W poniedziałkowy poranek na obwodnicy Dąbrowy Tarnowskiej policjanci z drogówki zatrzymali do kontroli kierującego zestawem pojazdów. Mundurowi, po otwarciu drzwi kabiny kierowcy, wyczuli woń alkoholu. Przeprowadzone badanie stanu trzeźwości wykazało w organizmie 45-latka ponad 0,5 promila alkoholu.

Policjanci zatrzymali mieszkańcowi powiatu tarnowskiego prawo jazdy. Natomiast pojazd, którym się poruszał, został przekazany właścicielowi. Teraz kierowca na "podwójnym gazie" odpowie przed sądem. Grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 3.

Kierowanie pod wpływem alkoholu zawsze wiąże się z zatrzymaniem prawa jazdy i uniemożliwieniem dalszej jazdy. Od 14 marca br. weszły w życie przepisy dotyczące konfiskaty pojazdu za między innymi kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości. Konfiskacie podlega pojazd stanowiący własność kierującego w przypadku m.in. prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego (art. 178a § 1 k.k.), w przypadku gdy zawartość alkoholu będzie wynosić co najmniej 1,5 promila we krwi (0,75 mg/l).