Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Oficjalne wyniki PKW: Jakub Kwaśny – 44,54 proc.; Henryk Łabędź – 30,83 proc. Kto w Radzie Miasta?

  • Bartłomiej Maziarz
  • date_range Poniedziałek, 2024.04.08 07:28 ( Edytowany Poniedziałek, 2024.04.08 16:46 )
W Tarnowie dojdzie do II tury wyborów na prezydenta. Zmierzą się w niej kandydat Koalicji Obywatelskiej Jakub Kwaśny, który jest przewodniczący tarnowskiej Rady Miejskiej oraz prezes zakładów mechanicznych w Tarnowie Henryk Łabędź z Prawa i Sprawiedliwości. Rządząca do tej pory Koalicja Obywatelska i Nasze Miasto Tarnów w radzie miejskiej utrzymała większość nad PiS.

Fot. Paweł Topolski

Wybory prezydenckie w pierwszej turze wygrał zdecydowanie Jakub Kwaśny, zdobywając ponad 44,54 procent głosów. Natomiast Henryk Łabędź zdobył 30,83 procent głosów.

Z kolei Krzysztof Rodak z Komitetu Tak dla Tarnowa otrzymał 20,31 procent głosów, a Karol Pęczek z Konfederacji Przyjazny Tarnów 4,32 %.

Frekwencja wyniosła 46,70%.

Podczas tegorocznych wyborów tarnowianie wybierali 23, a nie 25 radnych jak do tej pory. Miało to związek ze spadkiem liczby mieszkańców z Centralnego Rejestru Wyborców poniżej 100 tysięcy. Natomiast jeśli chodzi o wybory do tarnowskiej Rady Miejskiej to rządząca do tej pory Koalicja Obywatelska oraz Nasze Miasto Tarnów utrzymały w niej większość, mając w sumie 13 na 23 osoby w radzie.

KO zdobyło 8 mandatów, czyli o jeden mniej niż w mijającej kadencji. Do dotychczasowych radnych Zbigniewa Kajpusa, Grzegorza Światłowskiego, Agnieszki Danielewicz oraz Sebastiana Stepka, dołączą Małgorzata Mękal, Edyta Kowalska, Ewa Jasiak oraz Piotr Wardzała.

Prawo i Sprawiedliwość także zdobyło 8 mandatów. Dla dotychczasowych radnych Mirosława Biedronia, Józefa Gancarza, Stanisława Klimka oraz Adama Sajdaka. Do tego grona dołączą Henryk Łabędź, Seweryn Partyński, Maciej Aleksander, Sebastian Mucha. W mijającej kadencji PiS miał 11 mandatów.

Nasze Miasto Tarnów wprowadziło do tarnowskiej Rady Miejskiej 5 radnych, czyli tyle samo ile w mijającej kadencji. Dotychczasowych radnych Jakuba Kwaśnego, Tomasza Żmudę oraz Grażynę Barwacz, nowych Macieja Włodka oraz Dominika Gondka.

2 radnych do tarnowskiej Rady Miejskiej wprowadził komitet Tak dla Tarnowa to Krzysztof Rodak oraz Ryszard Żądło.

Do tarnowskiej Rady Miejskiej nie dostali się dotychczasowi radni ubiegający się o reelekcje Anna Krakowska, Barbara Koprowska z komitetu Prawa i Sprawiedliwości. Kinga Klepacka, Krzysztof Janas, Krystyna Mierzejewska oraz Marek Ciesielczyk z komitetu Koalicja Obywatelska oraz Tadeusz Rzepecki i Tadeusz Żak z Naszego Miasta Tarnowa.  

Zwycięzca pierwszej tury wyborów na prezydenta Tarnowa 38-letni Jakub Kwaśny wywodzi się z lewicy. Jest samorządowcem i nauczycielem akademickim, doktorem nauk ekonomicznych. Od 2018 r. pełni funkcję przewodniczącego Rady Miasta Tarnowa. W wyborach startuje z poparciem całej koalicji 15 października.

Jego kontrkandydatem w drugiej turze jest 61-letni Henryk Łabędź (PiS), od 2016 roku prezes Zakładów Mechanicznych w Tarnowie (wchodzących w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Wcześniej był wieloletnim przewodniczącym zakładowej Solidarności w tej spółce.

Obecny prezydent Tarnowa Roman Ciepiela, który sprawował ten urząd w latach 1994-1998 oraz od 2014 roku nie ubiegał się o reelekcję.

Tematy:
Źródło:
Polska Agencja Prasowa

Autor:
Bartłomiej Maziarz

Opracowanie:
Agata Ciechanowska

Wyślij opinię na temat artykułu


Zobacz także

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię