Po trwającej ponad rok odbudowie dworek Maschlera jest już prawie gotowy do nowego życia jako Centrum Historii i Sztuki. Ale nie od razu — przyznaje zastępca wójta gminy Tarnów Sławomir Wojtasik.

W zmodernizowanym obiekcie znajdą się sale spotkań, sale warsztatowe czy sale ekspozycyjne. Ta działalność kulturalna, dla której budowaliśmy ten obiekt, wymaga takich przedsięwzięć organizacyjnych i finansowych. Obiekt jest gotowy i nie możemy się doczekać, że po tylu latach, prośbach, rozmowach na spotkaniach wiejskich, ale nie tylko.

Odbudowa dawnej kaplicy w Koszycach Małych pod Tarnowem kosztowała ponad 5,5 miliona złotych, z czego większość to dofinansowanie rządowe. Samorząd apeluje także do mieszkańców o przekazywanie pamiątek związanych z dworem Maschlera, kaplicy oraz Koszyc Małych i okolic.

Dawna kaplica w Koszycach Małych koło Tarnowa zamieni się w Centrum Historii i Sztuki

Poniedziałek, 2022.05.09

Gmina Tarnów szykuje się także do obudowy dawnego dworu księcia Eustachego Sanuszki w Radlnej. Samorząd odkupił ruinę w 2020 roku za 147 tysięcy złotych.

Gmina Tarnów na przygotowanie dokumentacji konserwatorskiej i przygotowanie koncepcji prac otrzymała w sumie 190 tysięcy złotych z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Zabytków oraz Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.

Na samą odbudowę ruiny potrzeba jednak dużo większych pieniędzy, które gmina chce pozyskać z programów rządowych. Nie zdecydowano jeszcze ostatecznie jakie funkcje miałoby w przyszłości pełnić to miejsce, ale zastępca wójta gminy Tarnów Sławomir Wojtasik przekonuje, że samorząd jest otwarty na propozycje i potrzeby mieszkańców.