Jak poinformował brzeski magistrat, wnioski o zawarcie umowy najmu należy składać do 25 października 2022 r. w tamtejszym Urzędzie Miejskim.

Zgodnie z planami w gm. Brzesko w ramach rządowego programu rozwoju mieszkalnictwa realizowanego przez spółkę SIM Małopolska powstanie 40 lokali mieszkalnych przy ul. Goetzów Okocimskich w Okocimiu. Mieszkania powstaną w zabudowie szeregowej i będą miały metraż od 51 do 54 mkw. Rozpoczęcie robót budowlanych planowane jest w 2023 roku.

SZCZEGÓŁY

Spółka SIM Małopolska, do której przystąpiło 16 gmin z terenu województwa, w ramach rządowego programu Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych w całym regionie przygotowuje do budowy 955 mieszkań na wynajem o umiarkowanym czynszu. Budowy powinny się zakończyć w drugiej połowie 2024 r.

Spółkę SIM Małopolska powołało w sierpniu zeszłego roku 16 gmin: Brzesko, Borzęcin, Ciężkowice, Dąbrowa Tarnowska, Gnojnik, Gorlice, Korzenna, Miechów, Rabka-Zdrój, Ryglice, Stary Sącz, Trzciana, Tuchów, Wieliczka, Wierzchosławice, Zakliczyn.

Każdy z samorządów pozyskał ze środków państwowych pieniądze na wkład własny do inwestycji. To jest jedna z najpotężniejszych spółek samorządowych na terenie województwa, mamy już 80 milionów kapitału zakładowego. Myślę, że mamy bardzo duże szanse powodzenia. My w Brzesku przeznaczyliśmy na realizację tej inwestycji, na budowę mieszkań bardzo ładną widokową działkę w miejscowości Okocim, w pobliżu kościoła, w pobliżu szkoły, przedszkola, ale tam również jest budowany sklep wielobranżowy, więc myślę, że dogodność jest dosyć duża

- mówił 20 września w porannej rozmowie Radia Kraków burmistrz Brzeska Tomasz Latocha.

Od siebie nie dokładamy żadnych środków, pieniądze pozyskaliśmy z zewnątrz, wynieśliśmy aportem do spółki działki, jako akcjonariusze. Posiadamy odpowiedni pakiet akcji, natomiast w czynszu będą te mieszkania się spłacały. Na pozostałą część zostanie podjęty kredyt i ci, którzy w tych mieszkaniach będą zamieszkiwać, w opłacie czynszowej powoli będą ten kredyt spłacać. Wpłacając 15% wkładu własnego, będzie możliwość przejścia tego mieszkania w przyszłości na własność.

- podkreślał w Radiu Kraków Tomasz Latocha


Zgodnie z przedstawionymi koncepcjami mieszkania w ramach SIM będą się znajdować w budynkach wielorodzinnych lub szeregowych. Będą miały od jednego do czterech pokoi oraz powierzchnię od blisko 30 do ponad 70 mkw. Lokale powstaną w systemie „pod klucz”, aby przyszli najemcy mogli od razu w nich zamieszkać.