi, który położony jest u stóp Góry Zamkowej(362 m), na którym zachowały się ruiny zamku LIPOWIEC.

Najbardziej znane obiekty eksponowane w skansenie ( oficjalna nazwa: Muzeum Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec),to drewniany kościół z Ryczowa i Dwór z Drogini.

Jednym z elementów aranżacji przestrzeni w skansenie są przydomowe ogródki warzywne, a także ogródek eksponujący zioła dla celów edukacyjnych. Opowiada o nich etnograf, adiunkt Muzeum IZABELA OKRĘGLICKA, a dyrektor Muzeum MAREK GRABSKI zwraca uwagę na winnicę, założoną w kwietniu tego roku. Posłuchaj!


 

 

 

 

Dwór z Drogini (WYGIEŁZÓW) fot. Dariusz Bogacz/Wikipedia

 


Cerkiew w Owczarach ( fot.Sebastian Mierzwa/Wikipedia).

 

 

DANUTA PORĘBA mieszka w GORLICACH, gdzie jest nauczycielem plastyki. Ukończyła zakopiańskie Liceum im. Antoniego Kenara i krakowską Wyższą Szkołę Pedagogiczną.  Jej pasją jest malarstwo. Urzekają ją krajobrazy Beskidu Niskiego i architektura drewnianych cerkwi.

Ma w dorobku kilka wystaw w Polsce i na Słowacji, jest także laureatką gorlickiej Nagrody Artystycznej im. Alfreda Długosza.

Opowiada co lubi malować i jaką satysfakcje daje jej "babskie malarstwo" (termin autorki). Posłuchaj !


 

Autor:
Jan Stępień

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię