Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Tarnów: porady ws. Polskiego Ładu cieszą się niewielkim zainteresowaniem

Na razie niewielkim zainteresowaniem cieszą się porady w sprawie Polskiego Ładu w tarnowskich urzędach skarbowych. Po licznych kontrowersjach związanych z nowym rządowym programem zmieniającym przepisy podatkowe, Ministerstwo Finansów zdecydowało się wydłużyć godziny pracy skarbówek w całym kraju. Pracownicy udzielają porad w dni robocze od godziny 8.00 do 19.00 zarówno przez telefon, jak i osobiście.

fot: pixabay

- To faza początkowa. Po południu jest to kilkanaście osób, ale to się zmieni. W ciągu całego dnia mamy około kilkudziesięciu pytań osobistych i telefonicznych. Najczęstsze wątpliwości dotyczą PIT-2. Dlaczego niektórzy otrzymują mniejsze wynagrodzenie? Skąd taka różnica? Są też wątpliwości dotyczące ulgi dla klasy średniej. Wszystkie te kwestie wyjaśniamy - podkreśla Anna Łata, kierownik biura obsługi bezpośredniej w II Urzędzie Skarbowym przy ulicy Solidarności w Tarnowie.

Wszystkie urzędy w Polsce udzielają teraz porad w sprawie zmiany przepisów podatkowych związanych z Polskim Ładem od godziny 8.00 do 19.00. Zarówno osobiście, jak i przez telefon.

Anna Łata podkreśla, że PIT-2 jest składany jeden raz, przy przyjmowaniu się do pracy. "Jeśli ktoś złożył go raz, to obowiązuje cały czas, do momentu jego wycofania".

Kierownik biura obsługi bezpośredniej w II Urzędzie Skarbowego w Tarnowie podkreśla, że jeśli mamy pewność, iż nie przekraczamy kwoty 5 tysięcy 701 złotych brutto, nie obowiązuje nas ulga dla klasy średniej i nie musimy składać żadnych dokumentów do pracodawcy. "Ponieważ pracodawca z automatu, jeżeli będzie taka konieczność po przekroczeniu kwoty 5 tysięcy 701 złotych, to zastosuje ulgę dla klasy średniej. Jeżeli byśmy jej nie chcieli, to dopiero wtedy składamy oświadczenie do pracodawcy" - tłumaczy.

Anna Łata dodaje, że do ustalenia tej kwoty, póki co wliczane są tylko i wyłączenie dochody ze stosunku o pracy i działalności gospodarczej, a nie np. z umowy o dzieło czy zlecenia.

Co ważne, składka zdrowotna nie jest już odliczana od podatku, więc musimy ją płacić w całości.

Autor:
Bartłomiej Maziarz

Opracowanie:
Krzysztof Orski

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię