Śmiech to zdrowie - każdy zna to powiedzenie i trzeba przyznać, że jest w nim tylko prawda. Śmiech z powodzeniem zaczął być bowiem wykorzystywany jako narzędzie terapeutyczne. Gelotologia, od greckiego słowa „gelos” - śmiech, to nauka badająca zjawisko śmiechu, a także jego wpływ na psychikę i ciało człowieka. Na podstawie tych badań wprowadzono do języka medycznego termin geloterapii, czyli śmiechoterapii.

Od kilku miesięcy taka terapia prowadzona jest z podopiecznymi tarnowskich Warsztatów Terapii Zajęciowej, zajęcia rozśmieszają, rozluźniają, ale przede wszystkim pomagają i leczą niepełnosprawnych podopiecznych ośrodka

- Samo to, że się śmiejemy, jest aktywność, endorfiny produkują się w naszym ciele... To pomaga nam w leczeniu depresji. Wszelkie schorzenia  autoagresywne, autoimmunologiczne - tutaj wspieramy całe ciało przy tej formie terapii. Także przy cukrzycy, bo okazuje się, że śmiech obniża poziom cukru we krwi i skutecznie go balansuje - mówi Kamila Bachula, terapeutka prowadząca zajęcia ze śmiechoterapii.

15 minut śmiechu dziennie pozwala także obniżyć ciśnienie, poprawia przemianę materii i przyspiesza trawienie. Zmniejsza ryzyko odrzucenia przeszczepionego organu po transplantacjach. Jak potwierdzają naukowcy, śmiech obniża także próg odczuwania bólu. Nic tylko korzystać!

Zajęcia z uczestnikami WTZ prowadzone są raz w tygodniu. Z podobnych zajęć korzystają także seniorzy, podopieczni tarnowskiej Zielonej Przystani. Podczas zajęć uczestnicy zarażają się śmiechem, ale także ćwiczą relaksację czy wyciszenie.

Uczestnicy tarnowskich Warsztatów Terapii Zajęciowej mogą uczestniczyć w śmiechoterapii dzięki środkom, jakie udało im się zgromadzić ze sprzedaży ozdób świątecznych.