Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Wspólnota Shalom przygotowuje się do ŚDM

Prawie dwa tysiące młodych ludzi z Shalom przygotowuje się do Światowych Dni Młodzieży. Mają mnóstwo twórczych pomysłów - wszystko po to, aby zdobyć środki na pielgrzymkę do Krakowa. Sprzedawali jajka z czekolady przed Wielkanocą, stworzyli skarbonki dla ŚDM... Chcą przeżyć intensywne doświadczenie spotkania z Bogiem. "Błogosławieni miłosierni, bo oni miłosierdzia dostąpią" - słowa przyświecające tegorocznemu spotkaniu z papieżem Franciszkiem traktują jako zaproszenie do doświadczania miłosierdzia, które rozprzestrzenia się na całym świecie.

Wspólnota Shalom

Wspólnota Shalom

Wspólnota jest obecna w ponad 65 diecezjach na całym świecie i chce przywieźć do Krakowa dwa tysiące młodych ludzi na spotkanie z Franciszkiem. Tak napisali o swoich planach do Radia Kraków:

"Chcemy wyjść poza zwykłą obecność, mamy nadzieję, że włączymy się w proces kreowania sztuki, wykonując pokazy naszych artystów z Halleluya. Podczas festiwalu będziemy się promować na placu Szczepańskim oraz w sanktuarium Jana Pawła II".

Koordynatorem tych działań będzie Franco Galdino, misjonarz odpowiedzialny za organizację imprez we Wspólnocie Shalom w Rzymie.

Młodzi ludzie chcą odpowiedzieć na zaproszenie Franciszka, który bedzie ich oczekiwał w Polsce. Chcą dowiedzieć się, co Bóg przygotował dla nich za pośrednictwem Kościoła i spotkać innych młodych ludzi z całego świata. Będą żyć przez kilka dni w "świecie bez granic" i będą zjednoczeni w modlitwie. Ich kreatywność nie ma granic. A oto kilka przykładów.

Jonathan Port to student inżynierii cywilnej i członek Wspólnoty Shalom. Będzie podróżować z grupą pięciu przyjaciół i twierdzi, że warto zaoszczędzić tyle pieniędzy, aby móc przyjechać do Krakowa. Inni młodzi ludzie w Fortaleza (Brazylia) sprzedają trufle, ciasteczka, a nawet ubrania w prowizorycznych sklepach, oszczędzają i pozyskują fundusze. Ich chęć dzielenia się swoją wiarą z innymi młodymi ludźmi jest jedną z przyczyn tak wielkiego wysiłku. 

"Wszystko zaczęło się po Mszy, kiedy kapłan wezwał młodzież do ewangelizowania - piszą w liście do Radia Kraków. - Powiedział nam, że mamy misję i powinniśmy przyprowadzić innych młodych ludzi na spotkanie w ramach ŚDM - mówi studentka Bruna Lais.

Aby zebrać fundusze w Rzymie (Włochy), grupa około 15 młodych ludzi malowała i sprzedawała pisanki. Ku ich zaskoczeniu, wyprzedano wszystkie jaja i zarobili więcej niż oczekiwano. Dzięki hojności innych ludzi, którzy podziwiali pomysł, zebrali sporą kwotę. 

"Zaproponowaliśmy pisanki po niedzielnej mszy, a niektórzy ludzie nie byli nawet zainteresowani tymi jajami, ale podobał im się pomysł, więc dawali darowizny. Dzięki czemu możliwy będzie przyjazd innych młodych ludzi z naszą grupą" - mówi Larissa Freitas, misjonarz ze Wspólnoty Shalom w Rzymie. "Będziemy podróżować pociągiem do ŚDM, aby zaoszczędzić pieniądze na biletach, opuścimy Rzym, nocą prześpimy się w pociągu i spędzimy dzień w Wiedniu, a następnie będziemy jechać w nocy do Warszawy. Chcemy przywieźć co najmniej 50 młodych ludzi" - mówi ks. Edie Bethlema.

Z kolei w mieście Natal (Brazylia), młodzi ludzie z Shalom zbierają pieniadze do skarbonki. Można wpłacać nawet pół euro, dzięki uzbieranej kwocie ŚDM stanie się rzeczywistością, nie snem. Ci, kórzy mają problemy ekonomiczne, również mogą marzyć o wyjeździe. I to marzenie może się spełnić". "Bycie z Shalom na ŚDM to inne doświadczenie. To jest droga" bycia "Kościołem" - powiedział Emilly Araujo z Natal.

