Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

AGH Space Systems zwycięzcą zawodów International Rover Challenge 2023 w Indiach

Po czterech dniach zaciętej rywalizacji pokonali w finale 17 drużyn i wygrali jeden z największych konkursów łazików marsjańskich na świecie. Zespół AGH Space Systems reprezentujący Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie został laureatem International Rover Challenge 2023. Studenci wyposażyli łazik w sztuczną inteligencję i system mapowania obszaru w 3D, unowocześnili kształt chwytaka a także w pełni przebudowali laboratorium pokładowe, wykorzystywane podczas misji naukowej.

fot. materiały prasowe AGH

Pierwszą z serii konkurencji była Astrobiology Expedition. Zadanie polegało na zbadaniu kilku miejsc, pobraniu próbek gleby do późniejszej analizy i sprawdzeniu, czy znajdują się w nich formy życia. Kolejna konkurencja to Instrument Deployment and Maintenance Operation. Operatorzy, posługując się wyłącznie obrazem z kamer umieszczonych na chwytaku i masztach łazika, musieli za pomocą manipulatora obsłużyć specjalistyczny panel operatorski, a także umieścić obiekt w wyznaczonym miejscu. Następnie, sterując łazikiem, przeszukali teren symulujący powierzchnię Marsa i precyzyjnie ułożyli odnalezione przedmioty we wskazanych przez sędziów miejscach.

Na studentów czekała także konkurencja Autonomous Expedition. Polegała na autonomicznym przejeździe łazika po nieznanym wcześniej terenie, gdzie jedynym drogowskazem były czarne strzałki. Robot musiał nie tylko zapamiętać wskazywany przez strzałkę kierunek, ale także dotrzeć do następnej z nich, omijając napotkane na drodze przeszkody. W tej konkurencji kluczową rolę odgrywały algorytmy autonomicznej nawigacji oraz precyzyjne sensory lokalizacji. Choć niespodziewane problemy techniczne uniemożliwiły Kalmanowi przejazd przez cały tor, sędziowie docenili wiedzę studentów z AGH, przyznając im maksymalną ilość punktów za przedstawienie zaimplementowanych rozwiązań.

Już w 2019 roku jedna z wersji kosmicznego robota brała udział w najstarszych zawodach kosmicznych na świecie University Rover Challenge, o którym opowiadał ówczesny szef koła AGH Space Systems Przemysław Drożdż

zespół powtórzył sukces z 2020 r., kiedy to po raz pierwszy wygrał zawody IRC w Indiach. Zawody International Rover Challenge odbyły się w Bangalore w dniach 28–31 stycznia 2023 roku.

Autor:
Joanna Gąska

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię