Kurator wystawy Bożena Szczupak przekazała, że galerii „Piwnica pod Trójką”, mieszącej się w siedzibie tarnowskiego muzeum przy Rynku 3, zaprezentowano m.in. obrazy olejne Wilhelma Sasnala, Jarosława Modzelewskiego, Marcina Maciejowskiego, fotografie Marii Pyrlik, Łukasza Skąpskiego, a także obiekty takich twórców jak Zbigniew Sałaj, Piotr Lutyński, czy Artur Klinau.

Wystawa została zrealizowana dzięki współpracy tarnowskiego muzeum z Małopolską Fundacją Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie. Prezentowane prace pochodzą z kolekcji tworzonej od 2004 roku w ramach Narodowego Programu Kultury. Wtedy to zaczęto gromadzić dzieła powstałe po 1989 roku, dotyczące ważnych zjawisk w sztuce współczesnej Małopolski, Polski i Europy Środkowowschodniej.

W zbiorze znalazły się dzieła nie tylko polskich artystów, ale także m.in. z Białorusi, Czech, Łotwy, Chorwacji, Słowacji, Węgier i Ukrainy. Łącznie liczy on ponad 450 dzieł ponad 50 autorów lub zespołów autorskich.

„Kolekcja, oprócz wartości artystycznej posiada również walory edukacyjne, a to za sprawą m.in. różnorodności tematycznej i zastosowanych technik: rysunek, malarstwo, rzeźba, wideo, obiekt, instalacja, fotografia cyfrowa” - wskazała kuratorka.

Od roku 2013 kolekcja na stałe znajduje się w Tarnowie, pod opieką BWA, które regularnie organizuje wystawy, pokazując wybrane fragmenty zbioru, ponadto wystawy odbywają się również w różnych miejscach w Polsce i za granicą, m.in. w Nowym Sączu, Krakowie, Katowicach, Stalowej Woli, Bratysławie.