W Granadzie (Hiszpania) młodzi ludzie stworzyli z kolei karty i broszury z biblijnych cytatów. Rozdawali takie broszury: "Pomóż nam zabrać młodą osobę na  ŚDM w Polsce!". Szukamy każdej okazji, aby zebrać fundusze! Mówi Rafaella Borralho, misjonarz w Hiszpanii: "Oprócz kart, jest to również organizowanie kilku imprez, w tym koncertów. Niektórzy ludzie przyszli do nas po jednym  z takich koncertów z prośbą o informacje na temat możłiwosci wyjazdy na spotkanie z papieżem".

Dlaczego młodzi ludzie wkładają tak wiele wysiłku w zachęcanie młodych ludzi do uczestnictwa w Światowych Dniach Młodzieży? 

Franco Galdino odpowiada: "Doświadczyliśmy spotkań młodych z papieżem. Widzieliśmy ich owoce. Wielu uczestników Światowych Dni Młodzieży jest teraz częścią różnych grup modlitewnych, zostali zwerbowani przez swoje osobiste doświadczenia z Bogiem i Kościołem podczas ŚDM. Wiemy, że ŚDM zrodziło się z pragnienia Jana Pawła II. On chciał spotykać się z młodymi ludźmi, by zaprosić ich do autentycznego życia chrześcijańskiego, dlatego dokładamy wszelkich starań, by jak najwięcej z nich przyjechało z pielgrzymką".

Celem Wspólnoty Shalom jest nie tylko zachęcenie młodych ludzi, ale także przygotowanie ich do pielgrzymki, tak aby nie przegapić wigilii wstawiennictwa i możliwości ewangelizacji młodzieży. Oprócz przygotowania duchowego, Wspólnota zorganizuje festiwal sztuki zwanej Halleluya, podczas Międzynarodowego Spotkania Młodych Shalom w sanktuarium Jana Pawła II w dniu 1 sierpnia. W Brazylii to wydarzenie przyciąga około 1 milion osób w ciągu tych 5-dni.

Jest to zespół młodych misjonarzy i wolontariuszy, którzy są wspierać swoich pielgrzymów na każdy możliwy sposób. Są to zespoły z siedmiu brazylijskich miast, m.in. z Aquiraz miasta, gdzie jednym z generałów ŚDM jest szef wspólnoty zwanej Diakonia, a która wspiera resztę kraju. Ponadto, zespół spoza Brazylii, który pracuje w Rzymie, promuje i wspiera pielgrzymów dzięki pomocy międzynarodowej. Młody węgierski Csabai Barnaba, który uczestniczył razem z Shalom w Światowych Dniach Młodzieży w 2013 roku w Brazylii powiedział, że w 2016 roku, był gotów do pracy jako ochotnik w biurze. "To wielka radość, dlatego, że tu mogę zmotywować i pomóc nie tylko ludziom w Brazyli, ale i poza granicami kraju. Stoimy w obliczu wielu wyzwań, ale wiedząc, że jesteśmy w roku Jubileuszu miłosierdzia, i że ŚDM będzie w ziemi świętych miłosierdzia, ufamy, że Bóg obdarzy pielgrzymów szczególnymi łaskami". 

Wspólnota SHALOM tak chce się przedstawić naszych słuchaczom:: 

"W każdym konkretnym momencie historii, Duch Święty daje Kościołowi łaski niezbędne do reagowania na wyzwania współczesności. Charyzma ta jest jednym z tych boskich darów przyznany na Kościół, aby odnowić i ożywić doświadczenie Ewangelii. W ten sposób charyzmat Shalom, która rozkwitł w sercu Moyses Azevedo podczas spotkania z papieżem Janem Pawłem II w 1980 roku, jest ujawniany światu. Bóg powołał ludzi do przyjęcia tej łaski w ich życiu, dając im konkretne powołanie: Shalom. Jezus jest  posłany do świata przez Ojca - jedynego prawdziwego pokoju. Jako uczniowie Chrystusa mamy zaprowadzić pokój w sercach ludzi, osoba, która ma powołanie, ma  głosić świadectwo Jego i swojego życia. "Istota Shalom" oznacza, że za pośrednictwem Ducha Świętego, możemy być uczniami i sługami Pokoju".

 

KONTAKT:
Biuro ŚDM Brazylia: [email protected]
Międzynarodowego Biura ŚDM: [email protected] 

 

Radio Kraków oficjalnym partnerem medialnym ŚDM 2016:

 
 
(Ewa Szkurłat/ew)
 
Tematy:
Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię