- To prawdopodobne, że Witold Kozłowski utrzyma funkcję marszałka. Zaczęły się rozmowy o marszałku, wicemarszałkach, członkach zarządu. To otwarte. Trzeba porozmawiać w ramach struktur PiS i z centralą partii. To trudny wybór, kogo wskazać na te funkcje. Sejmik ma dużą władzę przy rozdziale środków, inwestycjach. To przed nami - mówił Drewnicki w Radiu Kraków.

Michał Drewnicki: "Wyborcy prawicowi zdecydują, kto będzie prezydentem Krakowa. Większym złem byłby wybór A. Miszalskiego"

W wyborach do małopolskiego sejmiku z 39 możliwych do obsadzenia mandatów PiS zdobyło 21, KO - 12, Trzecia Droga – 6. Oznacza to, że PiS posiada samodzielną większość i może dalej rządzić w województwie małopolskim.

Radni do sejmiku województwa małopolskiego byli wybierani w sześciu okręgach. W okręgu nr 1 (powiaty olkuski, chrzanowski, oświęcimski, miechowski) do podziału było pięć miejsc, w okręgu nr 2 (pow. proszowicki, krakowski i wielicki) – sześć, w obejmującym Kraków okręgu nr 3 - osiem, po siedem mandatów można było zdobyć w okręgach nr 4 (pow. wadowicki, myślenicki, suski, nowotarski, tatrzański) oraz nr 5 (pow. bocheński, brzeski, dąbrowski, tarnowski i Tarnów), a w okręgu nr 6 (pow. limanowski, gorlicki, nowosądecki i Nowy Sącz) – sześć mandatów.

Mandaty do samorządu wojewódzkiego z listy PiS zdobyli m.in. Jan Duda, przewodniczący Sejmiku, prywatnie ojciec prezydenta Andrzeja Dudy, b. małopolska kurator oświaty Barbara Nowak, dotychczasowy wicemarszałek Małopolski Łukasz Smółka, zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP minister Piotr Ćwik, dotychczasowy marszałek Małopolski Witold Kozłowski.

Z Listy KO weszli m.in. b. posłanka Lidia Gądek, b. poseł Grzegorz Lipiec, b. burmistrz Niepołomic Stanisław Kracik, a z listy Trzeciej Drogi wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka.

Do sejmiku nie dostali się m.in. wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Maciej Gdula oraz dotychczasowy wicewojewoda małopolski Ryszard Śmiałek (Lewica), b. poseł PO Bogusław Sonik (Trzecia Droga, b. wicewojewoda małopolski Mateusz Małodziński (PiS).

W wyborach samorządowych w 2018 roku PiS uzyskało 43,5 proc. głosów wyborców, co przełożyło się na 24 mandaty i możliwość samodzielnego rządzenia. KO miała 22,6 proc. poparcia i 11 radnych, PSL 10 proc. i 4 radnych, komitet Kukiz’15 z wynikiem 5,76 proc. przekroczył próg wyborczy, ale nie uzyskał mandatu. Marszałkiem województwa w kończącej się kadencji jest Witold Kozłowski.