Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Tarnów: Wreszcie bezpieczniej przy zjeździe z A4

  • Tarnów
  • date_range Niedziela, 2013.06.16 20:28 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 06:32 )
Po roku czekania i licznych apelach, mieszkańcy okolic autostrady w tarnowskim Krzyżu będą mogli wreszcie bezpiecznie dostać się na przystanek czy do centrum miasta. Zyskają specjalnie wydzialony pas dla pieszych na wiadukcie nad autostradą, a także wdłuż ulicy Wilczej. Powstaną dopiero teraz bo tarnowscy urzędnicy za późno przypomnieli sobie o takiej potrzebie.

Wjazd na wiadukt na a4 w Tarnowie, fot. archiwum

Na początek w poniedziałek powinny ruszyć prace na wiadukcie nad autostradą w ciągu ulicy Nowodąbrowskiej. Drogowcy wzdłuż tej przeprawy wydzielą specjalny pas dla pieszych - wyjaśnia Radiu Kraków, Iwona Mikrut z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Krakowie."Tam nie będzie normalnego chodnika, tylko ciąg pieszych, który będzie oddzielony od pasa jezdni betonowymi barierami. Będzie to bezpieczne zarówno dla pieszych jak i kierowców".Ta wydawałoby się prosta inwestycja będzie wymagała jednak sporo pracy - dodaje Iwona Mirut: "Muszą być umocnione skarpy, wykonane odwodnienie korpusu drogowego, trzeba też zamontować bariery ochronne, oraz oznakowanie". Dlatego prace na wiadukcie nad autostradą potrwają do 20 lipca i będą kosztowały 334 tysiące złotych.


Na rozpoczęcie prac mieszkańcy okolicy węzła autostrady w tarnowskim Krzyżu czekali od lipca tamtego roku, kiedy drogowcy otworzyli wiadukt nad autostradą. Powstał bez chodnika bo takiej potrzeby podczas konsultacji projektu zjazdu z autostrady w 2010 roku nie zgłaszali tarnowscy urzędnicy - dokładniej zlikwidowany Tarnowski Zarząd Dróg . Przypomnieli sobie o tym po apelach mieszkańców oraz rady osiedla, wtedy było już jednak za późno na jakiekolwiek prace.

Podobny problem mają mieszkańcy ulicy Wilczej , którzy od otwarcia autostrady pod koniec listopada w drodze do przystanku autobusowego i centrum miasta przemykają się między samochodami."Tam też powstanie coś w rodzaju ciągu pieszego. Do 19 czerwca trwa przetarg na wykonanie utwardzenia powierzchni gruntu w pasie drogowym autostrady A4 wzdłuż ulicy Wilczej w Tarnowie". - wyjaśniała Radiu Kraków, Iwona Mikrut z GDDKiA. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem to bezpieczne pas dla pieszych powstanie wzdłuż zjazdu z autostrady przy ulicy Wilczej jeszcze w sierpniu.Drogowcy próbowali namówić do tych prac wykonawcę budowy autostrady, ale ten nie chciał nawet o tym słyszeć. Ostatecznie wykonają je firmy wybrane w przetargu. Zapłaci Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.(Bartek Maziarz)

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię