Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

XXV Forum Ekonomiczne w Krynicy

  • Gospodarka
  • date_range Środa, 2015.09.09 08:14 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 07:58 )
Kwestie bezpieczeństwa w związku z konfliktem na wschodzie Ukrainy, ekspansja państwa islamskiego, niestabilność w Afryce Północnej i zwiększony napływem imigrantów. Do tego kwestia demografii oraz kryzys strefy euro - to główne tematy debat podczas jubileuszowego XXV Forum Ekonomicznego.

Fot. P. Krawczyk

Prezydent Andrzej Duda na otwarciu, Jarosław Kaczyński wieczorem odebrał tytuł człowieka roku - tak wyglądał pierwszy dzień Forum Ekonomicznego w Krynicy. Prezydent Polski podczas otwierającego Forum przemówienia podkreślał, że "Unia Europejska jest silna, ale bezradna wobec swoich problemów". Andrzej Duda nawiązał w ten sposób do głównych problemów nurtujących wspólnotę: niżu demograficznego, spadającej dzietności, kryzysie strefy euro i przypadku Grecji. Andrzej Duda podkreślił też, że dotknął nas "szczególnie mocno w ostatnim czasie i nabrzmiewa" problem imigracyjny. 

Prezydent Duda zadeklarował też, że w sprawie przyjęcia waluty euro w Polsce powinno zostać rozpisane ogólnonarodowe referendum. Prezydent nie powiedział, kiedy miałoby się ono dokładnie odbyć. Zaznaczył, że przed głosowanie należy przeprowadzić kampanię informacyjną.

Krytyce poddany został plan rozbudowy rosyjskiego gazociągu po dnie Bałtyku. W ostatni piątek największe europejskie koncerny energetyczne podpisały z Gazpromem umowy na rozbudowę gazociągu Nord Stream II. Andrzej Duda podkreślił, że egoizmy poszczególnych państw są zagrożeniem dla jedności Unii. "Zawarta umowa o budowie Nordstream2 zupełnie pomija polskie interesy. W tej sytuacji należy sobie zadać pytanie o jedność UE" - przekonywał prezydent.

Gazprom szacuje, że planowana rozbudowa Gazociągu Północnego między Rosją a Niemcami będzie kosztowała 10 miliardów euro. Ta kontrowersyjna inwestycja umożliwi Moskwie zaprzestanie przesyłania błękitnego paliwa przez Ukrainę.

Zobacz relację z pierwszego dnia Forum

Gościem drugiego dnia Forum będzie kandydatka PiS na premiera Beata Szydło. Główne tematy poruszane podczas drugiego dnia również dotyczą bezpieczeństwa narodowego i imigrantów. Beata Szydło skomentowała decyzję Komisji Europejskiej, która chce, aby Polska przyjęłą w sumie ponad 11 tysięcy uchodźców. Posłanka PiS powiedziała, że niektórzy politycy europejscy, działając we własnym interesie, próbują zrzucać odpowiedzialność za los uchodźców na wszystkie kraje członkowskie. Jej zdaniem, przywódcy największych państw Unii Europejskiej przede wszystkim myślą o swoich państwach i swoich obywatelach.

Podczas innych paneli dyskusyjnych porusza się dotyczące perspektywy transportowej i rewolucji cyfrowej w gospodarce. Marszałek Małopolski Marek Sowa spotkał się z małopolskimi gigantami gospodarczymi, m.in.: przedstawicielami Maspexu, Newagu i tarnowskich Azotów. 

Zobacz relację z drugiego dnia Forum

10 września Krynicę odwiedziła premier Ewa Kopacz. W trakcie swojego przemówienia szczególnie podkreślała temat uchodźców: "Przyjęcie tych, którzy uciekają ze swego kraju w obronie własnego życia jest naszym obowiązkiem. My korzystaliśmy z solidarności naszych kolegów, partnerów z Europy, kiedy mieliśmy swoich uchodźców." - mówiła. Premier Ewa Kopacz zaznaczyła, że obecność Polski w Europie zobowiązuje. "Jesteśmy Europejczykami i nie powinniśmy się tego wstydzić. A skoro tak, to jesteśmy zobowiązani do uczestniczenia w tej akcji" - dodała.

Premier Kopacz odparła też ataki opozycji o wyborczy budżet. Według szefowej rządu przyszłoroczny plan finansów państwa jest odpowiedzialny.
Ewa Kopacz powiedziała podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy, że przyszłoroczny budżet łączy rozwój i społeczną wrażliwość. Zakłada on wzrost polskiej gospodarki o o 3,8 procent, a cen - o 1,7 procent. Wydatki państwa przekroczą dochody prawie o 55 miliardów złotych.

Zobacz relację z trzeciego dnia Forum

 

(RK/ew)

Trzeci dzień Forum Ekonomicznego w Krynicy
Drugi dzień Forum Ekonomicznego w Krynicy
Forum Ekonomiczne w Krynicy. Dzień pierwszy
Tematy:
Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię